Jak pozbyć się kreta? Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie

2022-03-21 9:07

Kret w ogrodzie to jednocześnie dobra i zła wiadomość. Dobra dlatego, że ten drapieżny ssak może okazać się pożyteczny w walce z insektami, a zła – jego tunele i kopce wpływają negatywnie na wygląd ogrodu i mogą uszkadzać rośliny, kwiaty i warzywne grządki. Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Oto skuteczne sposoby na odstraszanie kreta z naszej posesji.

kret w ogrodzie
Autor: pixabay.com

Spis treści

  1. Kret w ogrodzie – czy to powód do obaw?
  2. Jak pozbyć się kreta? Sposoby na kreta w ogrodzie
  3. Ochrona ogrodu przed kretem

Kret w ogrodzie – czy to powód do obaw?

Kret to niepozorne stworzenie: wygląda niegroźnie, mierzy zaledwie 20 cm i nie jest zainteresowany podgryzaniem korzeni rosnących w naszym ogrodzie roślin i kwiatów. Ale nie dajmy się zwieść – natura wyposażyła go w parę silnych łapek zakończonych zakrzywionymi pazurami, które w ciągu jednej nocy potrafią przekopać nawet 20 m tuneli i uformować 30 kopców. Jeśli kret zadomowi się na naszej posesji, wkrótce ogród może wyglądać jak jedno wielkie kretowisko!

To dlatego nie powinniśmy lekceważyć kreta w ogrodzie. Mimo jego pożyteczności (zjada owady, które niszczą nasze rośliny), podczas kopania tuneli kret potrafi uszkodzić korzenie kwiatów i warzyw. Ponadto, formując kopce, kret wyrzuca na powierzchnię kamienie, które mogą uszkodzić maszyny ogrodnicze, np. kosiarkę. Co więcej – z kopców i tuneli chętnie korzystają inne zwierzęta, jak kuny czy nornice, dzięki którym przemieszczanie się po posesji i podgryzanie smakowitych korzeni jest dla nich znacznie łatwiejsze.

Czy kret jest niebezpieczny dla człowieka? Krety są samotnikami, które większą część czasu spędzają pod ziemią. Na powierzchnię wychodzą głównie podczas rui. Niestety, krety mogą roznosić groźne choroby, np. wściekliznę, dlatego, gdy zobaczymy agresywnego kreta, lepiej się do niego nie zbliżać. Oprócz tego, częstymi pasażerami podróżującymi na krecim futerku są pchły i kleszcze, które mogą zaatakować naszych czworonożnych pupili, a nawet nas samych.

Jak pozbyć się kreta? Sposoby na kreta w ogrodzie

Zauważyliśmy, że w naszym ogrodzie pojawił się kret. Jak się go pozbyć? Jak wypłoszyć go z naszej posesji?

Wiele osób twierdzi, że krety są ślepe. Nie jest to prawda – krety posiadają bardzo małe oczy, prawie całkowicie zasłonięte gęstym czarnym futrem. Oczy kreta reagują na światło i ruch, ale ów ssak korzysta przede wszystkim ze swojego doskonałego węchu i zmysłu dotyku. Tę wiedzę możemy wykorzystać, by przepędzić kreta ze swojego ogrodu i zapobiec jego powrotowi.

No dobrze, a jak dokładnie to zrobić? Jakie są sposoby na pozbycie się kreta z ogrodu? Pamiętajmy, że kret jest pod ochroną – za wyjątkiem osobników znajdujących się na prywatnych posesjach, szkółkach leśnych, obiektach sportowych czy trawiastych lotniskach.

1. Dźwięki – krety są bardzo wrażliwe na dźwięki, co zdecydowanie warto wykorzystać. Na rynku możemy spotkać specjalne odstraszacze w formie wbijanych w ziemię urządzeń, które emitują wibracje i sygnały dźwiękowe nieprzyjemne dla krecich uszu. Możemy również zdecydować się na własnoręczne wykonanie takiego odstraszacza, wbijając w kreci tunel palik z zawieszonymi na nim aluminiowymi puszkami. Niestety, ten odstraszacz zadziała tylko podczas wietrznych dni (podmuch wiatru wprowadzi puszki w ruch).

2. Sierść psa lub kota – ten sposób cieszy się dość dużą popularnością wśród rolników i ogrodników. Wystarczy umieścić sierść (lub odchody) kota bądź psa w krecim tunelu – ich zapach zaalarmuje kreta, który, chcąc uniknąć konfrontacji z czworonogiem, zdecyduje się na ucieczkę. W sklepach możemy znaleźć gotowe zestawy sierści psa skropione olejkami eterycznymi, których zapachu kret nie lubi.

3. Intensywne zapachy – skuteczną bronią w walce z kretami są również intensywne zapachy, przede wszystkim czosnek i psująca się ryba (tych zapachów krety naprawdę nie znoszą). Możemy umieścić kilka ząbków czosnku oraz resztki ryby przy kopcach i wyjściach z tunelu.

4. Pułapki i żywołapki – kreta możemy także złapać w pułapkę. Jednym ze sposobów jest umieszczenie pułapki zatrzaskowej w odsłoniętym tunelu – pamiętajmy, że tego typu pułapka momentalnie pozbawia kreta życia, dlatego lepiej wybrać żywołapkę, np. w formie tuby z zapadkami, która uwięzi zwierzę, ale go nie zabije.

5. Repelenty – na rynku dostaniemy również specjalne mieszanki zapachowe stosowane do zagazowywania krecich tuneli – nie są one toksyczne dla kreta, po prostu emitują zapachy, których zwierzak nie lubi, zmuszając go do ucieczki.

kopiec kreta
Autor: pixabay.com

Ochrona ogrodu przed kretem

Wiemy, jak wypłoszyć kreta z ogrodu, gdy już się w nim pojawi, ale czy istnieją sposoby, by zawczasu uchronić się przed jego wizytą? Jak najbardziej!

Musimy pamiętać, że krety wybierają miejsca do kopania swoich tuneli nieprzypadkowo. Jeśli nasz ogród ma wilgotną, próchniczną glebę, która dodatkowo zawiera dużą ilość owadów, możemy być pewni, że kret doceni takie warunki i chętnie zabierze się do kopania tuneli pod naszą posesją.

Jak zapobiec wizycie kretów w naszym ogrodzie?

1. Drenaż gleby – jak wiemy, krety lubią wilgotne podłoże, dlatego dobrym pomysłem jest zniechęcenie ich do kopania tuneli przez odpowiedni drenaż. Gdy gleba nie będzie atrakcyjna dla kretów, na pewno ominą nasz ogród szerokim łukiem i pójdą szukać lepszych warunków gdzie indziej. Warto więc regularnie grabić liście w ogrodzie, by zmniejszyć wilgotność podłoża, przycinać drzewa i krzewy, by lepiej doświetlić trawnik, a także zwrócić uwagę na kształt krajobrazu i wyeliminować miejsca, w których np. tworzą się kałuże.

2. Podziemne siatki – zwykłe ogrodzenie raczej nie zatrzyma kreta, ponieważ swoje tunele kopie on dość głęboko. Ale dobrym sposobem są siatki umieszczane w ziemi, które uniemożliwiają kretom wydostanie się na powierzchnię i formowanie kopców. Zakopywane głęboko zapory, np. wokół drzew czy kwiatowych rabat, również mogą powstrzymać kreta przed uszkodzeniem korzeni.

3. Rośliny – gdy posadzimy w ogrodzie rośliny, których zapach drażni krecie nosy, możemy zniechęcić zwierzę do kopania tuneli na naszej posesji. Do naturalnych odstraszaczy kretów nalezą między innymi: narcyz, aksamitki, rącznik pospolity i szachownica cesarska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?