Wentylacja w łazience, czyli lustro bez pary

2007-05-10 2:00

Wentylacja w łazience musi działać bez zarzutu. Kłęby pary wodnej, kropelki wody na lustrze i tlenek węgla w powietrzu - z tymi wszystkimi problemami będziemy się borykać, jeśli nie zadbamy o prawidłową i skuteczną wentylację w łazience. Radzimy, jak zapewnić właściwą wentylację w łazience z oknem i bez okna.

Wentylacja w łazience, czyli lustro bez pary
Autor: Radosław Wojnar

Spis treści

  1. Jakiej wentylacji wymaga łazienka bez okna i piecyka gazowego?
  2. Czy zainstalowanie na oknie nawiewników ułatwi wymianę powietrza?
  3. Czy łazienka z piecykiem gazowym ma większe wymagania?
  4. Wentylacja w łazience a bezpieczeństwo

Jakiej wentylacji wymaga łazienka bez okna i piecyka gazowego?

Powinniśmy zapewnić poprawne działanie wentylacji naturalnej w łazience. Aby powietrze mogło przepływać z pokojów do przedpokoju, a stamtąd do łazienki, należy zadbać, aby drzwi znajdujące się w mieszkaniu nie były zbyt szczelne. W drzwiach prowadzących do każdego z pokojów, musi być szczelina o powierzchni około 80 cm2 (aby taka powstała, wystarczy podciąć drzwi u dołu, ok. 1 cm, na całej ich szerokości), natomiast w drzwiach do łazienki – 200 cm2 (podcięcie na 2,5 cm). Zamiast podcinać drzwi do łazienki, można wykonać w dolnej ich części otwory lub zamontować kratkę. Intensywność wentylacji w łazience zwiększymy, jeśli zainstalujemy kratki higrosterowane do wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. Jeżeli łazienka jest połączona z toaletą, warto zainstalować kratki z możliwością chwilowego zwiększenia strumienia usuwanego powietrza.         

Czy zainstalowanie na oknie nawiewników ułatwi wymianę powietrza?

Raczej się tego nie zaleca w łazience. Przede wszystkim dlatego, że zimą, podczas mrozów, na szybach skrapla się para wodna i nawiewniki pokryłyby się szronem. Musielibyśmy je często czyścić. 

Czy łazienka z piecykiem gazowym ma większe wymagania?

Jeśli mamy w łazience piecyk gazowy lub kocioł dwufunkcyjny (i do c.o., i ciepłej wody), musimy doprowadzić do łazienki więcej powietrza, aby zapewnić urządzeniom wystarczającą ilość tlenu do spalania gazu. Powinniśmy zainstalować kratkę wentylacyjną o nieregulowanym, stałym przekroju (bez możliwości jego zmniejszania) – aby zawsze zapewnić maksymalnie duży przepływ powietrza.

Jeżeli w łazience, w której zainstalowaliśmy kocioł, mamy okno – to powinniśmy zastosować nawiewnik okienny o stałej wydajności (kocioł dwufunkcyjny pracuje przez cały rok). Jedyną uciążliwością będzie konieczność oczyszczenia nawiewnika ze szronu w zimie.

Natomiast niekorzystnym rozwiązaniem są stosowane czasami nawiewy podokienne. Zapewniają wprawdzie odpowiednią ilość powietrza do spalania, lecz przyczyniają się do powstawania przeciągów.

Wentylacja w łazience a bezpieczeństwo

Nowe kotły i termy montowane w łazience odcinają dopływ gazu, jeśli wentylacja nie funkcjonuje prawidłowo (ciąg jest zbyt mały). Stare nie mają tej możliwości. Gdy wentylacja w łazience szwankuje i w powietrzu jest zbyt mało tlenu, gaz w termie może się niezupełnie spalać, przez co wydziela się zabójczy dla człowieka tlenek węgla. Brak dostatecznej ilości tlenu może też sprawić, że w kotle lub termie zgaśnie „świeczka” i w łazience będzie się ulatniał nie spalony gaz ziemny – co grozi zatruciem albo wybuchem. Dlatego, w trosce o własne bezpieczeństwo, warto wymienić stary piecyk na nowocześniejszy.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE