Spis treści
- Bateria podłogowa do wanny: wanny wolnostojące
- Bateria podłogowa do wanny
- Jak urządzić łazienkę? GALERIE ZDJĘĆ
To, jaką baterię wannową wybierzemy zależy przede wszystkim od tego, w którym miejscu łazienki chcemy postawić wannę, a następnie od jej modelu, bo to właśnie wyznaczy typ baterii, który najlepiej będzie do niej pasował - nie z uwagi na design, choć ten jest tu bardzo ważny, ale ze względu na możliwość współpracy i „schowania” wszelkich przyłączy. Ostatnio popularne są baterie łazienkowe ustawiane przy wannie wolnostojącej i montowane bezpośrednio do podłogi.
Zobacz: Mała łazienka. Jak z ciasnej łazienki zrobić przytulne wnętrze >>>
Bateria podłogowa do wanny: wanny wolnostojące
Wanny wolnostojące wyróżniają się wspaniałym wykończeniem oraz designem. Mogą mieć dowolne kształty od okrągłych, przez owalne do kwadratowych i trójkątnych. Jedne stoją na ozdobnych nogach, np. w kształcie lwich łap, inne na wzór kowbojskich stoją na całej swojej powierzchni, jeszcze inne są wpuszczane w podłogę. Zazwyczaj są na tyle efektowne – kolorowe, malowane we wzory, obłożone drewnem, że nie potrzebują żadnej obudowy. To również zasługa materiałów, z których są robione. Większość z nich nie ma rantów z otworami na baterie.
Przeczytaj: Baterie łazienkowe: umywalkowe, prysznicowe, wannowe. Wybierz wyposażenie łazienki >>>
Bateria podłogowa do wanny
Każde z urządzeń łazienkowych współpracuje z wodą, bez niej jest nieprzydatne, czyli każde potrzebuje odpowiedniej armatury. W typowych łazienkach wanny czy też kabiny natryskowe lokuje się pobliżu instalacji wodno-kanalizacyjnej, najczęściej w narożnikach albo tuż przy ścianie, a wszelkie przyłącza zakrywa obudowa albo są wpuszczane w ścianę. Nie znaczy to jednak, że wanny wolnostojącej nie może zainstalować na środku salonu kąpielowego. Jeśli jednak wybieramy nietypową lokalizację, musimy też zdecydować się na specjalną baterię łazienkową stojącą (tzw. podłogową), a także na podciągnięcie wspomnianej instalacji.
Baterie wannowe stojące mają te same cechy, co pozostałe typy baterii, a więc najczęściej wyposażone są w zestaw prysznicowy, dźwignię lub pokrętła, czasem nawet reling do powieszenia ręcznika czy półkę. Jednak montaż tego typu wanny i baterii łazienkowej stojącej należy powierzyć hydraulikowi. Na szczęście wanny wolnostojące mogą również korzystać z klasycznych baterii ściennych, pod warunkiem jednak, że w takim miejscu zostaną zamontowane, wystarczy, że dotykają ściany tylko jednym bokiem. Warto wspomnieć także o tym, że są wanny, zwłaszcza robione na zamówienie, które mają rant przeznaczony na zainstalowanie baterii sztorcowej, liczba otworów na rancie musi odpowiadać konkretnemu modelowi (mogą być jedno-, dwu-, trzy-, cztero- lub pięciootworowe), ale również muszą stać przy ścianie. Baterie sztorcowe w modelach wolnostojących sprawdzają także w sytuacji, gdy tuż przy wannie znajduje się rodzaj specjalnej wąskiej szafki, na której można baterię umieścić, i schować przyłącza albo, gdy wanna wpuszczona jest w posadzkę.
Nie przegap: Panel prysznicowy czy zestaw prysznicowy: podpowiadamy, co wybrać >>>
Jak urządzić łazienkę? GALERIE ZDJĘĆ
Zastanawiasz się, w jakim stylu urządzić swoją łazienkę? Zobacz nasze galerie zdjęć, które są doskonałym źródłem pomysłów.
Więcej: Trendy do łazienki: minimalizm i porządek. Jak urządzić funkcjonalną łazienkę? >>>