Najlepszy blat do kuchni? Blaty kuchenne - ceny, rodzaje, trwałość, cechy użytkowe

 Najlepszy blat do kuchni? Blaty kuchenne - ceny, rodzaje, trwałość, cechy użytkowe

Jaki blat kuchenny jest najlepszy? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, zwłaszcza że poszczególne materiały różnią się i cechami funkcjonalnymi, i walorami dekoracyjnymi. Prezentujemy więc przegląd blatów kuchennych.

Fot. materiały prasowe Ferro

Blat do kuchni powinien być nie tylko trwały i odporny. Czym jeszcze kierować się przy wyborze blatu do kuchni? Przedstawiamy poradnik: blaty kuchenne ceny, porównanie cech i właściwości użytkowych.

Blat do kuchni może być z kamienia, szkła, drewna, metalu, konglomeratu, kompozytu czy w końcu z laminowanej płyty. Ceny blatów kuchennych za metr kwadratowy kształtują się od kilkudziesięciu do... no właśnie: kiedy powiedzieć stop? Warto przed dokonaniem wyboru najwłaściwszego dla nas blatu wyobrazić sobie siebie w trakcie jego użytkowania: w jaki sposób najczęściej go brudzimy, czy zalewamy wodą czy uderzamy nożem? Jak intensywnie użytkujemy powierzchnię blatu? Po odpowiedzi na wszystkie trudne pytania dotyczące naszych kuchennych „grzechów głównych" możemy się zabrać do podejmowania decyzji, jaki kupić blat do kuchni!

Sprawdź: 10 inspiracji na blaty kuchenne. Jaki blat do kuchni wybrać?>>

Wybieramy blaty kuchenne: ceny i trwałość

W kategorii TRWAŁOŚĆ wśród blatów kuchennych najlepiej wypadają blaty z granitu. Nie sposób ich zaplamić, zarysować, można bez obaw stawiać na nich gorące garnki czy rozbijać drewnianym tłuczkiem mięso na kotlety (jest odporny na uszkodzenia również mechaniczne). Kamień ma małe pory, stąd i jego nasiąkliwość jest niska. Zaimpregnowany fabrycznie służyć nam może przez wiele lat, bez powtarzania tej czynności. W tym przypadku cena blatów kuchennych to ok. 600 zł/m2.

Wybieramy dzbanek filtrujący do kuchni

 

Świadomość zdrowia i ekologii stale rośnie. Warto najlepsze zasady wprowadzać w swoim domu, zaczynając np. od czystej wody. Jaki jest na nią najprostszy, a zarazem najskuteczniejszy sposób? Odpowiedź brzmi: dobry dzbanek filtrujący.

 

Dzbanek filtrujący Provence to najnowszy model dzbanka AQUAPHOR, nawiązujący swoim wyglądem do tradycyjnych dzbanków na wodę, które pamiętają z dzieciństwa nawet nasi rodzice czy dziadkowie. Opływowy kształt, poręczny uchwyt, pokrywka umożliwiająca łatwe i szybkie napełnianie dzbanka wodą oraz bardzo duża pojemność (4,2 litra) to podstawowe cechy dzbanka, który dzięki swojej klasycznej elegancji doskonale wpasowuje się w wystrój każdej kuchni. Dzbanek został wyposażony we wskaźnik zużycia wkładu, który pokazuje nam, kiedy należy wymienić wkład. Idealny do ogrodu na długie i ciepłe letnie dni, kiedy szklanka czystej wody pod ręką zawsze się przyda, ale również na jesienno-zimowe wieczory, do parzenia ulubionych herbat rozgrzewających. AQUAPHOR Provence epatuje śródziemnomorską prostotą, a biały i czarny kolor, w których dzbanek jest dostępny, dodatkowo wydobywa niepowtarzalny styl i klasę produktu. Ale to nie wszystko! Dzbanek Provence jest niezniszczalny! Dlaczego? Wykonany jest on z odpornego na zarysowania i stłuczenia tritanu. To materiał bezpieczny dla zdrowia i nie przenikający (jak plastik z bisfenolem A!) do wody.

 

Sercem każdego dzbanka jest jego wkład filtrujący. Zawarta we wkładach Aquaphor wysokiej jakości mieszanka filtrująca z zastosowaniem inteligentnego włókna Aqualen efektywnie usuwa z wody większość szkodliwych związków, takich jak chlor i jego związki, metale ciężkie (żelazo, ołów, rtęć, miedź, kadm, aluminium), produkty ropopochodne, fenole, zanieczyszczenia mechaniczne, oraz usuwa twardość wody, zapobiegając powstawaniu nieprzyjemnych osadów na urządzeniach gospodarstwa domowego. W dzbanku umieszczony jest wkład mineralizujący, nasycający przefiltrowaną wodę dobroczynnym magnezem. Ponadto dzięki wszczepionemu we włókna Aqualen jonom srebra wkład stanowi również znakomite środowisko bakteriostatyczne. Wymienny wkład filtrujący pozwala na przefiltrowanie nawet do 350 litrów wody, co odpowiada średnio 3 miesiącom bezpiecznego użytkowania w zależności od jakości wody. O wymianie wkładu przypomni specjalny wskaźnik zużycia wkładu, umieszczony na pokrywce.

