Biały nalot w doniczce może być groźny dla rośliny. Uratujesz ją z pomocą tej przyprawy

2023-01-17 11:13

Biały nalot na górnej warstwie ziemi w doniczce nie wróży z reguły nic dobrego. Pleśń, jeśli ją zlekceważymy, może zaszkodzić naszym roślinom, a w najgorszym przypadku doprowadzić do poważnych chorób układu korzeniowego. Jak uratować roślinę przed szkodliwym działaniem pleśni? Z pomocą przyjdzie popularna przyprawa, którą każdy z nas ma w kuchni.

pleśń w doniczce
Autor: getty images

Biały nalot w doniczce – jak się go pozbyć?

Czasami biały osad na wierzchniej warstwie ziemi powstaje w wyniku podlewania rośliny twardą wodą. Jest on zupełnie nieszkodliwy. Ale biały nalot może być także niebezpieczną pleśnią, która może wywołać poważne choroby roślin doniczkowych.

Jak rozpoznać, z którym typem osadu mamy do czynienia? To proste, wystarczy, że powąchamy ziemię – jeśli biały nalot ma neutralny zapach, to jest tylko osadem z wody. Jeśli z kolei ziemia wydziela bardzo intensywnt zapach stęchlizny, najprawdopodobniej mamy do czynienia z pleśnią.

Sposobów pozbycia się pleśni jest mnóstwo – możemy uratować roślinę za pomocą chemicznych środków lub wykorzystując domowe sposoby. Warto w pierwszej kolejności sięgnąć właśnie po produkty, które mamy w kuchennych szafkach, zanim potraktujemy rośliny chemią.

Cynamon na pleśń w doniczce

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pleśń jest posypanie ziemi w doniczce… cynamonem! Przyprawa wykazuje silne właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, więc doskonale rozprawi się z pleśnią w doniczce.

By zastosować to remedium, usuń najpierw wierzchnią warstwę ziemi pokrytą pleśnią, a następnie posyp podłoże cienką warstwą cynamonu.

Możesz delikatnie wymieszać przyprawę z ziemią, by lepiej wniknęła w jej strukturę. Uważaj, by nie przesadzić z ilością brązowego proszku. Metodę stosuj raz na dwa tygodnie.

Soda oczyszczona na pleśń w doniczce

Alternatywnym dla cynamonu produktem, który pomoże ci w walce z pleśnią w doniczce jest soda oczyszczona. Możesz posypać ziemię sodą, jak w przypadku cynamonu, albo przygotować roztwór, którym spryskasz zainfekowane podłoże.

Jeśli wybierzesz pierwszy wariant, wysyp odrobinę sody na całą powierzchnię ziemi (pamiętaj, by usunąć wierzchnią warstwę z białym nalotem). Zostaw na 24 godziny.

Po tym czasie pleśń powinna zniknąć, ale jeśli wciąż zostało jej trochę w doniczce, przygotuj wspomniany wyżej roztwór. Zmieszaj 2 łyżki sody oczyszczonej z 200 ml wody w temperaturze pokojowej. Przelej do butelki ze spryskiwaczem i zastosuj na zapleśniałe podłoże. Po 2 godzinach podlej ziemię świeżą wodą.

Czosnek na pleśń w doniczce

Czosnek również świetnie sprawdza się w walce z pleśnią w doniczce, ponieważ wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Niektórzy po prostu wtykają do ziemi przekrojone i obrane ząbki czosnku i zostawiają na kilka dni.

Ale jest też inny sposób – przygotowanie mikstury na bazie czosnku i wody. Do czterech szklanek letniej wody dodaj pół ząbka przeciśniętego przez praskę czosnku. Odczekaj godzinę, a następnie podlej mieszanką ziemię. Pamiętaj, by wcześniej usunąć wierzchnią warstwę podłoża z białym nalotem.

Pleśń w doniczce – jakie są przyczyny?

Pleśń nie pojawia się w doniczce bez powodu. Do najczęstszych przyczyn powstawania białego nalotu w ziemi należą:

  • zbyt wilgotne podłoże (przelewanie rośliny)
  • źle dobrana ziemia (ciężka, gliniasta, nieprzepuszczalna) i brak drenażu
  • brak wentylacji w pomieszczeniu, w którym trzymana jest roślina
  • doniczka bez otworu drenażowego (woda nie ma możliwości spłynięcia na podstawkę)

Znając przyczyny powstawania pleśni w doniczce możemy takiej sytuacji zapobiec przez rozważne nawadnianie rośliny, wybór właściwego podłoża i zakup doniczki z otworem drenażowym, a także przez regularne wietrzenie pomieszczeń, w których trzymane są rośliny.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE