Żurawka ogrodowa - Heuchera hybrida

2020-07-16 15:35

Żurawka to bylina, której pęd główny i pędy boczne są skrócone, dlatego liście przyziemne, wyrastające po kilka na poszczególnych skróconych pędach, tworzą zwarta kępę.

Żurawka ogrodowa
Autor: Maria Muszalska Żurawka ogrodowa

Spis treści

  1. Żurawka ogrodowa – opis
  2. Żurawki w ogrodzie
  3. Żurawka – wymagania
  4. Żurawka – rozmnażanie
  5. Żurawka – odmiany

Żurawka ogrodowa – opis

Roślina rośnie dość wolno. Liście żurawki są owalnosercowate, klapowane, osadzone na dość długich ogonkach. Ogonki i brzegi liści są owłosione. Z wierzchołków pędów skróconych wyrastają na długich, osiągających około 40 cm wysokości, bezlistnych łodygach wiechowate kwiatostany złożone z małych, ognistoczerwonych, karminowych, koralowych lub białych kwiatów. Kwiaty żurawki są osadzone na cienkich, sprężystych szypułkach i drżą pod wpływem nawet lekkiego wiatru – stąd potoczna nazwa rośliny.

Żurawki w ogrodzie

Żurawki kwitną w czerwcu i lipcu. W ogrodach sadzi się je na rabatach, znakomicie nadają się na obwódki, do ogródków skalnych, a także do tworzenia kobierców razem z innymi roślinami. Często sadzi się je w ogrodach skalnych. Najlepiej zastosować rozstawę 30 x 30 cm.

Żurawka – wymagania

Najlepiej rosną w glebie żyznej, lekko wilgotnej, uprawionej co najmniej do głębokości 25–30 cm i na stanowisku półcienistym. Wymagają okrycia na zimę. Pozostawione wiele lat w tym samym miejscu zaczynają zasychać od środka, dlatego co kilka lat warto je przesadzić przy okazji dzieląc roślinę na kilka egzemplarzy.

Żurawka – rozmnażanie

Rozmnażanie żurawki wykonuje się przez podział dobrze rozrośniętych roślin lub odrywanie od starszych egzemplarzy pędów bocznych. Pędy te traktuje się jako sadzonki i umieszcza najlepiej w inspekcie.

Żurawka – odmiany

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele odmian żurawek. Można także znaleźć rośliny o nazwie Heuchrella, które są mieszańcami otrzymanymi ze skrzyżowania rodzajów Heuchera oraz Tiarella.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 40 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa liści/igieł żółta
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł pomarańczowa
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE