Krzewy na balkon. Które gatunki są najlepsze na balkon słoneczny? Jakie krzewy wybrać?

2021-04-26 10:54 Barbara Ruppel

Krzewy na balkon to doskonała alternatywa dla kwiatów doniczkowych. Jest mnóstwo gatunków krzewów i drzewek, które możemy uprawiać na balkonie w bloku. Przygotowaliśmy listę gatunków, które warto zaprosić na słoneczny balkon, a także garść wskazówek, które pomogą w hodowli drzewek na balkonie południowym i zachodnim . Jakie krzewy na balkon wybrać i jak o nie zadbać/ Podpowiadamy!

Spis treści

 1. Krzewy na balkon - co warto wiedzieć?
 2. Krzewy na balkon południowy i zachodni
 3. Kwiaty i krzewy na balkon. GALERIE ZDJĘĆ

Krzewy na balkon - co warto wiedzieć?

Balkon południowy i zachodni to miejsca dobrze oświetlone i ciepłe. W takich warunkach doskonale odnajdą się gatunki ciepłolubne, które są w stanie znieść wyższe temperatury i intensywne kąpiele słoneczne. Zanim kupimy krzewy na balkon, warto poznać wymagania konkretnego gatunku, który mamy na oku. 

Oprócz zakupu krzewów i drzewek, równie ważne jest samo przygotowanie balkonu oraz odpowiednia ekspozycja roślin w przystosowanych do ich wymagań doniczkach. Ponieważ krzewy i drzewka są zazwyczaj większe niż kwiaty balkonowe czy inne roślinki doniczkowe, będą wymagały większych doniczek. Duże pojemniki i donice zapewnią krzewom na balkonie dogodne warunki do wzrostu i wystarczające miejsce dla korzeni. 

Do wyboru mamy wiele rodzajów donic i pojemników, od ceramicznych, przez metalowe, na plastikowych kończąc. Warto pamiętać, że materiał, z którego dana doniczka jest wykonana również wpływa na wzrost i rozwój rośliny. Dla przykładu: gdy krzewy na balkon posadzimy do ceramicznych donic, spokojnie możemy zostawić rośliny na zewnątrz przy niskich temperaturach - ceramiczne doniczki są bowiem dość grube i co wazniejsze - mrozoodporne. 

Doniczki drewniane pozwalają ziemi oddychać, ale niestety wymagają regularnej konserwacji ze względu na stały kontakt z wilgocią. Donice metalowe i plastikowe dość szybko się nagrzewają (i podnoszą temperaturę ziemi), o czym warto pamiętać, zwłąszcza gdy krzewy sadzimy na balkonie zachodnim i południowym, gdzie jest dużo słońca.

Ustawiając obok siebie rośliny, zapewnijmy wszystkim krzewom i drzewkom równomierny dostęp do słońca. Możemy pomóc sobie np. schodkowymi kwietnikami. Ważne jest to, by każdy krzew na balkonie miał zapewnione jak najlepsze warunki. 

Krzewy na balkon południowy i zachodni

Skoro już wiemy, jak przygotować miejsce i eksponować roślinki na balkonie, czas odpowiedzieć na pytanie, jakie krzewy na balkon słoneczny wybrać? Istnieje kilka gatunków krzewów, które lubią warunki panujące na południowych i zachodnich balkonach. Do nich należą między innymi:

 • Cyprysik Lawsona, którego przyrosty są w pięknym, cytrynowo-zielonym kolorze,
 • Jałowiec, mały, kłujący, ale uroczy,
 • Berberys, zwłaszcza odmiany wybarwiające się na czerwono (np. Atropurpurea Nana)
 • Wielosił Brise d'Anjou z ciemnymi liśćmi o jasnych brzegach i granatowych kwiatach
 • Azalia o pięknych białych kwiatach z różowym brzegiem,
 • Trzmielin - różne odmiany,
 • Oliwka europejska o srebrno-szarych liściach,
 • Komarzyca, która - jak sama nazwa wskazuje - odstrasza komary.

Kwiaty i krzewy na balkon. GALERIE ZDJĘĆ

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021