Szynszyla w domu. Hodowla szynszyli, co jedzą szynszyle, ile żyją, jak o nie dbać?

2021-06-24 14:47

Szynszyla to popularne zwierzątko domowe, które swoim wyglądem przypomina nieco wiewiórkę. Jest jednak o wiele większa i inaczej umaszczona. Czy to gryzoń łatwy w hodowli? Ile żyją szynszyle? Jak o nie dbać i co będzie potrzebne w domu, aby zapewnić im jak najlepsze warunki? Oto wszystko, co warto wiedzieć o szynszyli w domu.

Szynszyla
Autor: GettyImages Szynszyla w domu

Spis treści:

Szynszyla w domu – gatunki

Szynszyle przywędrowały do nas aż z Ameryki Południowej. Sympatię zdobyły sobie za sprawą puchatego futerka i długich uszek. Trzeba jednak pamiętać, że szynszyle różnią się od siebie wyglądem – każdy osobnik może być nieco inny.

Jakie wyróżniamy gatunki szynszyli? Zaledwie dwa, a jest to szynszyla krótkoogonowa (Chinchilla chinchilla) oraz szynszyla mała (Chinchilla lanigera). Właśnie szynszyla mała pozwoliła się udomowić. Ich naturalne środowisko to Andy. Krótkoogonowe żyją na wysokości około 3500 do 4500 m n.p.m., a małe lokują się nieco niżej, na wysokości 1000 do 2500 m n.p.m.

Hodowla szynszyli w domu

Zanim zakupicie szynszylę domową, warto się do tego przygotować, bo te małe zwierzątka są dosyć wymagające. Pierwszym i najważniejszym zakupem powinna być duża, piętrowa klatka dla szynszyli. Gryzonie są bardzo ruchliwe i potrzebują naprawdę sporo przestrzeni. Klatkę należy ustawić w zacienionym miejscu, z dala od grzejników. Pamiętajcie, że szynszyla w domu nie lubi hałasu, dlatego lepiej nie stawiać klatki w pobliżu głośników lub kuchni.

W klatce dobrym rozwiązaniem będzie woliera dla szynszyli (zabudowa, ale można też postawić samą wolierę), a więc układ stopni i półek, po których zwierzak może biegać i skakać. Szynszyle są niezwykle energiczne – właśnie z tego powodu wypuszczajcie je wyłącznie w bezpiecznych miejscach, z dala od okien. W przeciwnym razie mogą uciec, bo są naprawdę szybkie.

Jeśli myślimy o hodowli szynszyli, pamiętajmy, by nie kupować tylko jednego gryzonia. Szynszyla jest niezwykle towarzyskim stworzeniem i bardzo źle znosi samotność.

Wszystko o chomikach w domu >>>

Akcesoria dla szynszyli

W klatce szynszyli na pewno powinien się znaleźć paśnik z sianem. Oprócz tego warto kupić domek dla szynszyli, bo w ich naturalnym środowisku gryzonie uwielbiają się chować w dziurach i tunelach.

Ponieważ szynszyle domowe są bardzo ruchliwe, przyda się kołowrotek, a ze względu na ich skoczność i zamiłowanie do wspinaczek świetnie sprawdzi się hamak dla szynszyli – będą się po nim wspinać i na nim odpoczywać. Widok jest uroczy!

Na pewno trzeba zadbać o zabawki dla szynszyli, bo jak wspominaliśmy, te zwierzątka są ruchliwe i bardzo aktywne. Takich akcesoriów jest cała masa, a będą to na przykład maty węchowe, piramidy gryzaków, scrapping box do drapania lub na przykład drewniane jarzyny-gryzaczki. Warto je kupić, bo w przeciwnym razie szynszyle mogą podgryzać meble!

Co jedzą szynszyle?

To ważna wiedza, bo dieta szynszyli jest mało zróżnicowana i rygorystyczna. Gdy zmieniamy im pokarm, mogą się poważnie rozchorować. Szynszyle można karmić specjalnymi karmami i kolbami, które dostępne są w sklepach zoologicznych.

Oprócz tego gryzonie lubią zioła i gałązki drzew owocowych. Chętnie zjedzą suszone warzywa i owoce.

Uwaga: nie wolno karmić ich świeżymi roślinami, które źle wpływają na ich układ trawienny.

Szynszyla domowa - pielęgnacja

Nie jest trudna, ale na pewno nieco czasochłonna. Futerko należy regularnie szczotkować, a dwa razy w tygodniu zapewniać gryzoniom suchą kąpiel przy użyciu specjalnego piasku (dostępny w sklepach zoologicznych).

Świnka morska – hodowla w domu >>>

Czego nie lubi szynszyla?

Wiemy już, że szynszyle nie znoszą hałasu. Dodatkowo są bardzo płochliwe. Każdy właściciel szynszyli powinien jednak wiedzieć, że te urokliwe gryzonie są bardzo towarzyskie i źle znoszą długie przebywanie w samotności. 

Szynszyle prowadzą nocny tryb życia i nie lubią być budzone w trakcie dnia. Jeżeli tak się stanie, będą bardzo nerwowe, dlatego mogą nie być odpowiednim kompanem dla dzieci.

Ile żyją szynszyle?

Szynszyle długowieczne zwierzątka, które w swoim naturalnym środowisku żyją około 10-15 lat. Szynszyla w domu może natomiast żyć nawet 18-22 lata.

Szynszyla – cena

Kupno szynszyli to dosyć spory koszt – za zwierzątko zapłacimy od 150 do nawet 300 zł (choć na serwisach aukcyjnych można znaleźć o wiele niższe ceny). Z drugiej strony warto pamiętać, że te gryzonie żyją bardzo długo, więc będą naszymi przyjaciółmi na lata.

Zalety szynszyli

Puchate gryzonie są bardzo towarzyskie. Lubią bawić się z człowiekiem, łatwo je oswoić i tresować. Mają przepiękne, lśniące futerko, które na dodatek nie uczula. Poza tym, że są dosyć wymagające w hodowli, posiadanie ich w domu to wielka przyjemność!

Sonda
Jakie działania na rzecz ekologii podejmujesz we własnym domu?
Jak zadbać o pupila w zimie