Uratuj swój bukszpan. 5 łyżek i larwy ćmy odejdą w niebyt

2023-01-23 9:40

Kto by pomyślał, że zwykły motyl jest w stanie narobić takich szkód i całkowicie zniszczyć bukszpan? Ćma bukszpanowa, bo to o niej mowa, to uciążliwy szkodnik, którego na szczęście można w łatwy sposób pozbyć się za pomocą domowych sposobów.

Domowe sposoby na ćmę bukszpanową
Autor: Getty Images/Martina Unbehauen, Getty Images/Sander Meertins

Co to jest ćma bukszpanowa i jak wygląda?

Ćma bukszpanowa to nocny, brązowawy motyl, dlatego w dzień nie tak łatwo go spotkać. Za to bez problemu zauważysz na bukszpanie jego larwy, które są niezwykle charakterystyczne. Zielona gąsienica ma dużą czarną kropkę na głowie, a na “tułowiu” kilka mniejszych i drobniejszych ułożonych wzdłuż czarnych, cienkich pasków.

Ćma bukszpanowa
Autor: Getty Images/fotojog

Co ciekawe, ten gatunek znany pod łacińską nazwą Cydalima perspectalis w Europie jest stosunkowo nowy. Przybył tu w XX w. i całkiem nieźle się zadomowił, szybko zwiększając swoją populację.

Domowe sposoby na ćmę bukszpanową

Aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się larw ćmy bukszpanowej na twojej roślinie, musisz stale trzymać rękę na pulsie. Co to znaczy? Po prostu codziennie warto zrobić obchód po ogrodzie i przyjrzeć się, jak się ma twój bukszpan. Jeśli w ciągu doby albo dwóch coś się zmieni, łatwiej będzie ci to zauważyć. 

Tym, co szczególnie powinno cię zaniepokoić, są nadgryzione liście oraz niewielkie pajęczynki, nieco podobne do tych, które robią mole kuchenne. Domowe sposoby na ćmę bukszpanową zastosowane od razu po zauważeniu, że z twoim bukszpanem dzieje się coś niedobrego, powinny rozprawić się z tym problemem raz dwa. Zacznij od tego, aby obciąć wszystkie gałązki, na których znajdują się pajęczyny lub z uszkodzonymi liśćmi.

Ćma bukszpanowa
Autor: Getty Images/Eileen Kumpf

Warto pamiętać, że ćma bukszpanowa jest aktywna od kwietnia do października. Nawet jeśli wydaje ci się, że jest jeszcze na zimno dla tego szkodnika, on już może żerować na liściach twojego bukszpanu!

Ocet na ćmę bukszpanową

Aby przygotować oprysk na ćmę bukszpanową z octu, przygotuj:

 • 600 ml wody
 • 5 łyżek oleju rzepakowego
 • 5 łyżek octu

Jak wykonać oprysk z octu na ćmę bukszpanową?

 1. Wszystkie wyżej wymienione składniki przelej do butelki z atomizerem i potrząśnij, aby dokładnie je wymieszać. 
 2. Spryskaj bardzo dokładnie twoją roślinę (również wewnątrz) i odczekaj 30 minut.
 3. Oprysk powinien zabić wszystkie larwy. Aby padły na ziemię, musisz dokładnie spłukać roślinę wodą. Możesz to zrobić za pomocą węża ogrodniczego.
Bukszpan zjedzony przez ćmę bukszpanową
Autor: Getty Images/ogiana

Soda oczyszczona na ćmę bukszpanową

Równie skuteczna jak ocet na ćmę bukszpanową może się okazać soda oczyszczona. Proces pozbywania się larw wygląda podobnie jak w przypadku, gdy używamy octu.

Aby przygotować oprysk na ćmę bukszpanową z sody, przygotuj:

 • 600 ml wody
 • 1 dużą łyżeczkę sody oczyszczonej
 • 5 kropli płynu do naczyń

Jak wykonać oprysk z sody na ćmę bukszpanową?

 1. Wymieszaj wszystkie składniki w butelce ze spryskiwaczem. Kupisz ją w każdym sklepie ogrodniczym, możesz również wykorzystać tę po płynie do mycia okien. Pamiętaj jednak, żeby wcześniej dokładnie ją umyć.
 2. Dokładnie spryskaj cały krzew. Ważne, aby nie ominąć żadnego miejsca. 
 3. Po kilku godzinach larwy spadną na ziemię same. Możesz jednak również spłukać krzak, aby usunąć te bardziej oporne.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli nawet nie widzisz na swojej roślinie uszkodzeń ani pajęczyn, warto takie opryski stosować profilaktycznie!

Przeczytaj również:

Źródło: buzz.gazeta.pl