Kanarek: hodowla w domu. Jak dbać o kanarki, co jedzą i ile żyją?

2021-07-02 11:53

Kanarki to urokliwe i dostojne ptaki, których uroda oraz piękny śpiew zachwyciły hodowców na całym świecie. Jak sama nazwa wskazuje, kanarek rzeczywiście wywodzi się z Wysp Kanaryjskich, choć spotkamy go również na Maderze. Dzisiaj można go hodować w domu, ale zanim zakupicie pierwszego ptasiego przyjaciela, dowiedzcie się wszystkiego o jego pielęgnacji. Ile żyją kanarki? Co jedzą? Ile kosztuje kanarek? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w naszym poradniku.

Kanarek
Autor: GettyImages Domowy kanarek w klatce

Spis treści

 1. Przed zakupem – dla kogo kanarek?
 2. Klatka dla kanarka
 3. Kanarek: hodowla. Wyposażenie klatki
 4. Co jedzą kanarki?
 5. Ile żyje kanarek?
 6. Ile kosztują kanarki?
 7. Dlaczego kanarek jest tak świetnym kompanem?

Przed zakupem – dla kogo kanarek?

Marzy wam się śpiew kanarka? Jeżeli tak, postawcie na samczyka, który śpiewa przez cały rok, zwłaszcza kiedy przebywa w samotności. Kanarki śpiewające stają się jednak dużo cichsze, jeżeli mają w towarzystwie samiczkę. Jeżeli rzadko bywamy w domu, zadbajmy o to, by kanarki były w parach, bo to ptaki, które nie lubią zostawać same na zbyt długo. Kanarek to wdzięczny domownik, który nie wymaga dużego zachodu, a jedynie odrobinę uwagi i oczywiście zakupu najpotrzebniejszych akcesoriów.

Klatka dla kanarka

 • Klatka dla kanarka to jego dom, który należy wybrać starannie. Najlepsza będzie klatka z drutu (lub drutu pokrytego miękkim plastikiem) o otworach tak małych, aby kanarek nie mógł przecisnąć przez nie głowy. W środku musi być bezpiecznie – żadnych dziur i wystających prętów, bo kanarki są ciekawskie i mogą się zranić.
 • Koniecznie wybierajmy klatki prostokątne, bo kanarek domowy lubi fruwać. Unikajmy klatek okrągłych, ponieważ ptak, zerkając na górną kopułę, może dostać zawrotów głowy. Poza tym w okrągłej klatce brakuje bezpiecznych kątów, a to dla kanarka duży stres.
 • Klatka powinna być jak największa. Minimalna długość dla jednego ptaka to 60 cm, szerokość 40 cm, a wysokość – 50 cm. Lepiej jednak sprawdzą się większe przestrzenie. Dla pary dobrym wyborem będzie klatka dwudzielna. Warto pamiętać, aby samce trzymać osobno, w przeciwnym razie będzie dochodziło do bójek.
 • Na wysuwane dno klatki należy nasypać piasku, który trzeba wymieniać przynajmniej raz w tygodniu. Sam piasek to nie ten budowlany, ale specjalny, który pełni wiele różnych funkcji. Nie tylko pozwala zachować higienę, ale dostarcza ptakom minerałów i ułatwia trawienie.
 • Klatkę stawiajmy blisko okna, ale uważajmy na zbyt duże nasłonecznienie. Dobrym wyborem będzie parapet od strony zachodniej.

..  Wszystko o króliku w domu >>>

Kanarek: hodowla. Wyposażenie klatki

Najważniejsze akcesorium stanowi poidełko. Woda dla ptaków jest niezwykle ważna i należy ją wymieniać co dwa dni. Przyda się również wanienka, bo kanarki uwielbiają się kąpać. Nie stawiajmy jej jednak w klatce – zachlapią piasek i trzeba go będzie zmieniać. Lepiej umieścić ją obok klatki, a nawet na stole, jeżeli kanarki są już wystarczająco oswojone, by tam podlecieć.

Co jedzą kanarki?

Podstawą diety kanarków są ziarna. W sklepach zoologicznych znajdziemy mnóstwo gotowych mieszanek, które zapewnią ptakom wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Jako przekąski można im podawać nasiona konopi lub słonecznika, choć w niewielkiej ilości – zaledwie 4-5 ziarenek na dzień.

Hodowla kanarka wymaga również wiedzy odnośnie do innych pokarmów. Ptaki chętnie zjedzą owoce, na przykład banany, gruszki lub jabłka. Lubią również warzywa, a więc ogórki, sałatę, marchewkę. Raz w tygodniu dobrze podać kanarkowi kawałek gotowanego jajka.

Pod żadnym pozorem nie podawajmy kanarkom ziemniaków, awokado, cebuli oraz żadnej żywności przeznaczonej dla ludzi.

Ile żyje kanarek?

Kanarki żyją od 8 do 10 lat. W swoim naturalnym środowisku potrafią dożyć 12 lat.

Ile kosztują kanarki?

Kanarek to koszt około 50-70 zł za jednego osobnika. Kupując parę, można samodzielnie rozmnażać ptaki w domu. Trzeba wówczas zaopatrzyć się w wiklinowe gniazda, a na klatce powiesić materiały (na przykład włóczkę), z której samiczka uwije gniazdko.

Dlaczego kanarek jest tak świetnym kompanem?

Kanarki to ptaki bardzo radosne i towarzyskie. Pozwalają się oswoić, wesoło ćwierkają, są bardzo ciekawskie, łatwo przykuć ich uwagę. Nie są nerwowe, a kiedy podsuniemy im wanienkę, będą brały kąpiel nawet kilka razy dziennie. Jeżeli kanarki są apatyczne lub ospałe – to oznaka, że coś im dolega.

..  Żółw domowy – co warto wiedzieć? >>>

Sonda
Czy rząd grecki słusznie wprowadził kary dla otyłych turystów, jeżdżących na osiołkach?
Jak zbudować karmnik dla ptaków?
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE