Jak pozbyć się moli spożywczych? Pomocne mogą być zamrażarka oraz piekarnik

2023-01-10 16:33

Ciągle wyrzucasz kolejne porcje kasz, ryżu, makaronu i herbat, a mimo to mole spożywcze ciągle latają? Po pewnym czasie wydaje ci się, że już wygrałeś walkę, a w kolejnym pojemniku znajdujesz niewielkie pajęczyny? Nie poddawaj się - oto najlepsze i nieinwazyjne sposoby na mole spożywcze.

Mol spożywczny
Autor: Getty Images/unpict, Getty Images/Jennifer J Taylor

 Skąd biorą się mole w naszym jedzeniu?

Zazwyczaj mole spożywcze przynosimy do domu ze sklepu. Po pewnym czasie z jaj wykluwają się larwy, te po zamienieniu się w dorosłego motyla (tak, mól kuchenny to w rzeczywistości motyl) składają kolejne jaja i koło się zamyka. Największym problemem jest to, że jeden mól (znany też jako omacnica spichrzanka) , może złożyć nawet 400 jaj, więc po kilku dniach możemy mieć szafę pełną białych robaków.

Co świadczy o tym, że mamy mole?

Nawet jeśli nie zauważyłeś ich w swojej kuchni, ale z kolei zwróciłeś uwagę, że w niektórych kaszach, mąkach czy nawet cukrze (u mnie w kokosowym) pojawiły się dziwne pajęczynki, do których poprzyczepiały się cząstki jedzenia, to niezawodny znak, że mól tu był.

W ten sytuacji warto przejrzeć swoje szafki i poszukać, czy te pajęczyny to relikt przeszłości, czy wróg już jest u bram i właśnie gdzieś sobie fruwa nad naszymi otwartymi płatkami owsianymi.

Mol spożywczy
Autor: Getty Images/sruilk

Jak uniknąć moli w kuchni?

Jeśli chcesz mieć gwarancję, że żaden mól nie zacznie wcinać twojego jedzenia, musisz zainwestować w szklane lub plastikowe pojemniki, które da się mocno i szczelnie zakręcić. To jedyne pewne zabezpieczenie, bo larwy są zdeterminowane, aby dostać się do jedzenia, więc przegryzą się nawet przez folię czy cienki plastik. 

Odstraszają je też niektóre zapachy, np. lawenda, liście laurowe czy ziele angielskie, więc możesz włożyć je w gazę i zrobić z nich małe gałganki.

Z kolei jeśli boisz się, że mogłeś przynieść je ze sklepu z nowymi zakupami, możesz rozprawić się z nimi na dwa sposoby. Ja niektóre suche przedmioty podprażam w piekarniku, np. orzechy, pestki dyni czy słonecznika. Z kolei ryż, makaron czy płatki owsiane możesz po prostu na dobę zamrozić.

Larwa mola spożywczego
Autor: Getty Images/RafaPress

Co zrobić, jeśli w kuchni zagnieździły się mole?

  1. Czekają cię spore porządki w szafce. Musisz dokładnie przejrzeć każde opakowanie. Zaglądaj wszędzie, ponieważ mole mogą być nawet w herbacie czy cukrze. Niestety, jeśli gdzieś zauważyłeś larwy, pajęczyny, a nawet latającego mola, musisz wyrzucić to jedzenie do kosza. 
  2. Kiedy wyjmiesz z szafek całe jedzenie, najlepiej porządnie umyć całe jej wnętrze. Wyjmij nawet półki, aby nie przeoczyć żadnego zakamarka, w którym mogłyby być jaja. Mama Chemik radzi, aby to mycie powtarzać nawet co kilka dni. W środku szafek można też postawić różnego rodzaju odstraszacze: wyżej wspomniane zioła, ale też szklankę z octem. Jeśli najpierw odkurzysz szafkę, od razu wyrzuć worek albo zawartość pojemnika do kosza. Nie chcesz po czasie odkryć koloni moli w odkurzaczu.
  3. Jedzenie przełóż do pojemników. Tam niestety też mogą być jaja, z których wkrótce mogą wykluć się larwy, dlatego codziennie do nich zaglądaj i dokładnie sprawdzaj, żebyś nie musiał całego procesu powtarzać od początku. Walka z molami to niestety żmudna praca.
  4. Możesz wspomóc się w walce kupując i rozwieszając w szafkach lepy na mole spożywcze. Zlikwidują one dojrzałe męskie osobniki, przez co samiczki nie będą miały jak się dalej rozmnażać.

Choć mole to niepozorne motyle, to większość z nas nie chce mieć z nimi do czynienia, ani tym bardziej z ich larwami, dlatego właśnie pozbywamy się jedzenia, na którym żerowały. Zanieczyszczone jajami pożywienie może zawierać bakterie i grzyby. Na ich negatywne działanie mogą być szczególnie narażeni ci, których odporność jest z różnych powodów obniżona. 

Przeczytaj również:

Źródło: mamachemik.pl