Najlepszy blat do kuchni? Blaty kuchenne - ceny, rodzaje, trwałość, cechy użytkowe

2014-06-03 19:58

Blat do kuchni powinien być nie tylko trwały i odporny. Czym jeszcze kierować się przy wyborze blatu do kuchni? Przedstawiamy poradnik: blaty kuchenne ceny, porównanie cech i właściwości użytkowych.

Najlepszy blat do kuchni? Blaty kuchenne - ceny, rodzaje, trwałość, cechy użytkowe
Autor: materiały prasowe Ferro Jaki blat kuchenny jest najlepszy? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, zwłaszcza że poszczególne materiały różnią się i cechami funkcjonalnymi, i walorami dekoracyjnymi. Prezentujemy więc przegląd blatów kuchennych.

Spis treści

  1. Wybieramy blaty kuchenne: ceny i trwałość
  2. Blat do kuchni: materiały delikatniejsze i tańsze
  3. Blat do kuchni w codziennej praktyce
  4. Jakie wymiary powinien mieć wygodny blat do kuchni
  5. Blat do kuchni w aranżacji kuchni - zobacz nasze pomysły

Blat do kuchni może być z kamienia, szkła, drewna, metalu, konglomeratu, kompozytu czy w końcu z laminowanej płyty. Ceny blatów kuchennych za metr kwadratowy kształtują się od kilkudziesięciu do... no właśnie: kiedy powiedzieć stop? Warto przed dokonaniem wyboru najwłaściwszego dla nas blatu wyobrazić sobie siebie w trakcie jego użytkowania: w jaki sposób najczęściej go brudzimy, czy zalewamy wodą czy uderzamy nożem? Jak intensywnie użytkujemy powierzchnię blatu? Po odpowiedzi na wszystkie trudne pytania dotyczące naszych kuchennych „grzechów głównych" możemy się zabrać do podejmowania decyzji, jaki kupić blat do kuchni!

Sprawdź: 10 inspiracji na blaty kuchenne. Jaki blat do kuchni wybrać?>>

Wybieramy blaty kuchenne: ceny i trwałość

W kategorii TRWAŁOŚĆ wśród blatów kuchennych najlepiej wypadają blaty z granitu. Nie sposób ich zaplamić, zarysować, można bez obaw stawiać na nich gorące garnki czy rozbijać drewnianym tłuczkiem mięso na kotlety (jest odporny na uszkodzenia również mechaniczne). Kamień ma małe pory, stąd i jego nasiąkliwość jest niska. Zaimpregnowany fabrycznie służyć nam może przez wiele lat, bez powtarzania tej czynności. W tym przypadku cena blatów kuchennych to ok. 600 zł/m2.

Świeże trendy
Lodówka retro z motywem artystycznym. Która wpadła ci w oko?

Autor: Vestfrost, materiały prasowe

Linia modern retro marki Vestfrost to flagowe produkty marki. Dzieki zaawansowanej technologii i oryginalnej stylistyce oraz intensywnym kolorom zamienią kuchnię w najbardziej atrakcyjne wnętrze domu.

Cieszy nas fakt, że klienci, decydując się na wyposażenie mieszkań i domów w sprzęt AGD, coraz chętniej wybierają rozwiązania nietuzinkowe i wyraziste. Po latach mody na zabudowę lub wyłącznie białe urządzenia, Polacy podejmują zdecydowanie bardziej odważne decyzje zakupowe. Swobodę w wyborze formy i kolorystyki daje właśnie oferta retro od Vestfrost. W tej linii łączymy oryginalną stylistykę z zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi i funkcjami, dopasowanymi do potrzeb współczesnych konsumentów.

Mocny akcent od razu przyciąga spojrzenia, a kolory dodają wnętrzu nie tylko energii, ale również charakteru. W ten sposób powstaje produkt kompletny, w którym design odpowiada na codzienne potrzeby i trendy. W serii retro marki Vestfrost proponujemy 5 oryginalnych kolorów chłodziarko-zamrażarek. Dla miłośników retro mamy również kuchnię wolnostojącą i okap, obydwa urządzenia w kolorze bordowym lub beżowym.

Rafał Derecki, key account maganer w firmie Vestel Poland

Lodówka retro z motywem artystycznym. Która wpadła ci w oko?
Autor: Vestfrost, materiały prasowe Vestfrost Art Collection to trzy chłodziarko-zamrażarki z linii retro z autorskimi projektami graficznymi malarki Urszuli Clarise.

