Turkuć podjadek. Jak wygląda? Jakie rośliny atakuje? Jak go zwalczać?

2021-05-10 11:25

Uprawiając rośliny, musimy liczyć się z tym, że mogą zostać zaatakowane przez szkodniki. Kluczem do uratowania ogrodu jest ich szybkie dostrzeżenie, zidentyfikowanie i zneutralizowanie. Jak rozpoznać turkucia podjadka i jakie są najskuteczniejsze metody jego tępienia? Zobaczmy!

turkuć podjadek
Autor: pixabay.com

Spis treści

  1. Turkuć podjadek - jak go rozpoznać?
  2. Jakie rośliny atakuje turkuć podjadek?
  3. Jak zwalczać turkucia podjadka? Sprawdzone sposoby

Turkuć podjadek - jak go rozpoznać?

Co zrobić, gdy nie jesteśmy pewni, z jakim szkodnikiem się zmagamy, i zastanawiamy się, jak rozpoznać turkucia podjadka? Identyfikacja tego owada nie powinna przysporzyć nam trudności, gdyż cechuje się on bardzo charakterystycznym wyglądem.

Turkuć podjadek osiąga dość duże rozmiary i długość do 7 cm. Utrzymany w brunatnym kolorze tułów jest opancerzony, wyposażony w czułki i skrzydła, a także zakończony wypustkami, ułatwiającymi mu orientację podczas przemieszczania się w podziemnych tunelach. Najbardziej rozpoznawalnym elementem ciała turkucia podjadka są jednak jego przednie odnóża – silne, lekko spłaszczone i mające kolce służące do rozkopywania ziemi.

Jakie rośliny atakuje turkuć podjadek?

Jak sama nazwa wskazuje, turkuć podjadek niszczy rośliny, podjadając je – a w zasadzie ich podziemne części, czyli bulwy, kłącza i korzenie. Robi to nie tylko w celu zdobycia pożywienia, lecz również ogrzania złożonych w ziemi jaj. Uszkodzone korzenie gniją, a proces ten wytwarza ciepło wspomagające rozwój larw turkucia.

Jakie rośliny najczęściej wybiera ten owad? Nie należy do wybrednych i podgryza bez wyjątku wszystkie, które staną na jego drodze. Istnieje jednak kilka takich, które działają odstraszająco na turkucia podjadka. Należą do nich:

  • szachownica kostkowata,
  • szałwia,
  • macierzanka,
  • korona cesarska,
  • czarna olsza.

Jak zwalczać turkucia podjadka? Sprawdzone sposoby

Pojedynczy turkuć podjadek nie powinien spowodować dużych szkód. Większa populacja może się jednak okazać niszczycielską plagą, która całkowicie zniszczy nasze rośliny. Biorąc pod uwagę to, że jego samica składa jednorazowo nawet do 300 jaj, nawet niewielka liczba owadów stanowi zagrożenie, które trzeba zneutralizować, zanim urośnie do rangi większego problemu.

Jak zwalczać turkucia podjadka, by odnieść oczekiwany efekt i pozbyć się go skutecznie z naszego ogrodu? Oto kilka wypróbowanych sposobów.

Rośliny odstraszające

Wymienione przez nas wcześniej rośliny odstraszające turkucie nie tylko nie zostaną przez niego zaatakowane, lecz mogą wręcz zniechęcić owady do zamieszkania w naszym ogródku.

Pułapki na turkucia

Ustawione w pobliżu jego żerowania, pomogą wyłapać dorosłe osobniki. Możemy kupić gotowe w sklepie ogrodniczym lub zrobić je własnoręcznie ze słoika bądź innego pojemnika o gładkich ściankach. Aby zwabić owada, włóżmy do środka odrobinę końskiego nawozu, który je przyciąga.

Opróżnianie gniazd

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, turkuć staje się niebezpieczny dopiero wtedy, gdy jego populacja jest duża, a rozmnaża się bardzo szybko. Dobrym sposobem na ograniczenie szkód jest zmniejszenie jego populacji poprzez zniszczenie gniazd, w których rozwijają się młode owady. Znalezienie gniazda jest proste – rozpoznamy je po lekko wzniesionej ziemi. Jeśli wlejemy do środka olej jadalny, owady wyjdą na powierzchnię, co pozwoli nam je ręcznie wyłapać.

Środki chemiczne

Możemy też kupić specjalne preparaty służące do neutralizacji turkucia. Miejmy jednak na uwadze to, że chemia będzie stosowane w bezpośrednim otoczeniu roślin. Nie jest to zatem najlepszy pomysł w przypadku warzyw i owoców, które zamierzamy później jeść.

Choć turkuć podjadek może podgryzać kłącza, bulwy i korzenie roślin ogrodowych, należy pamiętać o tym, że robi to tylko wtedy, gdy zabraknie mu innego pokarmu. Jego głównym źródłem pożywienia są jednak szkodniki niszczące nasze uprawy – pędraki, ślimaki i drutowce – a drążone przez niego tunele napowietrzają oraz spulchniają ziemię.

Podsumowując, turkuć podjadek może się okazać naszym przyjacielem i pozostawienie go w spokoju może się okazać korzystne. Do jego tępienia powinniśmy przystąpić dopiero wtedy, gdy rzeczywiście zagraża uprawom.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Kret, nornice i inne szkodniki ogrodowe: jak je wypłoszyć?
Nasi Partnerzy polecają