10 najczęstszych błędów w urządzaniu łazienki. Sprawdź, jak ich uniknąć

2020-10-16 9:36

Łazienka oprócz pięknego i estetycznego wyglądu powinna być funkcjonalna, a rozwiązania w niej zastosowane – maksymalnie praktyczne. Niestety, często nasza wizja idealnej łazienki odbiega od funkcjonalności, za co później przychodzi nam słono zapłacić. Dlatego przygotowaliśmy listę 10 najczęściej popełnianych błędów podczas urządzania łazienki. Sprawdziliśmy również, jak ich uniknąć!

Łazienka bez błędów
Autor: materiały prasowe Mikulska Studio

Spis treści

  1. Jak urządzić funkcjonalną łazienkę? 10 błędów, których należy unikać
  2. Błędy w aranżacji łazienki. O czym pamiętać, urządzając łazienkę?

Jak urządzić funkcjonalną łazienkę? 10 błędów, których należy unikać

1. Rozplanowanie przestrzeni – większość łazienek to niewielkie pomieszczenia o powierzchni kilku metrów kwadratowych, dlatego warto dobrze rozplanować przestrzeń, zwłaszcza rozmieszczenie sprzętów, armatury i oszacować odległości między nimi, by zapewnić sobie i domownikom swobodę poruszania się po łazience. Rozważmy, czy zamiast wanny nie lepiej będzie wstawić do łazienki kabinę prysznicową, a pralkę umieścić w kuchni, by zyskać w łazience dodatkowe miejsce.

2. Ochrona przed wilgocią – pamiętajmy, że łazienka to miejsce, które musi doskonale radzić sobie z wilgocią i wodą, dlatego warto wybrać materiały, które są odporne na szkodliwe działanie wilgoci. Jeśli marzy się nam drewno w łazience wybierzmy gatunki egzotyczne, które są całkowicie odporne na wilgoć, na ścianach połóżmy płytki, a na podłodze wodoodporne panele winylowe lub wysokiej jakości gres. Zrezygnujmy z papierowych tapet, ponieważ nasiąkają wodą, a na ich powierzchni szybko może pojawić się pleśń i grzyb.

3. Optyczne powiększenie – nie tylko rozmieszczenie sprzętów i mebli wpływa na to, czy łazienka wydaje się duża i przestronna, czy mała i przytłaczająca. Znaczącą rolę odgrywa również kolorystyka. Ciemne ściany, meble i sprzęty optycznie pomniejszają przestrzeń, natomiast jasne – powiększają ją. Dobrym pomysłem na powiększenie optyczne łazienki jest wstawienie do środka dużego lustra, najlepiej bez ramy, na całej ścianie.

4. Bezpieczeństwo – w łazience nietrudno o wypadek, dlatego dobierając materiał na podłogę pamiętajmy o powierzchniach z antypoślizgową powłoką, a więc np. zamiast płytek na wysoki połysk wybierzmy matowe lub wyposażmy łazienkę w maty antypoślizgowe. Jeśli w łazience mamy piecyk, koniecznie zainstalujmy czujniki gazu i czadu, które zaalarmują nas w razie ulatniania się któregoś z nich.

5. Wentylacja – w łazience panuje dość duża wilgotność, dlatego sprawnie działającą wentylacja jest niezwykle ważna! By zapobiec powstawaniu grzybów i pleśni zadbajmy o zamontowanie kratki wentylacyjnej i drzwi z podcięciem lub otworami, które zapewnią dobrą cyrkulację powietrza. Jeśli zdecydujemy się na mechaniczny wentylator pamiętajmy, by włączyć go po każdej kąpieli, nie zaszkodzi też regularne wietrzenie łazienki.

Błędy w aranżacji łazienki. O czym pamiętać, urządzając łazienkę?

6. Oświetlenie – częstym błędem w aranżacji łazienki jest nieodpowiednie i niedostateczne oświetlenie pomieszczenia. Dlatego, zamiast jednej lampy sufitowej zamontujmy kilka równomiernie rozmieszczonych źródeł światła, np. dyskretnych halogenów lub listew ledowych. Ważne jest także dobre oświetlenie lustra – zamiast reflektora zamieszczonego bezpośrednio nad lustrzaną taflą lepsze będą dwa kinkiety zamontowane po bokach lustra, dające rozproszone światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

7. Sprzęty i armatura – w aranżowaniu łazienki nie chodzi o to, by rozbić bank i kupić najdroższą armaturę, meble czy sprzęt AGD. Nie oznacza to jednak, że mamy wybierać najtańsze modele od nieznanych producentów. Armatura i baterie podtynkowe muszą być dobrej jakości – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że posłużą nam przez długie lata i nie sprawią żadnych problemów jak kiepskiej jakości produkty.

8. Źle dobrany brodzik – głębokie brodziki o wysokim progu mogą początkowo wydawać się dobrym pomysłem, ale istnieje spora szansa, że z czasem przekonamy się, że sprawiają więcej problemów niż frajdy z użytkowania. Po pierwsze wysokie brodziki są trudniejsze w utrzymaniu czystości, a po drugie utrudniają wychodzenie i wchodzenie, co może być niebezpieczne w przypadku dzieci i seniorów (łatwo można się potknąć lub poślizgnąć). Najlepszą opcją są systemy liniowe, ale jeśli nie mamy warunków do zamontowania takiego rozwiązania, pomyślmy o zakupie niskich brodzików.

9. Przechowywanie – w dobrze urządzonej łazience każdy sprzęt i element wyposażania ma swoje miejsce. By zachować schludny i czysty wygląd, a przy tym nie utrudnić poruszania się po łazience, starajmy się chować wszystko, co nie musi być wyeksponowane. Dlatego dobrym pomysłem są zamykane szafki, kosze na bieliznę i dodatkowe półki, np. nad sedesem lub obok lustra czy szafki pod umywalką.

10. Suszenie ręczników – niby drobiazg, ale dość istotny. Wycieranie się wilgotnym ręcznikiem jest nie tylko nieprzyjemne, ale i niezdrowe (na mokrym ręczniku łatwiej rozwijają się bakterie i inne szkodliwe drobnoustroje). Jeśli nie musimy, nie rezygnujmy z grzejników łazienkowych, a jeżeli nie mamy możliwości montażu grzejnika, wyposażmy łazienkę w szerokie wieszaki na ręczniki lub specjalne drążki, na których mokre ręczniki szybciej wyschną.