Projekt wanna – bez niej nowoczesna łazienka jest niekompletna!

2017-06-12 10:18

Wanna czy prysznic? Zwolennicy tej pierwszej opcji nadal przeważają. Pojawia się jednak pytanie: jak wybrać wannę do nowoczesnej łazienki? Wolnostojącą czy do zabudowy? Na co zwracać uwagę? Który materiał będzie najlepszy?

Pierwsze skojarzenie na hasło łazienka? Oczywiście wanna. Bez niej aranżacja łazienki wydaje się być niekompletna. Oczywiście wszyscy znamy zalety kabiny prysznicowej – oszczędzamy: miejsce, czas i wodę. Jednak kąpiel w wannie jest tą odrobiną luksusu, której trudno odmówić sobie na co dzień. Najbardziej nowoczesny czy designerski prysznic nie zapewni relaksu w pachnących piankach i zdrowych solach. Stwórzmy więc wokół ładną aranżację i poczujmy się jak w najlepszym spa.

Jaka jest nowoczesna wanna?

Nowoczesne wanny produkowane są głównie z lekkiego akrylu oraz cięższego kompozytu i konglomeratu. Te pierwsze są najbardziej popularne i mają najwięcej kształtów. Są lekkie, sprawdzają siew budownictwie wielorodzinnym. Produkowane są także wanny stalowe pokryte warstwą emalii. Nie są tak ładne ja z te z nowoczesnych materiałów jednak są praktycznie niezniszczalne, przetrwają wiele lat i kilka remontów. O wannie wolnostojącej można pomyśleć, gdy powierzchnia łazienki wynosi ponad 4 m2. Niemal w każdej się sprawdzi. Tym bardziej, że małych wanien tego rodzaju jest teraz bardzo dużo. Warto też wiedzieć, że produkuje się również modele przyścienne. Wybór spośród najtańszych wanien nie zawsze się opłaca. Bywają źle wyprofilowane albo zrobione z tworzywa o niskiej jakości. Przed zakupem najlepiej sprawdzić, czy nie mają zarysowań itp.

Czytaj też: Projekt łazienki z wanną wolnostojącą. Przepis na kobiece wnętrze

Luksus wanny wolnostojącej

Wanna wolnostojąca, czyli odsunięta od ścian, podkreśli komfortowy charakter łazienki. Zwłaszcza jeśli jest ustawiona na wprost wejścia. Gdy ma intrygujący kształt, nadaje ton całej aranżacji. Wtedy resztę elementów trzeba jej podporządkować. Dodatkowym atutem jest sąsiedztwo okna. Wybierz taką wannę wolnostojącą, wokół której będzie można bezkolizyjnie się poruszać. Przy wannie trzeba zainstalować sztorcową baterię. I blisko zarezerwować miejsce na wieszak na ręczniki.

Wanna wolnostojąca
Autor: Mariusz Purta

Jak wybrać wannę do wąskiej łazienki?

Wąska łazienka? Nic nie szkodzi. Jest mnóstwo wanien, które się w niej zmieszczą. Wybierz tę z pochyłą ścianką, by się wygodnie oprzeć. W wąskiej łazience sprawdza się jednak wanny do tradycyjnej zabudowy, ze względów nie tyle  estetycznych, co przede wszystkim praktycznych. Do wielu modeli dokupisz odpowiednio wyprofilowane zagłówki z powlekanego poliuretanu albo żelowe. Przykleja się je do wanny.

Czytaj też: Baterie łazienkowe stojące montowane przy wannach wolnostojących