Jak założyć akwarium i jak je urządzić? Dobre rady i wskazówki

2018-02-15 9:36
Jak założyć akwarium
Autor: Thinkstockphotos.com

Zastanawiasz się, jak założyć akwarium i czy warto to zrobić? Z pewnością tak! Widok pływających rybek wśród soczystej zieleni głęboko relaksuje i skutecznie odciąga uwagę np. od telewizora. Akwarium jest też niepowtarzalną ozdobą mieszkania. Warto więc pomyśleć o jego założeniu. Dorosłych akwarium ukoi i wyciszy po ciężkim dniu, a dzieciom sprawi dużą frajdę.

Zastanawiasz się, jak założyć akwarium i jak je urządzić? Przede wszystkim mamy dobrą wiadomość: założenie akwarium nie jest trudne. Dla początkujących idealne będzie akwarium słodkowodne i towarzyskie. Nie obowiązują w nim tak sztywne reguły obsady gatunkowej roślin i ryb jak w akwariach środowiskowych (np. dno jeziora Malawi). Pielęgnacja takiego akwarium będzie też mniej praco- i czasochłonna. Podpowiadamy, jak założyć akwarium krok po kroku.

Jak założyć akwarium w mieszkaniu?

Hodowla rybek w domowych warunkach nie jest zajęciem czasochłonnym ani też szczególnie kłopotliwym. Rybki karmi się co drugi dzień, a gdy wybieramy się na wakacje, o opiekę nad nimi możemy przecież poprosić zaprzyjaźnionego sąsiada. Niemniej jeśli decydujemy się na jakiegokolwiek żywe stworzenie w mieszkaniu, należy mu zapewnić właściwe warunki do życia i rozwoju. Dotyczy to zarówno miejsca, jak i odpowiedniego wyposażenia oraz oczywiście pielęgnacji.

By zagwarantować roślinom i rybkom w akwarium właściwe warunki, musi ono:

  • stać w jednym, dobrze dla nas widocznym miejscu;
  • mieć stabilne podłoże;
  • być łatwo dostępne, abyśmy mogli bez trudu karmić rybki, zmieniać im wodę i wykonywać inne niezbędne prace.
Akwarium
Autor: Mariusz Bykowski

Gdzie postawić akwarium w mieszkaniu?

Nie powinniśmy stawiać akwarium na parapecie (rybki nie lubią przeciągów i zmian temperatury). Lepiej umieścić je w pobliżu okna od strony zachodniej lub wschodniej, w otoczeniu roślin. Jeżeli pokój jest obszerny, efektownie będzie wyglądało duże akwarium ustawione pośrodku niego. Interesująco prezentują się też zbiorniki wbudowane w ściany działowe.

Miejsce zamontowania akwarium zależy też od jego wielkości i kształtu. W małych akwariach, czyli o pojemności do 30 litrów, może żyć kilka ryb niewielkich rozmiarów. Zbiorniki średnie (do 100 litrów) i duże (powyżej 100 litrów) przeznaczone są dla ryb większych i w większej liczbie.

..  Rybki i ryby – motyw dekoracyjny nie tylko do wnętrz marynistycznych >>>

Jak urządzić akwarium - zbiorniki i akcesoria potrzebne do hodowli rybek

Początkującym zaleca się zbiorniki o pojemności minimum 60 l (im mniejsze, tym trudniej utrzymać w nich równowagę biologiczną). Jako akwarium słodkowodne najlepiej sprawdza się 100-litrowe, ponieważ można w nim hodować większość gatunków roślin i ryb. Zbiornik musi mieć pokrywę lub być nakryty szybą, co zapobiega m.in. odparowywaniu wody. Trzeba będzie także zamontować oświetlenie, filtr, grzałkę z termostatem. Elementy można kupić oddzielnie lub uzupełnić gotowy zestaw – zbiornik z pokrywką (pod nią jest oświetlenie).

Akwarium, zwłaszcza duże, powinno stać na specjalnie do tego przeznaczonej szafce lub półce. Tam też zmieszczą się niezbędne akcesoria.

Jak urządzić akwarium - rośliny i tło do akwarium

Gdy podłoże jest gotowe, sadzi się rośliny (opłukane i z nieco przyciętymi korzeniami). Można to robić przed nalaniem wody lub po. Niektórzy zalecają, by akwarium było napełnione do połowy. Małe rośliny sadzimy najbliżej przedniej ścianki akwarium, większe - z boków i tyłu.

Tylna ścianka akwarium może pełnić funkcję dekoracyjną. W sprzedaży są gotowe tła, czyli zdjęcia przedstawiające naturalne warunki życia rybek - jednak często kłócą się z wystrojem naszego akwarium. Ładniejszy efekt uzyska się, mocując do tylnej ścianki plastik lub karton w ciemnym kolorze.

..  Poznaj rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze! >>>

Akwarium w domu a styl wnętrza

W dobie PRL akwaria często ożywiały nieco monotonny wystrój. Dziś zaś pojawiają się najczęściej we wnętrzach nowoczesnych, gdzie odgrywają rolę praktycznych dekoracji. Ale pamiętajmy, że akwarium można założyć również w innych aranżacjach – marynistycznych, klasycznych czy vintage. Do wyboru mamy dwa podstawowe rozwiązania. Jedno to akwarium jako wyrazista, dominująca dekoracja. Najlepiej, gdy jest to duży zbiornik wodny. Druga opcja – akwarium w mieszkaniu pełnym roślin, a może też z innymi zwierzakami!

Dekoracje z pomysłem – GALERIE ZDJĘĆ

Jak pomysłowo udekorować dom? Może to być wspomniane akwarium, które jednak wymaga zaangażowania na co dzień. Wolisz inne nietypowe rozwiązania we wnętrzach? Zajrzyj do naszych galerii zdjęć.