Kolor żółty we wnętrzach - jakie ma właściwości? Z czym łączyć żółty?

2021-11-15 8:08

Ciepły, energetyczny, pełen optymizmu – mimo tych przyjemnych cech kolor żółty jest trudną barwą w aranżacji wnętrz. Należy stosować go z umiarem, a także wiedzieć, z czym go łączyć. Dzięki naszemu poradnikowi poznasz różne wcielenia koloru żółtego oraz bez obaw wprowadzisz go do wystroju!

Spis treści

  1. Energia koloru żółtego we wnętrzach
  2. Żółty pokój krok po kroku - co warto wiedzieć?
  3. Z czym łączyć kolor żółty?
  4. Kolor żółty we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Umiejętnie dobrane kolory ścian są najlepszą metodą na stworzenie pięknego mieszkania. Żółty kolor ścian ożywia i rozświetla wnętrze, dodając mu ciepłego charakteru. To świetny wybór zarówno w przypadku nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Nie polecamy jednak malowania wszystkich ścian na żółto - takie rozwiązanie może bowiem nadmiernie pobudzać, a nawet wywoływać stres i rozdrażenienie. Lepiej więc ograniczyć się do 1-2 ścian albo też pomalować na żółto tylko fragmenty (np. dolną część ścian).

Warto wiedzieć: kolor żółty lubi nowoczesność, a nawet awangardę. Dobrze się czuje na powierzchniach lakierowanych, z plastiku czy metalu i przezroczystych, takich jak szło albo pleksiglas.

Energia koloru żółtego we wnętrzach

Kolor żółty we wnętrzach dodaje energii i działa pozytywnie na domowników. Ostateczny efekt zależy oczywiście od odcienia żółtego, na jaki postawimy. Najłagodniejsza pastelowa żółcień wprowadzi do wystroju mnóstwo światła, a jednocześnie nie przytłoczy optycznie wnętrza. Z kolei mocniejsze odcienie – cytryna albo słoneczny żółty wpadający w pomarańcz – od razu zdynamizują wystrój. Warto je nieco zrównoważyć, zestawiając z bielą i szarością.

Żółty pokój krok po kroku - co warto wiedzieć?

Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem żółtego koloru jest przytulna, ciepła i słoneczna. Żółty kolor ścian to rozwiązanie pasujące właściwie do wszystkich pomieszczeń. W pokoju dziennym czy łazience żółcień doda aranżacji energii, w jadalni i kuchni pobudzi apetyt. W sypialni zaś przyda się śpiochom – szybciej się dzięki niemu rozbudzą! Kolor żółty często pojawia się też w pokojach młodzieżowych. Świetnie wypada w duecie z czernią, tworząc wyraziste, kontrastowe kompozycje. A takie podobają się nastolatkom.

Dobra rada: według wschodniej tradycji żółcień to kolor mądrości, sprzyjający skupieniu i dyscyplinie umysłu. Spróbujmy więc zastosować go w gabinecie lub kąciku do pracy.

Jeśli do koloru żółtego chcemy przekonywać się etapami, zacznijmy od dodatków. Mogą to być zasłony, dywany, osłonki na doniczki, kwietniki, ramki na zdjęcia oraz grafiki i plakaty z mocno zaakcentowanym kolorem żółtym. A może od razu meble? W tym sezonie widać modę na żółte meble wypoczynkowe. Sofy i fotele w tej barwie tapicerowane są aksamitem i welurem, co ciekawie łączy energię koloru żółtego z eleganckim materiałem. Oczywiście możemy też postawić na obicia bardziej nowoczesne i łatwiejsze do utrzymania w czystości, czyli bawełnę, poliester albo skórę syntetyczną.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Z czym łączyć kolor żółty?

Żółty może być ciepły i słoneczny, połyskliwy niczym jedwabne szaty buddyjskich mnichów lub chłodny jak skórka cytryny wyjętej prosto z lodówki. Z jakimi innymi kolorami warto go zestawiać? Oto gotowe wskazówki.

  • Kolor żółty w zestawiamy z zielenią - daje uczucie wiosennej świeżości.
  • Kolor żółty w zestawiamy z czernią - uzyskamy mocny kontrast, który sprawi, że wnętrze nabierze zdecydowanego, mocnego charakteru, a jednocześnie czerń nie będzie taka przytłaczająca.
  • Kolor żółty w zestawiamy z szarością - zaskoczymy wszystkich naszym wyrafinowanym smakiem.
  • Złoto i żółty? Połączenie nietypowe, ale interesujące. Ten duet kocha połysk i czarne tło. Dodając tkaniny o wzorach arabeski i pseudopałacowe dekoracje, uzyskamy sugestywną kompozycję utrzymaną w modnym stylu glamour, z nutą dramatyzmu. Do wyrazistego zestawu lepiej dobrać proste formy mebli.

A może mniej oczywiste połączenia? Jak najbardziej! W tym sezonie kolor żółty często zestawiany jest z pudrowym różym. Ten nieco chłodniejszy odcień różu łagodzi energię żółcienia. W efekcie powstają kompozycje nowoczesne, wysmakowane i eleganckie.

Jeśli lubimy wyraziste, kontrastowe zestawienia barw połączmy żółcień z błękitem. Ale uwaga, najlepiej tylko w dodatkach! Takie rozwiązanie pojawia się w nowoczesnych aranżacjach. Baza wystroju jest w nich zwykle biała i szara, tymczasem niebieskie i żółte akcenty ciekawie ją dynamizują oraz rozgrzewają.

Kolor żółty we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?