 

Więcej na www.aquaphor.pl oraz http://specjalisci.aquaphor.pl/

 

Dzbanek filtrujący

Szukając tańszych odpowiedników nie dajmy się zwieść pozostałym blatom kamiennym. Żaden inny kamienny surowiec nie jest już tak odporny, jak blat granitowy. Marmurowe blaty kuchenne, pozbawione odpowiedniej impregnacji, bardzo łatwo jest zaplamić. Ale i dedykowana impregnacja nie daje gwarancji stałego koloru – banalny sok z cytryny potrafi trwale odbarwić marmurową powierzchnie blatu.

Tuż za blatami z granitu jako niezwykle trwały pozycjonuje się blat do kuchni z nowoczesnych kompozytów – mieszanki minerałów połączonych z żywicami syntetycznymi (na przykład z poliestrową i akrylową) oraz pigmentami. Najpopularniejsze kompozyty to corian, marlan, kerrock i top stone. Wykonywane z nich blaty, oprócz trwałości porównywalnej z granitową, mają tę zaletę, że można je dowolnie formować. Dzięki specyfice tego materiału nie są widoczne żadne łączenia elementów blatu, dzięki czemu nawet zlewozmywak może być częścią kuchennego blatu. Kompozyty, zarówno te matowe jak i błyszczące, łatwo utrzymać w czystości. Ich największą wadą jest cena – osiąga wysokość ok. 1500 zł/m2.

Trwałością poszczycić mogą się również blaty szklane. Warto zainwestować jednak w wykonywane na zamówienie blaty ze szkła hartowanego, aby nie rozczarować się przykrą niespodzianką po zetknięciu z blatem gorącego garnka lub uciążliwego dla blatu towarzystwa kuchenki. Mniej odporne są blaty klejone, w których między szklanymi taflami usytuowano folię. Mogą być przezroczyste lub matowe (satynowane albo piaskowane). Są mniej odporne na zarysowania i absolutnie nie nadają się jako podstawa do bezpośredniego rozbijania kotletów. Poza tym z reguły są droższe od blatów kamiennych – za 1 m2 zapłacić trzeba ok. 790 zł.

Zobacz też: Nowoczesne blaty kuchenne: jak dobrać kolor blatu do kuchni, kiedy postawić na blat biały lub szary>>

Blat do kuchni: materiały delikatniejsze i tańsze

Mniejszą trwałością od blatów granitowych, szklanych i kompozytowych pochwalić się mogą blaty z konglomeratu, nazywanego inaczej kamieniem syntetycznym. Powstają zazwyczaj ze zmielonego marmuru lub granitu sklejonego żywicą poliestrową. Są wprawdzie odporne na wilgoć, wysoką temperaturę i środki chemiczne, ale dość łatwo poddają się zarysowaniu i innym uszkodzeniom mechanicznym. Ponadto dość szybko się ścierają, co szczególnie razi w oczy na błyszczących blatach kuchennych z tego materiału. Blat z konglomeratu kosztuje w granicach 350 zł/m2.

Blaty metalowe również różnią się od siebie stopniem trwałości i odporności. Najtrwalsze są te z aluminium lub ze stali kwasoodpornej, która nie ulega korozji. Stal niższej jakości jest znacznie mniej trwała i ryzykujemy szybką wymianą blatu na nowy (łatwo się rysuje, trudno czyści, może się odbarwiać a po pewnym czasie – korodować). Niewątpliwą zaletą takiego blatu będzie fakt, że jest niezwykle higieniczny, ponieważ na metalu nie gromadzą się drobnoustroje. Pamiętajmy również o tym, że blaty metalowe nie są w całości z ów metalu wykonywane. Zazwyczaj blachą stalową grubości 3 mm pokrywana jest wodoodporna płyta wiórowa, rzadziej MDF. Długość elementu na taki blat do kuchni jest równa długości płyty, która stanowi jego rdzeń. Stąd niezbędne są zawsze łączenia blatu z kilku elementów. Metalowe blaty można zamówić w studiu oferującym meble kuchenne, u producenta albo w niektórych firmach produkujących zlewozmywaki. Za 1 m takiego blatu o szerokości 60 cm zapłacimy ok. 300zł.

