Najlepszy sposób na ziemiórki, o którym mało kto wie. Ekologiczny i bezpieczny

2023-01-05 15:07

Ziemiórki to malutkie muszki, które mimo że nie są tak szkodliwe dla roślin, jak przędziorki czy wciornastki, bywają uciążliwe i, niestety, nie jest łatwo się ich pozbyć, zwłaszcza larw. Istnieje jednak sposób, o którym niewiele osób wie, a dzieki któremu możemy wytępić ziemiórki bez konieczności uciekania się do sklepowej chemii.

podlewanie roślin
Autor: getty images

Ziemiórki w doniczkach z roślinami

Ziemiórki często możemy spotkać w mieszkaniach, gdzie uprawiane są rośliny doniczkowe. Te niewielkie muszki uaktywniają się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, korzystając z większej wilgotności zarówno powietrza, jak i podłoża roślin (ziemia przesycha wolniej, tworząc idealne warunki dla rozwoju muszek).

Czy ziemiórki są szkodliwe dla roślin? Teoretycznie nie, ponieważ żywią się materią organiczną, a więc opadłymi liśćmi czy innymi szczątkami roślin. Niestety, gdy ziemiórkom zabraknie pożywienia mogą zabrać się za podgryzanie korzeni roślin, a tego już nie powinniśmy lekceważyć.

Ponadto, latające po domu muszki bywają uciążliwym towarzystwem. Kilka ziemiórek nie powinno stanowić większego problemu, ale gdy odkryjemy całą kolonię muszek, warto się z nimi rozprawić. Proces rozpoczynamy od wyplenienia dorosłych osobników – by nie mogły już składać jaj.

Domowe sposoby na ziemiórki

Jak pozbyć się latających ziemiórek? Najpopularniejszym sposobem są pułapki, w które wpadają latające muszki. W sklepach możemy dostać żółte lepy. Przyciągnięte intensywną barwą ziemiórki przyklejają się do podłoża. Lep pozwala w krótkim czasie złapać dużo muszek.

Innym sposobem jest wykonanie mikstury z octu i płynu do naczyń. Do żółtego, płaskiego naczynia wlewamy ocet i wodę, a następnie dodajemy odrobinę płynu do naczyń. Ocet przyciągnie swoim zapachem ziemiórki, a płyn do naczyń sklei ich skrzydełka i uniemożliwi ucieczkę. Żółte naczynie również posłuży jako wabik, a jeśli nie mamy naczynia w takim kolorze, możemy zabarwić miksturę kurkumą.

PRZECZYTAJ TEŻ: Domowe sposoby na pasożyty i choroby roślin doniczkowych. Jak leczyć rośliny bez chemii?

Nicienie na ziemiórki

Gdy pozbędziemy się dorosłych ziemiórek, czas na larwy. W internecie można spotkać mnóstwo sposobów na pozbycie się larw ziemiórek, ale bez wątpienia jednym z najskuteczniejszych i do tego w pełni bezpiecznym dla roślin (oraz ludzi) jest saszetka z nicieniami.

Nicienie to mikroskopijnym rozmiarów robaki, których przysmakiem są właśnie jaja i larwy ziemiórek. Nicienie możemy kupić w sklepach ogrodniczych.

Czy faktycznie ziemiórki znikną, gdy zastosujemy nicienie? Pozytywne komentarze na jednej z grup na Facebooku dedykowanej uprawie roślin mówią same za siebie:

- U mnie super poszło, wszystko zniknęło

- Nicienie działają cuda. Trzy dni i po kłopocie

- Użyłam z tydzień temu, na razie nie widzę ziemiórek

- Według mnie jedyna skuteczna metoda. Trzeba tylko pamiętać, żeby ziemia w doniczce była wilgotna – piszą internauci.

PRZECZYTAJ TEŻ: 3 rośliny doniczkowe, które naprawdę trudno zabić. Warto mieć je w domu

Jak użyć środka z nicieniami na ziemiórki? Zamknięte w saszetce nicienie dodaje się do wody i podlewa podłoże rośliny.

Nicienie najlepiej zastosować zaraz po wylęgnięciu się larw ziemiórek. Specjaliści zalecają aplikację robaczków przy pomocy konewki i letniej wody (między 10-25 stopni C).

Zaatakowane larwy ziemiórek zmieniają kolor z przezroczystego na białawo-żółty. Pierwsze efekty powinniśmy zaobserwować już po 3 dniach od podlania podłoża nicieniami.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE