Chomik: wszystko o chomikach w domu. Co jedzą, ile żyją i jakie są ich rasy?

2020-11-27 10:18
Chomik
Autor: pixabay.com Chomik w domu dostarcza wiele radości!

Sympatyczny i niedrogi w utrzymaniu chomik to świetny kandydat na domowego pupila. Szybko się oswaja, jest przyjazny oraz nie wymaga dużego zaangażowania. Poznaj różne rasy chomików, dowiedz się, ile żyją, co jedzą i ile kosztują, a także co trzeba mieć w domu, by zapewnić chomikowi jak najlepsze warunki.

Chomiki (łac. Cricetinae) to dobrze znane nam gryzonie (a dokładnie: podrodzina gryzoni z rodziny chomikowatych). Dalekimi krewnymi chomików są np. różne gatunki myszowatych, w tym mysz domowa. Zastanawiasz się, czy warto mieć w domu chomika? Dokładnie przyglądamy się tym zwierzakom. Można wyróżnić trzy grupy chomików, jeśli chodzi o ich wielkość: duże, średnie i małe (często też określane jako karłowate).

Rasy chomików: chomik dżungarski

Chomik dżungarski to bardzo mały zwierzak, sympatyczny i towarzyski (w klatce może mieszkać kilka osobników). Mierzy ok. 9 cm, a jego waga to 30-40 g. Ma kolor jasnopopielaty, a na grzbiecie ciemniejszą pręgę. Nie polecamy go dla dzieci, ponieważ ze względu na nieduże rozmiary wymaga delikatnego traktowania i ostrożności. Ile żyje chomik dżungarski? Średnio ok. 1,5 roku.

Chomik syryjski

Bardzo popularny w hodowli domowej przedstawiciel chomików, choć jest nieco mniej towarzyski niż chomik dżungarski. W porównaniu z nim chomik syryjski jest większy, bo osiąga długość 15-20 cm. Żyje też dłużej – średnio 2-3 lata. Ale jeśli odpowiednio o niego zadbamy, może dożyć nawet 4 lat. Sierść chomika syryjskiego może mieć różne kolory – najczęściej beżowy, kremowy czy złocisty.

Chomik chiński

Chomik chiński jest podobny do syryjskiego, ale znacznie mniejszy. Mierzy ok. 9-11 cm przy wadze 40-45 g. Jego ciało ma walcowaty kształt. Sierść chomika chińskiego wyróżnia się ciemną pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu. W porównaniu do innych chomików jego główna aktywność nie ogranicza się tylko do nocy. Znakiem rozpoznawczym chomika chińskiego jest także długi ogon.

Chomik Roborowskiego

To najmniejszy z chomików karłowatych, osiągający długość zaledwie 5-9 cm. Chomik Roborowskiego, czyli chomicznik malutki, waży ok. 10-25 g, jest szybki, zwinny i bardzo ruchliwy (trudno utrzymać go w rękach!). Ma charakterystyczne, dość duże uszy, malutki, niemal niewidoczny ogon, a także miękkie, cienkie włosy futra najczęściej w kolorze piaskowym albo szarobrązowym. Ze względu na wielkość i sporą płochliwość niepolecany dla dzieci.

Inne rasy chomików

To tylko cztery najpopularniejsze rasy chomików, jednak spotkamy ich o wiele więcej. Do domowej hodowli nadają się też chomiki Campbella – energiczne, średniej długości, żyjące ok. 1,5 roku. Z kolei chomik europejski, który nigdy nie został udomowiony, ma wielkość świnki morskiej!

..  Jak założyć akwarium i je urządzić? >>>

Chomik w domu – o czym pamiętać?
Chomik w domu

Autor: pixabay.com

- Chomiki są aktywne w nocy, w ciągu dnia dużo śpią.

- Bardzo lubią ruch. Przynajmniej raz na kilka dni warto je wypuścić z klatki na ok. 1 godz. Oczywiście z zachowaniem ostrożności, tak by zwierzak nie uciekł ani się nie zgubił.

- Chomiki potrzebują kilku dni, by przyzwyczaić się do właściciela. Należy z nimi się obchodzić delikatnie, np. bardzo łagodnie głaskać. Szybko zauważymy, że chomik bez obaw będzie wędrował po naszych rękach.

