Jak dobrze urządzić łazienkę: ZDJĘCIA 10 łazienek

2008-09-29 2:00 Redakcja

Projekty łazienek nabierają nowego charakteru. Niezależnie od możliwości finansowych właścicieli, nowoczesna łazienka jest wnętrzem, które zachęca do indywidualnych kreacji, ośmiela do wprowadzania awangardowych rozwiązań. Już przy niewielkim nakładzie finansowym może powstać ciekawe wnętrze. Jak urządzić łazienkę: inspiracje i zdjęcia łazienek.

Nowoczesna łazienka jest wnętrzem, które zachęca do indywidulanego podejścia podczas projektowania. Projekty łazienek zachęcają do eksperymentowania i śmiałych rozwiązań. Tu możemy postawić na kolor i pomysłowy wystrój. Oczywiście większe pole do popisu mają właściciele dużych łazienek. Takie łazienki mogą się stać luksusowym pokojem kąpielowym. Dzisiaj nie trzeba nikogo przekonywać, że nastrój wnętrza, w którym przebywamy, jest niezwykle istotny dla naszej psychiki i samopoczucia. Dotyczy to nie tylko salonu czy sypialni, ale także łazienki, w której spędzamy przeciętnie 1-2 godziny dziennie, co daje w przybliżeniu 400–700 godzin rocznie i w sumie stanowi dużą część naszego życia. To właśnie do łazienki kierujemy się rano, tuż po wstaniu z łóżka, jest ona także zazwyczaj ostatnim miejscem, które odwiedzamy przed pójściem spać.

Jak urządzić łazienkę: ergonomia przede wszystkim!

Przy urządzaniu łazienki musimy pamiętać o wygodzie poruszania się w niej. Musimy zapewnić odpowiednią ilość miejsca przed i wokół różnych urządzeń, które się w niej znajdują, by móc wygodnie ich używać. Przed umywalką powinniśmy mieć minimum 70 cm przestrzeni, żeby swobodnie umyć ręce. Podobnie jak przed wanną czy bidetem. Przed toaletą wystarczy nam już tylko 60 cm, ale już przed prysznicem powinno to być około 80 cm, aby móc go bezproblemowo otworzyć i z niego wyjść.

Podane wymiary są wymiarami zapewniającymi swobodę, ale jeśli chcemy zwiększyć swój komfort powinniśmy te odległości zwiększyć. Miska ustępowa powinna stać minimum 20 cm od innych urządzeń lub od ściany. Podobnie w przypadku bidetu i umywalki.

Jeśli chcemy mieć w łazience również mieć pralkę powinniśmy uwzględnić jej wymiary. Obecnie w sprzedaży możemy znaleźć bardzo wąskie i płytkie pralki. Ich pakowność nie różni się często od dużych pralek, a zajmują o wiele mniej miejsca i wyglądają znacznie zgrabniej, więc będą pasować nie tylko do małej łazienki.

Jeśli nie chcemy, by pralka stała na widoku możemy ją zabudować. W sprzedaży dostępne są gotowe meble, pozwalające ukryć pralkę, ale można również zrobić je na zamówienie. Urządzanie łazienki może nam przysporzyć wiele dylematów, dlatego warto skorzystać z porady architekta wnętrz, który pomoże nam w aranżacji tego problematycznego pomieszczenia.

Jak zaprojektować łazienkę: usytuowanie łazienki

Lokalizacja łazienki jest niezwykle istotna i warto, jeśli mamy na to wpływ, usytuować ją blisko sypialni. Do tej pory budownictwo wielorodzinne nie zapewniało więcej niż jednej łazienki w mieszkaniu dwupokojowym, zaś w trzypokojowym i większym czasami wydzielane było WC. Obecnie zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i w blokach realizacja wszystkich planów związanych z usytuowaniem łazienki jest możliwa, bowiem coraz częściej uwzględnia się, w miarę możliwości technicznych, potrzeby przyszłych użytkowników. Aby z tego skorzystać, trzeba sprecyzować własne wymagania dotyczące rozłożenia poszczególnych funkcji w mieszkaniu, m.in. łazienki. Ważne, by już na etapie budowy wykonawca wiedział, jakie chcemy mieć urządzenia stacjonarne i już na tym etapie przewidzieć projekt łazienki. Dzięki temu doprowadzi przyłącza w odpowiednie miejsca.

