Ryby akwariowe: jakie rybki do akwarium wybrać? Popularne gatunki

2021-05-20 10:10

Ryby akwariowe to świetny dodatek w wystroju wnętrz, ale i duże wyzwanie. Akwarium wymaga uwagi, odpowiedniej pielęgnacji i wiedzy. Jednak efekty są wspaniałe, a domowe hodowle rybek mogą być naprawdę imponujące. Jakie rybki do akwarium kupić? Które gatunki są najbardziej wytrzymałe? Jak założyć domowe akwarium? Sprawdzamy!

Rybki akwariowe
Autor: Czanner / GettyImages

Spis treści:

Akwarium na rybki – pierwszy krok

Zanim przyjdzie pora na zastanawianie się, jakie rybki do akwarium będą najodpowiedniejsze, trzeba dobrze dobrać samo akwarium. Przyda się prosty przelicznik – jedna rybka potrzebuje ok. 5 litrów wody. Wybierając małe akwarium o pojemności np. 25 litrów, będziemy mogli pozwolić sobie na 5-6 ryb.

W zależności od tego, ile mamy miejsca w domu na akwarium, najlepiej najpierw dobrać jego rozmiar, a dopiero później planować gatunki rybek, które będą w nim mieszkać.

Warto wiedzieć, że nowe akwarium, przyniesione prosto ze sklepu, powinno „dojrzeć” przez ok. 2-3 tygodnie, aby wytworzyły się w nim odpowiednie bakterie nitryfikacyjne, pomagające osiągnąć równowagę środowiska wodnego.

 Jak założyć akwarium? Poradnik >>>

Jakie rybki do akwarium?

Początkujący akwaryści powinni wybrać ryby słodkowodne, bo są najłatwiejsze w utrzymaniu i nie wymagają dużych nakładów finansowych. Ryby do akwarium dla osób, które nie mają jeszcze doświadczenia w hodowli, powinny być wytrzymałe (jak na przykład drobniczki). Koniecznie trzeba sprawdzić, które gatunki rybek mogą żyć obok siebie, a także które ryby lubią życie stadne, a które wolą pływać w pojedynkę.

Rybki akwariowe: gatunki

Najpopularniejsze gatunki, które można zakupić w każdym sklepie zoologicznym? Oto kilka z nich:

 • Gupiki – lubią życie stadne. Posiadają piękną płetwę ogonową, dlatego łatwo je rozpoznać. Gupiki są z natury spokojne i łagodne, mogą również żyć z innymi, spokojnymi gatunkami. Osiągają długość ok. 3-6 cm. Samice są dużo mniejsze od samców.
 • Welonki – chyba najpopularniejsza rybka akwariowa, znana ze swojej ozdobnej, „lejącej” się płetwy wodnej. To także słynne złote rybki, które według legend mogą spełniać życzenia. Welonki potrzebują dużo przestrzeni do pływania, dlatego nie nadają się do małych akwariów.
 • Bojowniki – zwane inaczej Betta. Samce wyróżniają się długimi, ozdobnymi płetwami brzusznymi, dlatego właśnie cieszą się tak dużą popularnością. Niestety – bojowniki to agresywny gatunek, lubiący samotność. Dobrze nadają się do małych akwariów.
 • Mieczyki – jedne z najsłynniejszych stadnych rybek akwariowych. Osiągają długość od 5 do nawet 15 cm, dlatego najlepiej, aby wpuszczać je do akwarium o pojemności minimum 100 litrów (w mniejszych karłowacieją). Mieczyki Hellera mają różne barwy, najpopularniejsze to czerwone i pomarańczowe. Mieczyki muszą mieć często zmienianą wodę (można ją delikatnie osolić solą niejodowaną) i dobre oświetlenie.

Żółw w domu – jak się nim zajmować? >>>

Wytrzymałe ryby do akwarium

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z rybkami akwariowymi, dobrym pomysłem będzie wybór gatunków, które są łatwe w hodowli i wytrzymałe. Z czasem, gdy nabierzemy doświadczenia, możemy zdecydować się na rybki, które są bardziej wymagające i potrzebują więcej uwagi oraz troski. 

