Jak dobrze dobrać kolor ścian? 10 najważniejszych zasad. Modne kolory ścian - zdjęcia

2024-05-16 17:11

Kolory ścian mogą powiększyć bądź optycznie zmniejszyć pokój. Sprawdź, jak dobrać kolor ścian i farby do wnętrza. Harmonia kolorystyczna w obrębie jednego wnętrza poprawi nastrój, a odpowiednie nasycenie barw wydzieli strefy w mieszkaniu. Poznaj 10 zasad dobierania kolorów ścian!

Spis treści:

Jak dobrze dobrać kolor ścian? 10 zasad w dobieraniu barw

 1. Jasne, ciepłe kolory ścian optycznie poszerzają wnętrze, a ciemne i zimne - zwężają.
 2. Aby zmienić proporcje długiego i wąskiego pomieszczenia, wystarczy pomalować krótszą ścianę na ciemniejszy kolor.
 3. Jeśli chcemy „wyciszyć” odcień, zmniejszyć jego intensywność, możemy pokryć pomalowaną już ścianę farbą podkładową.
 4. W obrębie jednego wnętrza harmonię kolorystyczną najłatwiej osiągnąć poprzez rozjaśnienie albo przyciemnienie tego samego koloru ścian podstawowego. Odcienie nałożone na ścianę będą się dopełniały.
 5. Gdy wykorzystujemy w pomieszczeniu różne kolory, wybierajmy je tak, by miały identyczne nasycenie
 6. Komponując kolorystykę wnętrza, pomyślmy o barwie przewodniej. Jeśli chcemy uniknąć chaosu, jej dopełnieniem nie mogą być więcej niż cztery kolory.
 7. Chcąc osiągnąć w pokoju modne wrażenie trójwymiaru, zamiast barwą pobawmy się zestawieniem połysku i matu.
 8. W otwartej przestrzeni kolorem różnicujemy poszczególne strefy, np. jadalnię czy aneks kuchenny.
 9. W stylowych wnętrzach barwowe przejście możemy podkreślić stiukiem.
 10. Jeśli chcemy mieć tapetę i kolorową ścianę w jednym pomieszczeniu, odcień farby powinien powtarzać się na tapecie.

Kolory ścian i ich właściwości

Każdy kolor ma swoje określone właściwości - nie tylko optyczne, lecz także psychologiczne. Decydując się na konkretne kolory ścian, dobrze jest poznać ich znaczenie i właściwości:

 • Kolor czerwony: dodaje energii, pobudza do działania. W przypadku osób z gorącym temperamentem można śmiało zastosować go nawet w sypialni, ale z umiarem!
 • Kolor żółty: kojarzy się z radością i optymizmem, dlatego podobnie jak czerwień świetnie motywuje do działania. Jest przy tym mniej "agresywny". Polecamy go zwłaszcza do wnętrz nowoczesnych.
 • Kolor niebieski: zawsze modny, harmonijny, choć dla niektórych - nieco chłodny. Pozwala się szybko wyciszyć i odstresować. Jako kolor ściany - świetny do sypialni.
 • Kolor zielony: uspokaja, a jednocześnie wspomaga kreatywne myślenie. Ponieważ kojarzy się z przyrodą, często przynosi ukojenie. Dostępny w wielu odcieniach: od energetycznej limonki po elegancki szmaragd.
 • Kolor fioletowy: czaruje elegancją, często kojarzy się ze sprawami duchowymi. Podobnie jak zieleń sprzyja kreatywnemu myśleniu.
 • Kolor biały: neutralny, jasny, uspokajający. Jedna z popularniejszych barw we współczesnych wnętrzach.
 • Kolor szary: podobnie jak biel pozwala szybko się uspokoić i zadbać o równowagę. Szare ściany są o tyle uniwersalne, że właściwie każdy inny kolor znakomicie prezentuje się na ich tle. Jasna szarość sprawdza się np. w aranżacjach w stylu skandynawskim. Kolor ciemnoszary polecamy do wnętrz w stylu nowoczesnym.
 • Szarości i beże: cały czas są silnym trendem. Są nie tylko ładne, ale i ponadczasowe. Przychodzi jednak taki moment, że mamy ochotę na odrobinę koloru w mieszkaniu, ale niekoniecznie mocnego i nasyconego. Po powrocie z pracy chcemy mieć w domu azyl, w którym możemy odpocząć od nadmiaru bodźców, które atakują nas z każdej strony w biurze, w sklepach i w mieście. Nie oznacza to jednak, że kolory ścian muszą być zawsze takie same. Pastelowe kolory we wnętrzach pozwalają nam właśnie osiągnąć efekt spokoju i wyciszenia, jednocześnie zachowując indywidualność naszego wnętrza.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jakie kolory ścian rozjaśniają pokój?

