Trendy do łazienki: minimalizm i porządek. Jak urządzić funkcjonalną łazienkę?

2017-01-04 17:59

Łazienka to jedno z najtrudniejszych do zaprojektowania pomieszczeń. Jak ją dobrze urządzić? Musi być ładna i ergonomicznie zaplanowana. Po latach luksusu w stylu spa czas na prostotę, porządek, minimalizm. Umiar i ukrywanie to nowe zadanie dla projektantów i potwierdzenie, że „less is more”.

Fot. materiały prasowe Inbani
Autor: archiwum

Spis treści

  1. Po pierwsze: dobrze przemyśl koncepcję łazienki 
  2. Po drugie: dopasuj meble łazienkowe do armatury
  3. Po trzecie: detale w aranżacji łazienki są bardzo ważne
  4. Po czwarte: postaw na nowoczesne rozwiązania do łazienki
  5. Po piąte: monochromatyczne kolory w łazience

Jak urządzić wygodną i modną łazienkę? Łazienka powinna być estetyczna, funkcjonalna i wyposażona w dobre jakościowo materiały. Od kilku sezonów panowała moda na „salony kąpielowe”, które urządzane były z dekoracyjnym rozmachem. Projektanci jednak mówią „stop” dekoracyjności i proponują minimalistyczny design, który ma wprowadzić do przestrzeni łazienki ład i spokój. Skąd taki trend? Jest nawiązaniem do koncepcji domu, w którym możemy się zrelaksować i ukryć przed zgiełkiem. Jak przekonują trendwatcherzy w domu będziemy szukać trybu offline, ciszy i porządku. Tylko w ten sposób naładujemy swoje akumulatory i odpoczniemy. Jak zatem urządzić łazienkę pasującą do życia w stylu slow? Podpowiadamy i inspirujemy.

Po pierwsze: dobrze przemyśl koncepcję łazienki 

Aby dostosować łazienkę do nowych trendów prawdopodobnie musisz zrobić remont. Gruntowny. Proponujemy zacząć od wymierzenia pomieszczenia. Aby wygodnie się z niej korzystało zostaw przed umywalką oraz WC ok. 70 cm przestrzeni, a po bokach 20-30 cm. Wanna czy kabina prysznicowa również powinny mieć wolny dostęp (przed wanną 70-80x100-120 cm). Szafki nie mogą utrudniać codziennej toalety, więc nie wieszajmy ich na wysokości głowy obok muszli klozetowej i nad wanną. Dobrze zmierz wszystkie wnęki, w których planowane są meble. Warto skupić się na optymalnej wysokości umywalki, lustra czy wiszących szafek.

Materiały prasowe marki Paradyż

Po drugie: dopasuj meble łazienkowe do armatury

Szafkę pod umywalkę najlepiej kupować z... umywalką! Szczególnie jeżeli marzysz o rozwiązaniu nadblatowym lub nasadzanym na mebel. Takie rozwiązanie to często jedyny mebel do przechowywania w nowoczesnych aranżacjacj łazienek. Umywalka nadblatowa jest wygodna, gdy szafka jest dłuższa od armatury - wygodnie postawimy kubek na szczoteczki czy kosmetyki. To o czym warto pamiętać to blat, który wymaga dobrej impregnacji zwłaszcza przy otworze wyciętym na odpływ baterii. Szukajmy mebli, które posiadają dużą ilość schowków, szuflad i przegródek. 

Materiały prasowe marki Inbani

Po trzecie: detale w aranżacji łazienki są bardzo ważne

Dobre meble łazienkowe są wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i powinny być zabezpieczone lakierem poliuretanowym. Najlepiej, aby lakier pokrywał całą powierzchnię mebla, nie tylko jego front. Tylnia ścianka powinna być nieco cofnięta, by nie dotykać łazienkowej ścianki (tej, po której skrapla się woda). Z kolei uchwyty, okucia czy inne elementy metalowe muszą być zabezpieczone przed rdzewieniem. Materiały prasowe marki Kaldewei

Po czwarte: postaw na nowoczesne rozwiązania do łazienki

Urządzając łazienkę postaw na dobrą jakość, nowoczesną technologię i wzornictwo. I eko etykietkę, która sugeruje, że możemy oszczędzić wodę. Bateria stojąca czy ścienna? Wszystko zależy od montażu. Stojącą montuje się na obrzeżu umywalki czy wanny. Warto to przemyśleć planując remont, ponieważ zmiana baterii ściennej na stojącą wymaga modernizacji instalacji. Pod prysznic i nad wannę najmodniejsze są rozwiązania podtynkowe. W koncepcji łazienek zaprojektowanych w duchu „less is more”, „mniej” oznacza także oszczędność pieniędzy. Rozwiązania eko w tym przypadku to bateria z perlatorem, ale także tzw. inteligentne udogodnienia. Na przykład prysznic z sygnalizacją świetlną alarmującą, że nasza kąpiel trwa za długo lub toaleta myjąca. 

Materiały prasowe marki Inbani

Po piąte: monochromatyczne kolory w łazience

W koncepcję łazienki ultra prostej wpisany jest kolor biały. W połączeniu z minimalistyczną formą mebli może tworzyć bardzo sterylny duet. Jeżeli boimy się zimnego wizualnie efektu warto przełamać wnętrze łazienki armaturą w żywym kolorze np. miedzi. W gamie kolorów proponowanych przez projektantów do łazienek znajduje się również szary oraz beżowy. Jej wizualne uporządkowanie opiera się również na braku przełamań kolorystycznych. Jak szare są ściany, takie także dopasowane powinny być meble. 

Nasi Partnerzy polecają