Baterie podtynkowe – wady i zalety rozwiązania. Montaż armatury podtynkowej

2021-01-25 8:16

Baterie podtynkowe to nowoczesne i estetyczne rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większe grono wielbicieli. Nic dziwnego - armatura podtynkowa ma praktycznie same zalety i odznacza się minimalną awaryjnością. Jak zamontować baterię podtynkową? Jakie są jej wady i zalety? O czym pamiętać podczas zakupu? Odpowiadamy!

Baterie podtynkowe
Autor: materiały prasowe Ferro

Spis treści:

Kupujemy baterie podtynkowe – o czym pamiętać?

Armatura podtynkowa składa się z dwóch części: natynkowej, czyli elementów widocznych, a więc rozety, dźwigni, słuchawki deszczownicy, wylewu itd. oraz podtynkowej, czyli instalacji i elementów dostarczających wodę ukrytych w ścianie.

Ponieważ baterie podtynkowe umieszczane są, jak sama nazwa wskazuje, w ścianie, pod kafelkami, najlepiej montować je albo podczas urządzania łazienki, albo podczas generalnego remontu. Do każdej baterii mamy dostęp w przypadku awarii, jednak dużo łatwiej i bezpieczniej jest zakupić armaturę podtynkową z boxem podtynkowym. Box podtynkowy to nic innego jak zamknięty w solidnej obudowie korpus baterii. Takie rozwiązanie pozwala dużo łatwiej dostać się do „serca” armatury w razie awarii bez potrzeby zbędnego kucia kafelków i robienia głębokich dziur w ścianach.

Wybór baterii podtynkowych nie powinien sprawić nam problemów, ponieważ producenci armatury oferują obecnie modele w różnym stylu, kolorze i kształcie. W zależności od naszych potrzeb i upodobań, możemy wybrać baterie jednouchwytowe (z mieszaczem), dwuuchwytowe (z dwoma osobnymi kurkami), a także z termostatem. Możemy kupować wszystkie elementy oddzielnie, pojedynczo lub jako zestaw. Na pewno dużą oszczędnością czasu i pieniędzy jest zakup gotowego zestawu, w którego skład wchodzą podstawowe elementy jak np. rozeta czy deszczownica. Ale jeśli chcemy dobrać każdy z elementów indywidualnie, to również nie powinniśmy napotkać większych trudności – nawet w przypadku armatury różnych producentów, dobry fachowiec będzie w stanie dopasować wszystkie części tak, by ze sobą współgrały i działały bez zarzutu.

O czym jeszcze warto pamiętać, kupując baterie podtynkowe? Zamiast tanich modeli nieznanych producentów, wybierzmy produkty wysokiej jakości, produkowane przez cenione firmy. Baterie chromowane to gwarancja jakości i trwałości, podobnie jak ceramiczne głowice, które są nie tylko wygodna w użytkowaniu, ale i odporne na ścieranie, więc będą nam służyć wiele lat. Warto również wybrać baterie podtynkowe z termostatem, który pomoże nam kontrolować temperaturę wody, i w efekcie – zaoszczędzić!

Bateria podtynkowa
Autor: materiały prasowe Ferro

Zalety i wady baterii podtynkowych

Jak każde rozwiązanie, baterie podtynkowe mają swoje zalety i wady. Jedną z największych zalet baterii podtynkowych jest ich funkcjonalność. Doskonale sprawdzają się w małych łazienkach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, ponieważ nie zabierają dużo miejsca, większa ich część schowana jest pod tynkiem i kafelkami, co pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni w łazience. Charakterystyczny sposób montażu – w ścianie – sprawia, że elementy instalacyjne są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne, a ograniczony kontakt z wodą i wilgocią pozytywnie wpływa na trwałość materiału, z którego wykonana jest bateria.

Armatura podtynkowa cechuje się minimalną awaryjnością. Jeśli kupimy model od sprawdzonego producenta, wykonany z solidnych materiałów i odpowiednio go zamontujemy, to możemy mieć pewność, że bateria będzie służyć nam bezproblemowo przez wiele lat. Sam montaż baterii podtynkowej nie jest skomplikowany, nie wymaga kucia bardzo głębokich dziur w ścianie – wszystko zależy od rodzaju armatury i zaleceń producenta. Co więcej, bateria podtynkowa będzie pasować do każdego typu ścian, nawet cienkich ścianek działowych. W kwestiach estetycznych, armatura podtynkowa również ma same zalety – jest niezwykle elegancka, minimalistyczna i bez problemu dopasuje się do większości łazienek, szczególnie tych, w których prostota i funkcjonalność stoi na pierwszym miejscu.

Niestety, baterie podtynkowe nie są wolne od wad, choć jest ich niewiele. Problemem, z którym muszą radzić sobie użytkownicy baterii podtynkowych jest ich ewentualna usterka lub awaria. Wiąże się ona bowiem z kuciem kafelków i robieniem dziur w ścianach, gdy trzeba dostać się do uszkodzonego elementu armatury. Przed takim scenariuszem może uchronić nas zakup boxu podtynkowego, armatury z wysokiej jakości materiałów oraz zatrudnienie dobrego fachowca do montażu baterii. Inną wadą armatury podtynkowej jest jej dość wysoka cena. W porównaniu z bateriami natynkowymi, tradycyjnymi, bateria podtynkowa jest dużo droższa. Trzeba także doliczyć wysoki koszt montażu.

Aranżacja łazienki: armatura do stylu łazienki 20 INSPIRACJI

Montaż armatury podtynkowej – jak przebiega?

Montaż armatury podtynkowej najlepiej zlecić zaufanemu specjaliście, który upewni się, że każdy z elementów baterii został odpowiednio zainstalowany w ścianie, a zagrożenie awarią lub usterką zminimalizowane.

Jak przebiega montaż armatury podtynkowej? Pierwszym krokiem jest sprawdzenie ściany, w której bateria będzie umieszczona. Nie może być zbyt cienka, ponieważ wtedy będziemy musieli zbudować ściankę np. z płyt kartonowo-gipsowych. Zazwyczaj głębokość, na jakiej montuje się baterie podtynkowe wynosi 6-12 centymetrów, ale wartości liczbowe mogą się różnić w zależności od producenta armatury. Poza odpowiednią głębokościom nie istnieją większe przeciwwskazania do montażu tego typu baterii.

Następnie do wybranego miejsca w ścianie należy doprowadzić przewody z zimną i ciepłą wodą (kolejno z prawej i lewej strony). Kolejnym krokiem jest mocowanie przewodu instalacyjnego z natryskiem. Na koniec, zanim położymy glazurę oraz elementy natynkowe armatury, należy dokładnie sprawdzić działanie instalacji oraz szczelność wszystkich części umieszczonych w ścianie. Gdy wszystko działa bezproblemowo, można pokryć instalację tynkiem i glazurą, a na koniec zamontować uchwyt baterii, rozetę i pozostałe, natynkowe elementy armatury.