Jak urządzić łazienkę: wyposażenie

Zapracowani i zabiegani często nie zwracamy uwagi na estetykę łazienki, traktując je wyłącznie użytkowo. Jednak ze względu na ilość czasu spędzanego w łazience warto zastanowić się, jeszcze przed jej urządzeniem, nad tym, co jest dla nas ważne, a do czego nie przywiązujemy dużej wagi i czy to, o czym marzymy, będzie wygodne w użyciu i zgodne z naszymi upodobaniami. Aranżacja nowoczesnej łazienki ma być nie tyle modna, co wygodna dla nas i nam się podobać.

 

Jak urządzić łazienkę: styl, kolor i dodatki

Przy aranżacji łazienki nie powinniśmy kierować się obecnie panującą modą, lecz naszym gustem i potrzebami. Wtedy będziemy w stu procentach zadowoleni z efektu i z pewnością wystrój nie znudzi nam się szybko. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani na konkretny styl najlepiej jest postawić na neutralną bazę w postaci białych, szarych czy beżowych kafelków i do nich dobierać modne dodatki i akcesoria. Gdy drobiazgi nam się znudzą łatwo będziemy mogli odmienić naszą łazienkę. Dobry projekt łazienki powinien uwzględnić także pewne zasady w kwestii kolorystyki. Z pewnością powinniśmy pamiętać, by do małej łazienki nie wprowadzać bardzo ciemnych, pomniejszających optycznie barw i zbyt dużych wzorów na tapetach czy kafelkach. Duże łazienki pozwalają na większe możliwości aranżacyjne, ale w nich też nie powinniśmy przesadzać na przykład z ilością dodatków czy kolorów, by nie stworzyć wrażenia chaosu. Dzięki umiarowi i trzymaniu się zasad ergonomii aranżacja łazienki z pewnością będzie udana i zachwycająca.

Nowoczesna łazienka przyjazna dla nas

Jeśli rano lubimy brać szybki prysznic, a wieczorem pluskać się długo w wannie, to urządzając łazienkę musimy zapewnić sobie taką możliwość, nawet kosztem likwidacji innych, dla nas mniej ważnych funkcji. We własnej łazience musimy czuć się komfortowo.

Osiągniemy to dzięki dobrze dobranemu wyposażeniu, odpowiednim jego rozmieszczeniu, a także starannie dobranym materiałom wykończeniowym i odpowiedniej stylistyce sprzętów. To właśnie użyte materiały, ich kolor, faktura i wzornictwo decydują o wystroju nowoczesnej łazienki, a co za tym idzie o naszym komforcie.

Musimy także pamiętać o tym, że decydując się na określony wystrój wnętrza, na ogół będziemy na niego zdani długie lata. Wymiana płytek ceramicznych czy zamontowanych na stałe urządzeń oznacza po prostu przeprowadzenie remontu łazienki. Dobrze jest więc, zanim podejmie się decyzje finansowe, przemyśleć swoje oczekiwania i zdefiniować potrzeby, pamiętając jednocześnie o wygodzie i bezpieczeństwie wszystkich domowników.

Jak urządzić łazienkę? Inspiracje i zdjęcia

Jeśli szukasz pomysłu na to, jak urządzić łazienkę, skorzystaj z naszych podpowiedzi. W galeriach znajdziesz pomysły na łazienki w różnych stylach. Z pewnością znajdziesz w nich coś dla siebie!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021