Szukając tańszych odpowiedników nie dajmy się zwieść pozostałym blatom kamiennym. Żaden inny kamienny surowiec nie jest już tak odporny, jak blat granitowy. Marmurowe blaty kuchenne, pozbawione odpowiedniej impregnacji, bardzo łatwo jest zaplamić. Ale i dedykowana impregnacja nie daje gwarancji stałego koloru – banalny sok z cytryny potrafi trwale odbarwić marmurową powierzchnie blatu. Tuż za blatami z granitu jako niezwykle trwały pozycjonuje się blat do kuchni z nowoczesnych kompozytów – mieszanki minerałów połączonych z żywicami syntetycznymi (na przykład z poliestrową i akrylową) oraz pigmentami. Najpopularniejsze kompozyty to corian, marlan, kerrock i top stone. Wykonywane z nich blaty, oprócz trwałości porównywalnej z granitową, mają tę zaletę, że można je dowolnie formować. Dzięki specyfice tego materiału nie są widoczne żadne łączenia elementów blatu, dzięki czemu nawet zlewozmywak może być częścią kuchennego blatu. Kompozyty, zarówno te matowe jak i błyszczące, łatwo utrzymać w czystości. Ich największą wadą jest cena – osiąga wysokość ok. 1500 zł/m2.Trwałością poszczycić mogą się również blaty szklane. Warto zainwestować jednak w wykonywane na zamówienie blaty ze szkła hartowanego, aby nie rozczarować się przykrą niespodzianką po zetknięciu z blatem gorącego garnka lub uciążliwego dla blatu towarzystwa kuchenki. Mniej odporne są blaty klejone, w których między szklanymi taflami usytuowano folię. Mogą być przezroczyste lub matowe (satynowane albo piaskowane). Są mniej odporne na zarysowania i absolutnie nie nadają się jako podstawa do bezpośredniego rozbijania kotletów. Poza tym z reguły są droższe od blatów kamiennych – za 1 m2 zapłacić trzeba ok. 790 zł.

Zobacz też: Nowoczesne blaty kuchenne: jak dobrać kolor blatu do kuchni, kiedy postawić na blat biały lub szary>>

Blat do kuchni: materiały delikatniejsze i tańsze

Mniejszą trwałością od blatów granitowych, szklanych i kompozytowych pochwalić się mogą blaty z konglomeratu, nazywanego inaczej kamieniem syntetycznym. Powstają zazwyczaj ze zmielonego marmuru lub granitu sklejonego żywicą poliestrową. Są wprawdzie odporne na wilgoć, wysoką temperaturę i środki chemiczne, ale dość łatwo poddają się zarysowaniu i innym uszkodzeniom mechanicznym. Ponadto dość szybko się ścierają, co szczególnie razi w oczy na błyszczących blatach kuchennych z tego materiału. Blat z konglomeratu kosztuje w granicach 350 zł/m2.Blaty metalowe również różnią się od siebie stopniem trwałości i odporności. Najtrwalsze są te z aluminium lub ze stali kwasoodpornej, która nie ulega korozji. Stal niższej jakości jest znacznie mniej trwała i ryzykujemy szybką wymianą blatu na nowy (łatwo się rysuje, trudno czyści, może się odbarwiać a po pewnym czasie – korodować). Niewątpliwą zaletą takiego blatu będzie fakt, że jest niezwykle higieniczny, ponieważ na metalu nie gromadzą się drobnoustroje. Pamiętajmy również o tym, że blaty metalowe nie są w całości z ów metalu wykonywane. Zazwyczaj blachą stalową grubości 3 mm pokrywana jest wodoodporna płyta wiórowa, rzadziej MDF. Długość elementu na taki blat do kuchni jest równa długości płyty, która stanowi jego rdzeń. Stąd niezbędne są zawsze łączenia blatu z kilku elementów. Metalowe blaty można zamówić w studiu oferującym meble kuchenne, u producenta albo w niektórych firmach produkujących zlewozmywaki. Za 1 m takiego blatu o szerokości 60 cm zapłacimy ok. 300zł.Blaty drewniane nie są odporne na wysoką temperaturę, łatwo je zarysować, a to jak znoszą zalanie wodą zależy od gatunku, z którego są wykonane. Decydując się na blat drewniany warto wybrać ten wykonany z klejonych elementów. Lita deska nie jest dobrym rozwiązaniem na blat – łatwiej i w większym stopniu odkształca się na skutek kontaktu z wodą. Wybierając drewniany blat z niedużych, klejonych elementów minimalizujemy ryzyko jego odkształcenia się na skutek wilgoci lub zalania. Najlepsze gatunki drewna na blat kuchenny to drewno merbau, tek, iroko lub nasz krajowy dąb – z jedną uwagą: drewniane blaty należy bezwzględnie zaimpregnować środkiem, który posiada atest spożywczy! Ceny drewnianych blatów również są bardzo zróżnicowane – za blat z miękkiej sosny zapłacimy ok. 185 zł/m2, z niestabilnego buku ok. 300 zł/m2, a z drewna iroko czy merbau ok. 920 zł/m2.Najtańsze są blaty laminowane (z postformingu), których 1 m2 kosztuje ok. kilkudziesięciu złotych. Są niezbyt trwałe i w przeciwieństwie do drewnianych z reguły nie uratują ich zabiegi renowacyjne. Wprawdzie występują wśród nich egzemplarze odporne na zaplamienie, wysoką temperaturę, detergenty domowe i ścieranie, ale łatwo je zarysować, a przycięte krawędzie blatów nie są odporne na wodę. Również i zabezpieczenie ich metalową lub akrylową listwą, ani silikonem nie da gwarancji, że po pewnym czasie blat się nie wybrzuszy i nie odkształci.