Dla początkujących akwarystów poleca się w szczególności gatunki słodkowodne, uważane są za najbardziej wytrzymałe ryby do akwarium. Oprócz wspomnianych wyżej gupików, welonków, bojowników i Mieczyków, warto rozważyć zakup np.:

 • Bystrzyk neonowy - nazywany zdrobniale neonkiem od charakterystycznych neonowych pasów biegnących wzdłuż jego ciała. To gatunek niezwykle wytrzymały i odporny, a przy tym bardzo towarzyski. Neonki dobrze dogadują się z innymi gatunkami i mają łagodne usposobienie.
 • Skalar - dość spokojny i niewymagający gatunek o ciekawym wyglądzie (przypomina rozciągnięty żagiel). Lubi towarzystwo innych rybek, dogaduje się z innymi gatunkami, ale czasem może atakować mniejsze rybki.
 • Zmienniak plamisty - to doskonały gatunek dla początkujących. Rybkę cechuje duża odporność, radosne usposobienie i towarzyskość (szczególnie lubi przebywać w otoczeniu przedstawicieli swojego gatunku).

Sonda
Czym podgrzewasz wodę użytkową w domu?

Jakie rybki do małego akwarium?

Początkujący akwaryści często zastanawiają się, jakie rybki do małego akwarium wybrać, aby dobrze się w nim czuły i jednocześnie nie sprawiały większych problemów. Oto kilka polecanych gatunków:

 • Brzanka sumatrzańska – osiągnie ok. 6 cm długości. Brzanki to rybki stadne, bardzo spokojne w usposobieniu i ruchliwe.
 • Kardynałek chiński – rybka osiąga ok. 4 cm długości. Kardynałki to rybki ławicowe, dobrze, aby w akwarium znajdowało się minimum 10 osobników. Mogą żyć razem z innymi rybami, np. danio pręgowanym.
 • Danio pręgowany – malutka rybka, osiągająca ok. 2,5 cm długości. Ruchliwa i ciekawska, jest łatwa w hodowli, ale potrzebuje mieć dużo przestrzeni do pływania i bujną roślinność.
 • Drobniczka – jak sama nazwa wskazuje, drobniczki to malutkie rybki do akwarium, mierzące od 1,5 do 3 cm. Lubią się chować się w roślinności i kryjówkach, dlatego warto przygotować dla nich urozmaicone podłoże.
 • Prętnik karłowaty – rybki te lubią być hodowane parami, w niewielkich stadach. Osiągają ok. 6 cm długości, lubią akwaria z dużą ilością roślinności i swobodnym miejscem do pływania.

Jakie rybki mogą być razem w akwarium?

Nie wszystkie rybki akwariowe mogą razem przebywać w akwarium. Zanim zdecydujemy się na hodowlę dwóch różnych gatunków, należy dokładnie się dowiedzieć, które z nich to drapieżniki, a które mogą stanowić ofiarę. Unikajmy łączenia ze sobą ryb pochodzących z różnych kontynentów oraz ryb ciepłowodnych z zimnowodnymi. Najlepiej nie wkładać do jednego akwarium rybek bardzo ruchliwych i spokojnych.

W takim razie, jakie rybki mogą być razem w akwarium? Przykładowe połączenia gatunków to np. gupiki i neonówki. Kupując rybki, zapytajmy o poradę sprzedawcę, szukając przy okazji sprawdzonych dostawców.

Rybki akwariowe: ceny

Słodkowodne rybki akwariowe dla początkujących akwarystów nie będą wielkim wydatkiem. Ile kosztują rybki do akwarium? Gupiki to koszt ok. 5 zł, neonówki 2-3 zł, welonki i bojowniki będą kosztować ok. 6 zł. Pamiętajmy jednak, że urządzenie całego akwarium o pojemności 25 litrów to koszt od 250 do 300 zł. Nie warto oszczędzać, jeżeli chcemy zapewnić rybkom szczęśliwe życie.

Ryby w diecie