Rasy żółwi – czy wszystkie można hodować w domu?

Na świecie żyje aż 335 gatunków żółwi, ale tylko jeden z nich – żółw błotny – występuje w Polsce i jest oczywiście objęty ścisłą ochroną. Jeżeli chcemy go zobaczyć w naturalnym środowisku, wybierzmy się na przykład do rezerwatu przyrody Żółwie Błota, który znajduje się w woj. lubelskim. W swoim naturalnym środowisku żółw błotny może żyć nawet 100 lat! No właśnie, ile przeciętnie żyje żółw? To zależy od gatunku, ale w naturalnym środowisku gad może przetrwać nawet 150 lat.

Które żółwie możemy hodować w domu?

Żółw czerwonolicy

To żółw żyjący w wodzie, a nazwa wzięła się od charakterystycznych, czerwonych pręg na policzkach. Potrzebne mu jest akwarium, w którym znajdzie się dużo roślin i kamieni (musi mieć zarówno wodę, jak i możliwość wyjścia na ląd), a temperatura powinna mieć ok. 26-28°C. W lecie, o ile to możliwe, warto wpuszczać go do oczek wodnych, bo żółw lubi wygrzewać się w słońcu, pod powierzchnią wody.

Młode żółwie czerwonolice żywią się rybami, ślimakami i skorupiakami, a starsze osobniki przyjmą również pokarm roślinny – liście i trawę.

..  Chomiki w domu – co jedzą, ile żyją, jakie są ich rasy? >>>

Żółw stepowy

To żółw lądowy, którego najczęściej spotkamy w domowych hodowlach. Osiąga wielkość od 15 do 23 cm. Najlepiej trzymać go w terrarium, a idealna temperatura dla niego to 18-26°C. Warto wiedzieć, że żółwie stepowe zapadają w sen zimowy, ale może się to również zdarzyć latem! Żółwia stepowego karmimy roślinami, a więc trawą, liśćmi lub sianem.

Żółw grecki

To kolejny gatunek żółwia, który może stać się naszym domownikiem. Jest on nieco większy od żółwia stepowego, bo osiąga wielkość od 25 do nawet 30 cm. Żółwia greckiego dobrze trzymać w terrarium, w którym zamontujemy lampę punktową, przy której będzie się mógł wygrzewać. Można go trzymać na otwartym wybiegu, ale jeśli nie ma inspektu (czyli „domku” na plecach), wypuszczajmy go wyłącznie w lecie, od czerwca do sierpnia. Co je żółw grecki? Liście (np. koniczynę, mniszka lekarskiego), trawę i siano.

Żółw chiński

Jest niewielki, zazwyczaj osiąga długość ok. 17 cm. Jego pancerz przypomina nieco dach pagody, dlatego właśnie nazwano go żółwiem chińskim. W terrarium żółw powinien mieć zarówno możliwość zanurzenia się w wodzie, jak i wyjścia na ląd. Żółw chiński również zapada w sen zimowy. Odżywia się głównie krewetkami, ślimakami i larwami owadów.

..  DIY: jak zrobić legowisko dla psa? >>>

Co jedzą żółwie?

Wiemy już, czym żywią się poszczególne gatunki żółwia. Czego jednak należy unikać? Wszystkich pokarmów, których żółw nie zjadłby w naturze. Nie podawajmy żółwiom warzyw i owoców, które mogą im zaszkodzić. Roślinożerne żółwie chętnie zjedzą to, co znajdziemy w lecie na każdej łące: mokrzycę, stokrotki, mniszek lekarski lub koniczynę. Zimą najlepiej sprawdzi się siano. Dbając o prawidłowe żywienie żółwia, unikniemy kosztownych wizyt u weterynarza, a warto wiedzieć, że o specjalistę od tych gadów jest naprawdę trudno!

Żółw – cena. Ile może kosztować i jak kupić żółwia?

Kupując żółwia, pamiętajmy, że sprzedawca powinien dysponować odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi pochodzenie gada. Ten aspekt reguluje CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem). Zwróćmy również uwagę na warunki, w jakich jest przetrzymywany. Ile kosztuje żółw? W zależności od gatunku od 50 do nawet 600 zł. Warto jednak pamiętać, że sporo żółwi można dostać za darmo, adoptując je.

..  Akwarium – jak je założyć i urządzić? >>>

Hodowla żółwia – co trzeba mieć w domu?

Choć sam żółw nie jest uciążliwy w pielęgnacji, to jednak koszty jego utrzymania mogą być spore. Pod uwagę trzeba wziąć:

  • Terrarium – to wydatek rzędu kilkuset złotych. Musi się w nim znaleźć pojemnik na karmę, basen oraz kryjówka. Wiele elementów do terrarium można wykonać samemu, wykorzystując do tego na przykład ceramiczne naczynia.
  • Podłoże – przyda się naturalna darń, którą można kupić lub pozyskać z ogrodu. Oczywiście niezbędne będą również odpowiednie kamienie.
  • Urządzenie wybiegu – jeżeli chcemy wypuszczać żółwia na zewnątrz, teren będzie trzeba ogrodzić i wyposażyć w podłoże, kamienie.
  • Żarówki grzewcze, świetlówki, żarówki UVB – to wydatek kilkudziesięciu złotych, choć żarówki grzewcze wystarczają na bardzo długo.
  • Urządzenia pomiarowe – a więc termometr, programator, nawilżacz powietrza. To jeden z najdroższych aspektów hodowli żółwi – koszt sprzętu może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
  • Hibernację – żółw, który zimuje, będzie potrzebował zimownika, substratu, urządzeń pomiarowych z sondą, a także lodówki, jeżeli chcemy go trzymać w innej niż ta z żywnością.

Należy pamiętać o tym, że wzrosną nasze rachunki za prąd. Żarówki grzewcze nie są energooszczędne.

Żółwie nie są jednak szczególnie wymagające w trakcie kolejnych lat hodowli, a większość wydatków związanych z przygotowaniem odpowiednich warunków trzeba ponieść na samym początku – później będzie już tylko łatwiej.