- W klatce dla chomika należy codziennie umieszczać świeże jedzenie i wodę.

- Chomiki są łagodne i przyjazne, dlatego stanowią dobry wybór na pierwszego zwierzaka domowego.

- Sierść chomika może uczulać. Przed zakupem warto się upewnić, czy ktoś z domowników nie ma alergii!

- Wyjeżdżasz na urlop? Chomika możesz zostawić na kilka dni samego, pod warunkiem że będzie miał zapewnione jedzenie i picie.

Co jedzą chomiki?

Chomiki są właściwie wszystkożerne. W ich diecie powinno być dużo ziaren, warzyw oraz owoców. Najlepiej kupić gotowe mieszanki dla chomików – zyskamy pewność, że karma jest zbilansowana pod względem potrzebnych mikroelementów. Pamiętajmy też, że nie wszystkie ziarna nadają się dla zwierzaka. Chomiki chętnie jedzą pszenicę, żyto, owies, a także nasiona słonecznika czy pestki dyni. Z warzyw świetne będą np. marchewki, ogórki, pomidory, kalarepa i rzodkiewka, z owoców zaś – jabłka (gatunki słodkie), gruszki, banany, a nawet truskawki czy czereśnie. Chomiki jedzą też ser, twarożek i drobne owady. Żywność podawajmy zawsze świeżą i dokładnie umytą, umieszczając ją w karmidełku.

Ile żyje chomik?

Chomiki żyją kilka lat, a czas życia zależy od konkretnej rasy. Zwykle jest to od 1,5 roku do 3-4 lat. Zdarza się jednak, że chomik dożyje nawet 5 lat, jeśli się nim odpowiednio zajmujemy. A w jakim wieku kupować chomiki? Najlepiej, gdy liczą 4-7 tygodni, bo w tym czasie – jeszcze malutkie – najszybciej i co ważne, najskuteczniej je oswoimy.

..  Legowisko dla psa ZRÓB TO SAM >>>

Ceny, czyli ile kosztuje chomik

Zakup zwierzaka nie jest dużą inwestycją – cena chomika kształtuje się na poziomie od kilkunastu złotych. Najtańsze chomiki dostaniemy w sklepach zoologicznych. Te z hodowli mogą kosztować kilkadziesiąt złotych. Pamiętajmy jednak, że sam chomik to nie wszystko, bo musi mieć lokum oraz potrzebne drobiazgi. Klatkę dostaniemy za ok. 50-70 zł. Ważne, by była duża – co najmniej 70 x 40 cm.

Akcesoria dla chomika – co musisz mieć?

Chomiki to zwierzęta, które lubią spokój, dlatego w klatce musimy zainstalować domek, czyli sypialnię zwierzaka. Polecamy taki ze zdejmowanym dachem, bo łatwiej go posprzątamy. Ponadto potrzebne będą: kołowrotek, czyli „siłownia” dla chomika, karmidełko, poidło i kuwetka. Nie można zapomnieć o podłożu z trocin. Świetnie sprawdzają się te z drewna sosnowego, które są chłonne i w pełni bezpieczne dla chomika. Na początek wszystko to wystarczy – z czasem możemy dokupić więcej akcesoriów, tak by chomik się nie nudził. Przydadzą się hamaki oraz różnorodne zabawki – zwłaszcza te do gryzienia, a jednocześnie ważnego w przypadku chomika ścierania zębów.

Warto wiedzieć: klatka z chomikiem nie powinna stać w słońcu. Za to musi być w takim miejscu, by można było mieć chomika na oku. Należy ją sprzątać przynajmniej raz w tygodniu, m.in. wymieniając trociny.

Kup koniecznie e-poradnik "Małe zwierzątko dla dziecka"
eporadnik małe zwierzątko dla dziecka

Autor: redakcja

Z poradnika dowiesz się:

  • jakie zwierzęta są polecane dla dziecka
  • jak powinna być wyposażona klatka dla chomika
  • czym karmić kanarka
  • czy myszkoskoczek to dobry wybór dla dziecka
  • dlaczego warto zbudować żółwiowi domek