Poręczna umywalka z szafką, czyli jak urządzić strefę umywalkową w łazience

2014-07-28 13:30 Anna Rychlewicz

Umywalka z szafką to pomysłowy i praktyczny mebel. Umywalki łazienkowe z szafką nie tylko wpływają na komfort codziennego użytkowania, ale także są ciekawym elementem aranżacji. Mała umywalka z szafką nadaje się też do małej łazienki. Jakie zestawy szafka z umywalką mamy do wyboru? Radzimy, jaki model komody łazienkowej wybrać i na co zwrócić uwagę podczas urządzania strefy umywalkowej w łazience.    

Strefa umywalkowa to jedna z najczęściej użytkowanych stref we wnętrzu łazienki. Towarzyszy nam od samego rana, kiedy to robimy makijaż, aż do zakończenia dnia i wieczornej toalety. Dlatego niezwykle ważne jest funkcjonalne zaprojektowanie tej części łazienki. Absolutnym niezbędnikiem strefy umywalkowej w łazience jest umywalka z szafką. Jest to doskonałe rozwiązanie, które nie tylko podniesie estetykę wnętrza, ale zapewni nam także praktyczne miejsce do przechowywania akcesoriów łazienkowych czy chociażby ręczników. Niezależnie od stylu, w jakim utrzymany jest projekt łazienki, umywalka z szafką będzie idealnym jego dopełnieniem.

Przeczytaj również: Wygodna umywalka do łazienki. Jaką umywalkę wybrać?>>

Umywalka z szafką - z blatem, otwartymi półkami, szufladami

Wybierając szafkę pod umywalkę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. O wyborze konkretnego modelu komody łazienkowej powinien tak naprawdę przesądzić materiał, z jakiego jest ona wykonana. Szafka pod umywalkę jest meblem narażonym na stały kontakt z wodą, dlatego musimy wybrać materiał, który będzie odpowiednio zabezpieczony przed szkodliwym działaniem wody. Jeśli chcemy, by szafka pod umywalkę służyła nam przez długie lata, wybierzmy meble wykonane z materiału odpornego na wilgoć: płyty MDF lub HDF, zabezpieczone specjalnym lakierem. Przed wyborem umywalki z szafką powinniśmy także określić jej charakter i zastanowić się w jakim celu będzie ona wykorzystywana. W przypadku ukrycia w niej detergentów i środków czyszczących warto zaplanować szafkę zamkniętą, która pozwolić utrzymać wnętrze łazienki w należytej estetyce. Jeśli chcemy ją wykorzystać jako miejsce do eksponowania kosmetyków, wybierzmy meble o szerokim blacie i otwartymi półkami. Pamiętajmy także, że niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza za szafką. Z uwagi na to, warto zostawić kilka centymetrów wolnej przestrzeni pomiędzy meblową zabudową a ścianą. Umywalka z szafką może mieć różne wymiary, np. 40, 50, 60 cm.

Czytaj też: Sprytne rozwiązania do łazienki - nowoczesne umywalki zintegrowane z blatem>>

Zestaw szafka z umywalką: jaki wybrać?

Poszukując optymalnego rozwiązania do urządzenia strefy umywalkowej w łazience możemy zdecydować się na umywalki meblowe nakładane bezpośrednio na mebel. Tworzą one efektowny i spójny zestaw. Gotowe zestawy są odpowiednio wyprofilowane, a także zabezpieczone przed wilgocią. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań do łazienki są umywalki nablatowe, które możemy zamontować bezpośrednio na powierzchni odpowiadającego nam modelu. Na rynku dostępnych jest wiele kształtów i form, które świetnie odnajdą się w dowolnej stylistyce. Najważniejszą kwestią podczas wybierana szafki pod misę umywalkową jest odpowiednie dopasowanie jej do wagi umywalki. Jeśli poszukujemy odpowiedniego modelu umywalki z szafką do wnętrza urządzonego w stylu minimalistycznym, warto rozważyć niezwykle praktyczne i pomysłowe rozwiązanie jakim jest umywalka wpuszczana w blat. W takich rozwiązaniach, cześć umywalki pozostaje ukryta w meblowej zabudowie, a nad nią widoczny jest jedynie rant sanitariatu. Decydując się na umywalkę wpuszczaną w blat, ze względu na rozchlapywanie wody, wybierzmy szafkę z materiału, na którym nie będą pozostały nieestetyczne plamy. W tym przypadku sprawdzą się powierzchnie półmatowe i utrzymane w jasnej kolorystyce.

EKSTRA GALERIE - umywalki z szafką

Zobacz, jakie pomysły na praktyczne i efektowne umywalki z szafką mają polscy architekci.

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021