Żurawka ogrodowa - Heuchera hybrida

2020-07-16 15:35

Żurawka to bylina, której pęd główny i pędy boczne są skrócone, dlatego liście przyziemne, wyrastające po kilka na poszczególnych skróconych pędach, tworzą zwarta kępę.

Żurawka ogrodowa
Autor: Maria Muszalska Żurawka ogrodowa

Spis treści

  1. Żurawka ogrodowa – opis
  2. Żurawki w ogrodzie
  3. Żurawka – wymagania
  4. Żurawka – rozmnażanie
  5. Żurawka – odmiany

Żurawka ogrodowa – opis

Roślina rośnie dość wolno. Liście żurawki są owalnosercowate, klapowane, osadzone na dość długich ogonkach. Ogonki i brzegi liści są owłosione. Z wierzchołków pędów skróconych wyrastają na długich, osiągających około 40 cm wysokości, bezlistnych łodygach wiechowate kwiatostany złożone z małych, ognistoczerwonych, karminowych, koralowych lub białych kwiatów. Kwiaty żurawki są osadzone na cienkich, sprężystych szypułkach i drżą pod wpływem nawet lekkiego wiatru – stąd potoczna nazwa rośliny.

Żurawki w ogrodzie

Żurawki kwitną w czerwcu i lipcu. W ogrodach sadzi się je na rabatach, znakomicie nadają się na obwódki, do ogródków skalnych, a także do tworzenia kobierców razem z innymi roślinami. Często sadzi się je w ogrodach skalnych. Najlepiej zastosować rozstawę 30 x 30 cm.

Żurawka – wymagania

Najlepiej rosną w glebie żyznej, lekko wilgotnej, uprawionej co najmniej do głębokości 25–30 cm i na stanowisku półcienistym. Wymagają okrycia na zimę. Pozostawione wiele lat w tym samym miejscu zaczynają zasychać od środka, dlatego co kilka lat warto je przesadzić przy okazji dzieląc roślinę na kilka egzemplarzy.

Żurawka – rozmnażanie

Rozmnażanie żurawki wykonuje się przez podział dobrze rozrośniętych roślin lub odrywanie od starszych egzemplarzy pędów bocznych. Pędy te traktuje się jako sadzonki i umieszcza najlepiej w inspekcie.

Żurawka – odmiany

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele odmian żurawek. Można także znaleźć rośliny o nazwie Heuchrella, które są mieszańcami otrzymanymi ze skrzyżowania rodzajów Heuchera oraz Tiarella.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 40 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa liści/igieł żółta
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł pomarańczowa