Blat do kuchni w codziennej praktyce

Blaty kuchenne, oprócz trwałości, rozróżniamy także pod względem czasu potrzebnego na utrzymanie ich w nienagannej czystości. Najmniej wysiłku wymagać będą blaty granitowe, kompozytowe i laminowane. Do utrzymania ich w czystości wystarczy przetarcie ściereczką z detergentem. Ważnym czynnikiem jest również wzór blatu – na gładkim, zwłaszcza ciemnym blacie dostrzeżemy nawet najdrobniejsze zabrudzenie. Nie zauważymy go na blacie z drobnym wzorem, który jest zdecydowanie praktyczniejszy. Nieco uciążliwe w codziennej eksploatacji mogą okazać się blaty szklane i metalowe – zawsze powinny być bowiem wycierane do sucha. W przeciwnym razie powstaną na ich powierzchni nieestetyczne smugi i krople.

Na blacie z konglomeratu po pewnym czasie pojawią się rysy, które możemy spróbować usunąć szlifierką (delikatnie, z pomocą fachowca). Także drewniany blat po pewnym czasie użytkowania warto będzie odświeżyć, szlifując go papierem ściernym i na nowo zabezpieczając powłoką ochronną.

Sprawdź: Jak odnowić drewniany blat kuchenny: zrób to sam>>

Jakie wymiary powinien mieć wygodny blat do kuchni

Aby blat do kuchni prawidłowo spełniał swoje funkcje i był wygodny, powinien mieć co najmniej 60 cm szerokości. O ile nie zaburzy nam to proporcji kuchni, może być również szerszy. Blaty laminowane mają do 120 cm szerokości, z corianu – 76-93 cm, z drewna do 130 cm, a kamienne przycinane są z dużych płyt na żądany wymiar. Blaty wykonywane z mieszanek materiałów mogą mieć różną od standardowych grubość. Standard grubości kamiennych blatów kuchennych to 2 lub 3 cm, laminowanych – 2,8 lub 3,8 cm, drewnianych 2,3 bądź 4 cm, kompozytowych i metalowych blisko 4 cm. Decydując się na określoną grubość blatu, warto wziąć pod uwagę spektrum konsekwencji z tego wynikających. Uwzględnijmy montaż zlewozmywaka, kuchenki i ich dalszą eksploatację. Standardowo zaczepy zlewozmywaków przystosowane są do blatów, które mają od 2,8 do 4 cm grubości. Łatwo w nich także zamontować płytę kuchenną. Grubsze blaty (poza standardem) mogą wymagać droższych (nie standardowych) rozwiązań montażowych. Gdy materiały o mniejszej wytrzymałości na nacisk ( np. z rdzeniem z płyty wiórowej) mają grubość mniejszą niż 3,2 cm, wymagać będą dodatkowego wzmocnienia przy montażu.

Polecamy krótki poradnik: Jakie wymiary ma blat kuchenny? Sprawdź szerokość i wysokość wygodnego blatu>>

Blat do kuchni w aranżacji kuchni - zobacz nasze pomysły

Polecamy! Chłodziarko-zamrażarka w stylu retro
Chłodziarko-zamrażarka Vestfrost. Lodówka w stylu retro

Autor: Vestfrost, materiały prasowe

Sterowana elektronicznie chłodziarko-zamrażarka Vestfrost VR-FB373-2E0BR urzeka designem w stylu retro, kolorystyką i funkcjami. Urządzenie wyposażone jest w technologię No Frost Multi, jonizator powietrza - Ion Tech oraz komorę 0 do przechowywania świeżego mięsa i ryb. W szufladzie na świeże warzywa i owoce znajduje się filtr pochłaniający etylen – uwalniany przez rośliny w procesie dojrzewania.

Chłodziarko-zamrażarki retro marki Vestfrost dostępne są w pięciu kolorach. Cena: 4999 PLN

Blat kuchenny. Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię