Prysznic czy wanna? Czy lepsza jest wanna czy kabina prysznicowa? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

2024-01-29 14:47

Szybki, pobudzający prysznic czy długa, relaksująca kąpiel w wannie? Fajnie byłoby móc pozwolić sobie na oba rozwiązania, jednak nie wszędzie jest to możliwe. Okazuje się, że odpowiednia armatura prysznicowa może zapewnić podobny relaks, co kąpiel w wannie. Czym kierować się podczas wyboru? Na co zwrócić uwagę, urządzając łazienkę? No i przede wszystkim - co jest lepsze - prysznic czy wanna?

Spis treści

  1. Co jest lepsze kąpiel w wannie czy prysznic?
  2. Co jest bardziej higieniczne prysznic czy wanna?
  3. Wanna w małej łazience? To możliwe!
  4. Prysznic do nowoczesnej łazienki. Jaki wybrać?
  5. Przeczytaj również:

Co jest lepsze kąpiel w wannie czy prysznic?

Miłośnicy kąpieli w wannie nie wyobrażają sobie innego zakończenia dnia. Gorąca woda z pianą i olejkami to dla wielu wymarzony sposób na odpoczynek.

Co w przypadku, kiedy budżet jest ograniczony i chcemy dodatkowo zadbać o planetę? Do napełnienia klasycznej wanny potrzebujemy średnio 150 litrów wody, a podczas kąpieli pod prysznicem zużyjemy ok. 15 litrów wody na minutę. Zatem wszystko zależy od czasu, jaki poświęcimy na codzienne spa.

Co jest bardziej higieniczne prysznic czy wanna?

Niewątpliwym plusem wanny jest jej czyszczenie. W zależności od potrzeb po użytkowaniu wystarczy przetrzeć ją wodą z detergentem. W przypadku prysznica należy liczyć się, że na ścianach oraz kabinie szybciej będą osadzać się zanieczyszczenia i kamień. Warto pamiętać, że osobom niepełnosprawnym łatwiej będzie korzystać z prysznica.

Aktualnie sporo dostępnych na rynku kabin nie ma progu ani drzwi. Dzięki temu łatwiej będzie poruszać się na wózku, w chodziku czy przy pomocy kuli.

Wanna w małej łazience? To możliwe!

Aranżując przestrzeń, trzeba pamiętać o metrażu. Kabina prysznicowa lepiej sprawdzi się w małych łazienkach, a w tych nieco większych, dobrze rozplanowanych bez problemu znajdzie się miejsce na wannę. Projektanci polecają kabiny zamykane na drzwi prysznicowe.

Na rynku dostępne są wanny wolnostojące, ale też te narożne – szczególnie polecane do niewielkich pomieszczeń. Można je dopasować do umywalki, dzięki czemu będą tworzyć całość, nie odbierając przy tym komfortu użytkowania. Popularnością cieszą się wanny prostokątne. Na rynku dostępne są te o długości od 120 do 200 cm i szerokości w zakresie 70-100 cm.

Czytaj też: Łazienka – inspiracje, aranżacje, zdjęcia

Znajdziemy też te o nieregularnym kształcie, np. ze zwężoną częścią na stopy. Przekłada się to na oszczędności w zużyciu wody, ponieważ wanna mniej jej pomieści. Dla większych łazienek projektanci polecają wanny okrągłe, których średnica wynosi zwykle 150 cm. 

Prysznic do nowoczesnej łazienki. Jaki wybrać?

Różnorodne funkcje, wygodna obsługa, oszczędzanie wody i nieskomplikowany montaż. Te urządzenie zapewnią kąpiel w strugach deszczu.

Przeczytaj również:

Łazienka na poddaszu w stylu glamour. Tak urządziła ją polska blogerka

QUIZ: Wnętrza i elementy wyposażenia mieszkań w regionalnych gwarach

Pytanie 1 z 17
1. Co na Podlasiu nazywają "skowrodą"?