Biały nalot w doniczce może być groźny dla rośliny. Uratujesz ją z pomocą tej przyprawy

2023-01-17 11:13

Biały nalot na górnej warstwie ziemi w doniczce nie wróży z reguły nic dobrego. Pleśń, jeśli ją zlekceważymy, może zaszkodzić naszym roślinom, a w najgorszym przypadku doprowadzić do poważnych chorób układu korzeniowego. Jak uratować roślinę przed szkodliwym działaniem pleśni? Z pomocą przyjdzie popularna przyprawa, którą każdy z nas ma w kuchni.

pleśń w doniczce
Autor: getty images

Biały nalot w doniczce – jak się go pozbyć?

Czasami biały osad na wierzchniej warstwie ziemi powstaje w wyniku podlewania rośliny twardą wodą. Jest on zupełnie nieszkodliwy. Ale biały nalot może być także niebezpieczną pleśnią, która może wywołać poważne choroby roślin doniczkowych.

Jak rozpoznać, z którym typem osadu mamy do czynienia? To proste, wystarczy, że powąchamy ziemię – jeśli biały nalot ma neutralny zapach, to jest tylko osadem z wody. Jeśli z kolei ziemia wydziela bardzo intensywnt zapach stęchlizny, najprawdopodobniej mamy do czynienia z pleśnią.

Sposobów pozbycia się pleśni jest mnóstwo – możemy uratować roślinę za pomocą chemicznych środków lub wykorzystując domowe sposoby. Warto w pierwszej kolejności sięgnąć właśnie po produkty, które mamy w kuchennych szafkach, zanim potraktujemy rośliny chemią.

Cynamon na pleśń w doniczce

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pleśń jest posypanie ziemi w doniczce… cynamonem! Przyprawa wykazuje silne właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, więc doskonale rozprawi się z pleśnią w doniczce.

By zastosować to remedium, usuń najpierw wierzchnią warstwę ziemi pokrytą pleśnią, a następnie posyp podłoże cienką warstwą cynamonu.

Możesz delikatnie wymieszać przyprawę z ziemią, by lepiej wniknęła w jej strukturę. Uważaj, by nie przesadzić z ilością brązowego proszku. Metodę stosuj raz na dwa tygodnie.

Soda oczyszczona na pleśń w doniczce

Alternatywnym dla cynamonu produktem, który pomoże ci w walce z pleśnią w doniczce jest soda oczyszczona. Możesz posypać ziemię sodą, jak w przypadku cynamonu, albo przygotować roztwór, którym spryskasz zainfekowane podłoże.

Jeśli wybierzesz pierwszy wariant, wysyp odrobinę sody na całą powierzchnię ziemi (pamiętaj, by usunąć wierzchnią warstwę z białym nalotem). Zostaw na 24 godziny.

Po tym czasie pleśń powinna zniknąć, ale jeśli wciąż zostało jej trochę w doniczce, przygotuj wspomniany wyżej roztwór. Zmieszaj 2 łyżki sody oczyszczonej z 200 ml wody w temperaturze pokojowej. Przelej do butelki ze spryskiwaczem i zastosuj na zapleśniałe podłoże. Po 2 godzinach podlej ziemię świeżą wodą.

Czosnek na pleśń w doniczce

Czosnek również świetnie sprawdza się w walce z pleśnią w doniczce, ponieważ wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Niektórzy po prostu wtykają do ziemi przekrojone i obrane ząbki czosnku i zostawiają na kilka dni.

Ale jest też inny sposób – przygotowanie mikstury na bazie czosnku i wody. Do czterech szklanek letniej wody dodaj pół ząbka przeciśniętego przez praskę czosnku. Odczekaj godzinę, a następnie podlej mieszanką ziemię. Pamiętaj, by wcześniej usunąć wierzchnią warstwę podłoża z białym nalotem.

Pleśń w doniczce – jakie są przyczyny?

Pleśń nie pojawia się w doniczce bez powodu. Do najczęstszych przyczyn powstawania białego nalotu w ziemi należą:

  • zbyt wilgotne podłoże (przelewanie rośliny)
  • źle dobrana ziemia (ciężka, gliniasta, nieprzepuszczalna) i brak drenażu
  • brak wentylacji w pomieszczeniu, w którym trzymana jest roślina
  • doniczka bez otworu drenażowego (woda nie ma możliwości spłynięcia na podstawkę)

Znając przyczyny powstawania pleśni w doniczce możemy takiej sytuacji zapobiec przez rozważne nawadnianie rośliny, wybór właściwego podłoża i zakup doniczki z otworem drenażowym, a także przez regularne wietrzenie pomieszczeń, w których trzymane są rośliny.