Dzielżan ogrodowy - Helenium hybridum

2020-07-16 15:54

Dzielżan ogrodowy jest byliną z rodziny astrowatych Asteraceae. Pochodzi z Ameryki Północnej, nazwa gatunkowa obejmuje głównie mieszańce Helenium autumnale (syn. H. grandiflorum).

Dzielżan ogrodowy
Autor: Magdalena Michalak Dzielżan ogrodowy

W skupiskach dzielżan ogrodowy tworzy dużą, silną kępę z czasem rozrastającą się wszerz. Łodygi dzielżanu są wzniesione, bruzdowane, ku górze silnie rozgałęzione, mają od 50 nawet do 200 cm wysokości (zależnie od odmiany). Liście są gruczołowato nakrapiane, lancetowate, ząbkowane, ciemnozielone. Niestety mają tendencję do zasychania (roślina, gdy zaczyna kwitnąć może mieć do połowy długości pędów suche liście), nie stanowi to jednak problemu, ponieważ z uwagi na wysokość dzielżan sadzi się zazwyczaj z tyłu rabaty.

Wzrost roślin jest szybki i bujny, co powoduje, że ich pędy często wylegają i pokładają się na ziemi. Aby temu zapobiec należy przywiązać rośliny do palików. Dzielżan kwitnie od lipca do września. Aby opóźnić kwitnienie o około dwa tygodnie, należy w V lub VI przyciąć część pędów rośliny. Koszyczki kwiatowe mają średnicę 3–5 cm, języczkowe kwiaty brzeżne są żółte, żółto-brązowe lub brunatno-czerwone, na końcu mają trzy wyraźne ząbki. Kwiaty rurkowe żółtej bądź brunatnej barwy są zbite i tworzą wewnątrz kwiatostanu jakby nasadzoną kopułę. Dostępne są odmiany o kwiatach języczkowych żółtych, żółtych z brunatnymi lub pomarańczowymi smugami oraz czerwono-brunatnych.

Dzielżan ogrodowy najlepiej posadzić na glebie żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Źle rośnie na nieprzepuszczalnej glinie i jałowych piaskach, a także glebach zalewanych zimą. Idealne jest stanowisko w pełnym słońcu. Podczas suszy konieczne jest podlewanie. Rośliny wymagają dokarmiania. Po kwitnieniu pędy kwiatowe należy przyciąć. Dzielżan jest średnio wytrzymały na mróz, niektóre odmiany wymagają zabezpieczenia na zimę.Wysokie dzielżany dobrze prezentują się posadzone wzdłuż ogrodzenia, przy ścianach altan lub innych budynków w ogrodzie. Można je również posadzić w sąsiedztwie krzewów liściastych i iglastych. Są idealne do odgradzania poszczególnych części ogrodu, nadają się także na kwiat cięty.

Dzielżany ogrodowe rozmnażamy przez podział (wiosna lub jesienią). Niektóre odmiany można także rozmnażać przez sadzonki zielne pozyskane wiosną, które ukorzeniają się w ciągu tygodnia. Sadzonek nie należy przygotowywać i sadzić do gruntu jesienią, bowiem młode rośliny nie przetrzymają zimy, szczególnie gdy aura o tej porze roku będzie zmienna (przemiennie deszcz i mróz). Wiosną zeszłoroczne pędy należy przyciąć tuż przy powierzchni ziemi.Dzielżany można także rozmnożyć przez nasiona wysiewane w maju–czerwcu do doniczek lub palet, do inspektu lub na rozsadniku. Na miejsce stałe sadzi się rośliny w VIII–IX w rozstawie 50 x 50 cm. Przy rozmnażaniu z siewu otrzymuje się jednak materiał niejednolity.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Byliny
Wysokość 50 cm - 2 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Nasi Partnerzy polecają