Blaty drewniane nie są odporne na wysoką temperaturę, łatwo je zarysować, a to jak znoszą zalanie wodą zależy od gatunku, z którego są wykonane. Decydując się na blat drewniany warto wybrać ten wykonany z klejonych elementów. Lita deska nie jest dobrym rozwiązaniem na blat – łatwiej i w większym stopniu odkształca się na skutek kontaktu z wodą. Wybierając drewniany blat z niedużych, klejonych elementów minimalizujemy ryzyko jego odkształcenia się na skutek wilgoci lub zalania. Najlepsze gatunki drewna na blat kuchenny to drewno merbau, tek, iroko lub nasz krajowy dąb – z jedną uwagą: drewniane blaty należy bezwzględnie zaimpregnować środkiem, który posiada atest spożywczy! Ceny drewnianych blatów również są bardzo zróżnicowane – za blat z miękkiej sosny zapłacimy ok. 185 zł/m2, z niestabilnego buku ok. 300 zł/m2, a z drewna iroko czy merbau ok. 920 zł/m2.

Najtańsze są blaty laminowane (z postformingu), których 1 m2 kosztuje ok. kilkudziesięciu złotych. Są niezbyt trwałe i w przeciwieństwie do drewnianych z reguły nie uratują ich zabiegi renowacyjne. Wprawdzie występują wśród nich egzemplarze odporne na zaplamienie, wysoką temperaturę, detergenty domowe i ścieranie, ale łatwo je zarysować, a przycięte krawędzie blatów nie są odporne na wodę. Również i zabezpieczenie ich metalową lub akrylową listwą, ani silikonem nie da gwarancji, że po pewnym czasie blat się nie wybrzuszy i nie odkształci.

Blat do kuchni w codziennej praktyce

Blaty kuchenne, oprócz trwałości, rozróżniamy także pod względem czasu potrzebnego na utrzymanie ich w nienagannej czystości. Najmniej wysiłku wymagać będą blaty granitowe, kompozytowe i laminowane. Do utrzymania ich w czystości wystarczy przetarcie ściereczką z detergentem. Ważnym czynnikiem jest również wzór blatu – na gładkim, zwłaszcza ciemnym blacie dostrzeżemy nawet najdrobniejsze zabrudzenie. Nie zauważymy go na blacie z drobnym wzorem, który jest zdecydowanie praktyczniejszy. Nieco uciążliwe w codziennej eksploatacji mogą okazać się blaty szklane i metalowe – zawsze powinny być bowiem wycierane do sucha. W przeciwnym razie powstaną na ich powierzchni nieestetyczne smugi i krople.

Na blacie z konglomeratu po pewnym czasie pojawią się rysy, które możemy spróbować usunąć szlifierką (delikatnie, z pomocą fachowca). Także drewniany blat po pewnym czasie użytkowania warto będzie odświeżyć, szlifując go papierem ściernym i na nowo zabezpieczając powłoką ochronną.

Sprawdź: Jak odnowić drewniany blat kuchenny: zrób to sam>>

Jakie wymiary powinien mieć wygodny blat do kuchni

Aby blat do kuchni prawidłowo spełniał swoje funkcje i był wygodny, powinien mieć co najmniej 60 cm szerokości. O ile nie zaburzy nam to proporcji kuchni, może być również szerszy. Blaty laminowane mają do 120 cm szerokości, z corianu – 76-93 cm, z drewna do 130 cm, a kamienne przycinane są z dużych płyt na żądany wymiar. Blaty wykonywane z mieszanek materiałów mogą mieć różną od standardowych grubość. Standard grubości kamiennych blatów kuchennych to 2 lub 3 cm, laminowanych – 2,8 lub 3,8 cm, drewnianych 2,3 bądź 4 cm, kompozytowych i metalowych blisko 4 cm. Decydując się na określoną grubość blatu, warto wziąć pod uwagę spektrum konsekwencji z tego wynikających. Uwzględnijmy montaż zlewozmywaka, kuchenki i ich dalszą eksploatację. Standardowo zaczepy zlewozmywaków przystosowane są do blatów, które mają od 2,8 do 4 cm grubości. Łatwo w nich także zamontować płytę kuchenną. Grubsze blaty (poza standardem) mogą wymagać droższych (nie standardowych) rozwiązań montażowych. Gdy materiały o mniejszej wytrzymałości na nacisk ( np. z rdzeniem z płyty wiórowej) mają grubość mniejszą niż 3,2 cm, wymagać będą dodatkowego wzmocnienia przy montażu.

Polecamy krótki poradnik: Jakie wymiary ma blat kuchenny? Sprawdź szerokość i wysokość wygodnego blatu>>

Blat do kuchni w aranżacji kuchni - zobacz nasze pomysły

Ocena: 3,8
Tekst: Agnieszka Zawadzka , Tekst: Paweł Okołowski Zdjęcia: materiały prasowe Ferro

POLECANE ARTYKUŁY