Rozbielone odcienie zielonego, niebieskiego, różowego i żółtego, czyli kolory pastelowe, to barwy delikatne inspirowane naturą. Takie jasne kolory ścian idealnie odnajdują się we wnętrzach zarówno miejskich, jak i w domach poza miastem. Są tak delikatne, że można je stosować jako nowe kolory neutralne.

Delikatne, pastelowe kolory ścian to tak zwany slow design – ruch, który powstał w odpowiedzi na zbyt szybki tryb naszego życia. Tak jak Slow Food, o którym wszyscy pewnie już słyszeli, teraz powstał trend zwracający uwagę na to, czym się otaczamy, w jakich wnętrzach żyjemy.

Dotyczy to właśnie spokojnych kolorów ścian w naszych wnętrzach, dobrze przemyślanego umeblowania i oświetlenia. Chodzi o rozważne kupowanie, tak by nie wymieniać zbyt często rzeczy, doceniać przedmioty, które już mamy. Odnowione mogą bowiem dostać drugie życie.

Najmodniejsze kolory ścian

Kolory ścian dla tych, którzy lubią nowoczesne wnętrza, to m.in. biel, szary, beżowy, zielony i granatowy. W nowoczesnej aranżacji wnętrz nastała moda na szarości i beże, które doskonale komponują się z bielą. Te stonowane kolory wnętrz można ożywić za pomocą kolorowych dodatków, np. zielonych roślin, kolorowych plakatów lub tkanin. Białą bazę można zdynamizować zielenią lub granatem, malując na ten kolor fragment ściany, na przykład ścianę telewizyjną. Chłodne odcienie, jak szaroniebieski i biały sprawiają, że salon wygląda świeżo, elegancko i nowocześnie.

Ciepłe kolory ścian

Jeśli lubimy tradycyjne wnętrza, wybierzmy na kolory ścian jasne, pastelowe barwy w odcieniu bieli, beżu i żółci. Jasne kolory ścian i obicia mebli mogą ładnie kontrastować z brązowymi elementami we wnętrzu, np. stylowymi meblami. Z brązowymi meblami ładnie też komponują się zielonkawe odcienie ścian, np. odcień oliwkowy.

Nasycona zieleń na ścianie znakomicie uzupełnia i ożywia stonowane wnętrza. Stwarza warunki sprzyjające koncentracji i relaksowi. Efekt elegancji i spokoju w salonie osiągniemy dzięki połączeniu kolorów ścian w tej samej tonacji. Monochromatyczne kolory ścian (nawet 3 czy 4 odcienie) gwarantują dobre efekty.

Modne kolory ścian - GALERIA ZDJĘĆ

Trendy wnętrzarskie lubią się zmieniać jak w kalejdoskopie, ale warto je śledzić i szukać inspiracji dla swoich domów. Jeśli wciąż nie jesteś pewien, jak dobrać kolor ścian, zobacz galerię zdjęć z wnętrzami w modnych kolorach.

Kolory ścian: granatowy, odcienie koloru niebieskiego. Inspiracje

Murator Remontuje: Malowanie dla każdego
Materiał sponsorowany