Ultra Violet: kolor roku 2018 według Pantone. Co to za barwa i z czym ją łączyć?

Amerykański Instytut Pantone ogłosił właśnie kolor roku 2018, którym jest Ultra Violet (18-3838). Ten odcień fioletu z lekką domieszką błękitu ma odzwierciedlać pasję twórczą, kreatywność, chęć odkrywania nowego oraz wyobraźnię. Sprawdź, jak wykorzystać walory tej barwy we wnętrzach i z czym łączyć Ultra Violet.

Ultra Violet we wnętrzach
Ultra Violet we wnętrzach
Ultra Violet we wnętrzach
Ultra Violet we wnętrzach
Ultra Violet we wnętrzach

2017 rok upłynął pod znakiem Greenery, czyli energetycznego odcienia zieleni. Prawdę mówiąc, kolor ten nie cieszył się dużą popularnością. Mimo że zieleń królowała w trendach, to jednak w zupełnie innych odcieniach – przede wszystkim szmaragdowym i butelkowym. Czas pokaże, czy Ultra Violet zdobędzie uznanie w 2018 roku.

Kolor roku 2018 Ultra Violet: dlaczego fiolet?

Jak co roku Instytut Pantone dokładnie wyjaśnia swoją decyzję, dlaczego akurat taka barwa została wybrana kolorem roku. W przypadku Ultra Violet pojawia się mnóstwo odniesień do innowacyjności oraz eksplorowania nowego. Fiolet z domieszką błękitu kojarzy się z bezkresnym kosmosem, a więc niczym nieograniczonymi możliwościami. To także pochwała indywidualizmu, nonkonformizmu, artystycznej pasji oraz wychodzenia poza konwencje. Pantone zwraca np. uwagę, że Ultra Violet został wprowadzony do popkultury przez takie gwiazdy, jak David Bowie, Prince i Jimi Hendrix, czyli wielkie indywidualności muzyczne.

Z kolei w historii kultury fiolet kojarzy się z duchowością, mistycyzmem oraz tajemnicą. We współczesnym świecie, pełnym dynamicznych zmian oraz natłoku informacji, pozwala się wyciszyć, oddać medytacji, a także spojrzeć na codzienne problemy z innej perspektywy. Również w ikonografii sztuki zachodnioeuropejskiej fiolet symbolizował boską sferę. Spotkamy go także w kulturach orientalnych.

 

NIE PRZEGAP

Z czym łączyć Ultra Violet we wnętrzach?

Kolor fioletowy nie za często pojawia się we wnętrzach, dlatego może być problem z jego umiejętnym dodaniem do wystroju. Pierwszą inspirację stanowi styl glamour. Fiolet, zwłaszcza na tapetach glamour, znakomicie odnajduje się w takiej konwencji. Świetnie komponuje się z bielą, czernią, szarością, srebrem i złotem. Drugi pomysł? Stylistyka prowansalska. Odcień lawendowy można z powodzeniem zastąpić nieco chłodniejszym Ultra Violet. Dobrze wypadnie w połączeniu z bielą, odcieniami kremowymi oraz kawy z mlekiem.

Zobacz też: Kolor fioletowy - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Ultra Violet warto też zestawiać z mocnymi barwami, takimi jak granat, kobalt, bordo, marsala, magenta czy brąz. Trzeba tylko zachować umiar, ponieważ wnętrze może być za ciemne. A może łagodniejsze barwy plus Ultra Violet? Świetnie sprawdzi się błękit, turkus, łagodna mięta oraz pudrowy róż.

Jak wybierane są kolory roku Pantone?

Nad wyborem koloru roku zawsze debatują specjaliści z całego świata. Założenie jest jedno: kolor roku musi wynikać z ducha epoki („zeitgeist”), a także bieżących trendów myślowych i potrzeb społecznych. Spotkania specjalistów ds. standaryzacji kolorów zawsze są zamknięte i utrzymane w tajemnicy.

Poznaj wcześniejsze kolory roku:

Greenery – kolor roku 2017 >>>

Rose Quartz i Serenity – kolory roku 2016 >>>

Marsala – kolor roku 2015 >>>

Radiant Orchid – kolor roku 2014 >>>

Kolory wnętrz na topie – GALERIE ZDJĘĆ

Ocena: 0
Tekst: DD

POLECANE ARTYKUŁY