Pleśń na ziemi w doniczce z kwiatami – co to jest i jak ją zwalczać?

2021-12-09 9:51
plesn
Autor: www.thinkstockphotos.com Pleśń może się pojawić na powierzchni podłoża w doniczce

Uprawa i pielęgnacja roślin doniczkowych może przynieść wiele radości, ale nie zawsze jest to zdanie proste i bezproblemowe. Kiedy rośliny nie mają zapewnionych odpowiednich warunków są narażone na szkodniki i choroby grzybowe. Jedna z oznak, że z naszą rośliną jest coś nie tak jest pojawienie się puszystej, miękkiej powłoki w doniczce – pleśni. Dlaczego pleśń atakuje roślinę? Czy jest niebezpieczna i jak się jej pozbyć? Podpowiadamy!

Czy pleśń na ziemi w doniczce jest niebezpieczna?

Pleśń na ziemi w doniczce nie zawsze jest niebezpieczna. Gdy w porę zauważymy, że na powierzchni podłoża pojawiły się białe kłębki grzybiny możemy uratować roślinę i pozbyć się pleśni. Jeśli jednak zbagatelizujemy problem i grzybina dotrze do korzeni, nasz kwiat może zwiędnąć. Gdy pleśń wnika w głębsze warstwy podłoża nie tylko powoduje usychanie rośliny, ale dodatkowo uniemożliwia wyparowywanie wody, co może przyczynić się do gnicia korzeni. Gęste pokrycie przez grzybinę powierzchni podłoża blokuje wnikanie wody i soli mineralnych do głębszych warstw. Biały nalot może także rozsiewać zarodniki, co jest niebezpieczne dla przebywających w takim pomieszczeniu alergików.

Skąd się bierze pleśń w doniczce?

Pleśń w doniczce najczęściej pojawia się od jesieni do wiosny, głównie za sprawą dogodnych warunków pogodowych i panujących w mieszkaniach w tym okresie. Do głównych przyczyn powstawania pleśni w doniczce należą: niedobór światła i wysoka wilgotność powietrza. Ponadto, zbyt częste i obfite podlewanie, brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza, niska temperatura panująca w pomieszczeniu i skażone podłoże również mogą przyczynić się do powstawania pleśni w doniczce.

Jak zapobiec powstawaniu pleśni w doniczce z kwiatami?

Zamiast na leczeniu dobrze jest skupić się na profilaktyce i sposobach na uniknięcie pleśni w doniczce. Co zrobić, by uchronić roślinę przed pleśnią? Przede wszystkim zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym trzymamy rośliny. Powinno być ono regularnie wietrzone – zastałe powietrze sprzyja powstawaniu pleśni. Nawet zimą warto na 10-15 minut otworzyć okno i wpuścić do środka świeże powietrze. Ponadto, dobrym pomysłem, by uniknąć powstawaniu pleśni na ziemi w doniczce jest umiejscowienie rośliny w świetle i miejscu przewiewnym.

Po drugie, powinniśmy ograniczyć podlewanie roślin w okresie jesienno-zimowym. Ponieważ powietrze w zimnych miesiącach i tak jest wilgotne, nadmierny kontakt z wodą i brak słońca uniemożliwiają roślinom odparowanie nadmiaru wody. Podlewajmy rośliny tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Podlanie raz na tydzień lub dwa tygodnie w zupełności powinno roślinom wystarczyć. Nie zapominajmy o regularnym opróżnianiu podstawek pod doniczkami – najgorsze, co może przydarzyć się roślinie to stanie w wodzie przez kilka dni. Może to doprowadzić nie tylko do powstawania pleśni, ale również gnicia korzeni.

Za powstawanie pleśni może odpowiadać również kiepskiej jakości podłoże. Ziemia nie powinna być nigdy gliniasta, zbita i nieprzypuszczalna – rośliny najlepiej czują się w lekkim, świeżym podłożu z dobrym drenażem na dnie doniczki. Przepuszczalne podłoże może nam pomóc ustrzec się przed pleśnią, dlatego warto zwrócić na to uwagę przesadzając roślinę.

Jak zwalczyć pleśń w doniczce?

A co zrobić, gdy pleśń już pojawiła się na ziemi w doniczce? Nie panikujmy – pleśń może pojawić się nawet w domach najbardziej doświadczonych miłośników roślin. Oprócz zadbania o odpowiednie nasłonecznienie rośliny, wietrzenie pomieszczenia czy uregulowanie wilgotności pokoju, pomóc chorej roślinie możemy w następujący sposób:

1. Cynamon – po zebraniu wierzchniej warstwy podłoża pokrytego pleśnią warto oprószyć ziemie zmielonym cynamonem. Cynamon ma działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, dlatego doskonale radzi sobie w walce z pleśnią na roślinach

2. Nowa ziemia – dobrym sposobem na walkę z pleśnią jest przesadzenie rośliny do doniczki z nową, lekka i przepuszczalną ziemią (koniecznie z drenażem). Przesadzanie rośliny w okresie jesienno-zimowym może zaszkodzić roślinie (ze względu na brak światła i niskie temperatury), dlatego lepiej zrobić to wiosną i latem

3. Fungicydy – by pozbyć się pleśni, można zastosować chemiczne opryski i środki pleśniobójcze (fungicydy), które kupimy w każdym sklepie ogrodniczym

Ozdobna doniczka - zrób to sam
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE