Byliny do donic i pojemników. Rośliny wieloletnie na balkon

2024-04-03 17:25

Byliny możemy nie tylko sądzić w ogrodach, ale również uprawiać je w donicach bądź skrzyniach na balkonach i tarasach. Podpowiem wam, jakie byliny nadają się do uprawy w pojemnikach. Które z nich najpiękniej będą zdobić nasze letnie salony?

Spis treści

  1. Rośliny wieloletnie na balkon, czyli byliny
  2. Jak uprawiać byliny w donicach na balkonie?
  3. Jakie rośliny wieloletnie na balkon?
  4. Rośliny wieloletnie na słoneczny balkon
  5. Rośliny wieloletnie do cienia i półcienia
  6. Najpiękniejsze byliny wieloletnie na balkon

Rośliny wieloletnie na balkon, czyli byliny

Byliny to rośliny wieloletnie - możemy cieszyć się nimi przez lata. Choć ich część nadziemna zamiera na zimę, to wiosną "odradzają się" i znów pięknie zdobią ogród. Wiele bylin znakomicie nadaje się do uprawy pojemnikowej. Możemy więc posadzić je w donicach i ustawić na balkonach lub tarasach. I mogą na nich pozostać wiele lat, choć trzeba pamiętać, by przed zimą osłonić je przed mrozem.

Jak uprawiać byliny w donicach na balkonie?

Jeśli chcemy, żeby byliny każdego roku zdobiły nasze balkony i tarasy, trzeba zadbać o kilka spraw.

  • Po pierwsze wybierzmy dla nich odpowiedni pojemnik - nie może on być zbyt mały. W przeciwieństwie do sezonowych roślin, które sadzimy na balkonach, byliny mają bardziej rozbudowany system korzeniowy i musimy zapewnić im wystarczającą ilość podłoża, aby mogły się prawidłowo rozwijać. Nie wciskajmy ich zatem do niewielkich doniczek czy skrzynek, tylko wybierajmy dla nich większe pojemniki.
  • Po drugie byliny sadzimy w żyzne, dobrej jakości podłożu, bo będą w nim rosły przynajmniej kilka lat. Pamiętajmy też o corocznym zasilaniu ziemi w składniki pokarmowe - rośliny będą ich potrzebować, by dobrze mogły rosnąć. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie jednorazowo - wiosną - nawozów wolno działających.
  • Po trzecie pamiętajmy o regularnym podlewaniu posadzonych na balkonie bylin - rosnąc w pojemniku mają "do dyspozycji" mniejszą ilość podłoża niż gdyby rosły w gruncie w ogrodzie. Dodatkowo w pojemniku ziemia wysycha znacznie szybciej niż na ogrodowej rabacie. Dbać o podlewanie musimy zwłaszcza, gdy byliny ustawiliśmy na nasłonecznionym balkonie.

Jakie rośliny wieloletnie na balkon?

Wybierając byliny do uprawy pojemnikowej, pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim warunki panujące na balkonie czy tarasie. Jeśli jest on mocno nasłoneczniony, wybierzmy te gatunki, które lubią mocne słońce, a na północnym posadźmy rośliny, które dobrze rosną w miejscach zacienionych.

Przeczytaj też:

Rośliny wieloletnie na słoneczny balkon

Jeśli twój balkon przez większość dnia wystawiony na światło słoneczne, sprawdza się na nim te byliny:

  • Szałwia omszona (Salvia nemorosa)
  • Lawenda wąskolistna (Lavandula)
  • Ostróżki (Delphinium)
  • Łubiny (Lupinus)
  • Rudbekie (Rubeckia)
  • Rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile)

Rośliny wieloletnie do cienia i półcienia

Te byliny dobrze czują się w miejscach ocienionych, posadź je na balkonie z ekspozycją na wschód i północ:

  • Funkie (Hosta)
  • Bodziszki (Geranium)
  • Paprocie
  • Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia)
  • Barwinki (Vinca)

Najpiękniejsze byliny wieloletnie na balkon

Oferta bylin, które nadają się do uprawy pojemnikowej, jest naprawdę duża. Wśród nich znajdziemy zarówno rośliny o dekoracyjnych kwiatach, jak i te ozdobne z liści. Oto moje propozycje bylin w sam raz na balkon lub taras.

  • Żurawki - ich największą ozdobą są liście barwy zielonej, złotawej, rudej lub w odcieniach bordo, często we wzorki. Żurawki mogą rosnąć w słońcu lub półcieniu. Potrzebują żyznej i przepuszczalnej gleby, dość dobrze znoszą krótkotrwałą suszę.
  • Rozchodniki - rośliny mało wymagające i bardzo łatwe w uprawie. Znakomicie radzą sobie na słonecznych balkonach, dobrze znoszą suszę. Szczególnie urodziwy jest rozchodnik okazały o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatostanach. To rośliny miododajne, więc będą chętnie odwiedzane przez pszczoły.
  • Lawenda wąskolistna - od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. To must have balkonów urządzonych w stylu śródziemnomorskim. Gdy kwitnie, wygląda oszałamiająco! A do tego dzięki olejkom eterycznym, wydziela przyjemny zapach.
  • Rudbekie - wyglądają jak miniaturowe słoneczniki, latem zachwycają kwiatami w intensywnych żółtych i pomarańczowych kolorach. Aby przedłużyć kwitnienie należy usuwać przekwitnięte kwiaty. Rudbekie lubią słońce, w miejscach zacienionych ich kwitnienie nie będzie tak obfite.
  • Funkie - to doskonała propozycja na balkony i tarasy o wystawie wschodniej i północnej, bowiem najlepiej rosną w półcieniu i w cieniu. To rośliny wybierane ze względu na ich ozdobne liście. Potrzebują żyznego i wilgotnego podłoża. Odmian funkii jest mnóstwo, ale do uprawy w pojemnikach lepiej wybierać te o mniejszych rozmiarach.
  • Tawułka Arendsa - podobnie jak funkie, preferuje zacienione zakątki. Cechuje się ażurowymi listkami i gęstymi, wiechowatymi kwiatostanami. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian, różniących się barwą kwiatów (od białej przez wszystkie odcienie różu do czerwonej) oraz wysokością roślin.
  • Szałwia omszona - jej strzeliste kwiatostany zdobią ogród późną wiosną i latem. W zależności od odmiany, kwiaty szałwii omszonej mogą być fioletowe, niebieskie, różowe lub białe. Cała roślina jest miękko owłosiona i wydziela przyjemny szałwiowy aromat.  Musi mieć zapewnione słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru stanowisko.
  • Liliowce - to byliny długowieczne, efektownie kwitnące. Mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Długie, trawiaste liście liliowców tworzą kępy, nad którymi wyrastają pozbawione liści pędy kwiatowe. Na rynku dostępnych jest mnóstwo odmian liliowców, różniących się m.in. wysokością roślin oraz barwą i kształtem kwiatów. Na balkony najlepiej wybierać te o mniejszych rozmiarach.
  • Dzielżany - od pierwszych dni lata aż do jesieni zdobią kwiatami w intensywnych odcieniach barw żółtych, pomarańczowych i rdzawo czerwonych. Do obfitego kwitnienia potrzebują słońca. Dostępne na rynku odmiany różnią się m.in. wysokością roślin.

Pelargonie - idealne kwiaty na balkon. Jakie są gatunki pelargonii? Kiedy sadzić pelargonie po zimie?