Krzewy na balkonie miejskim! Jak uprawiać krzewy ozdobne na balkonie w bloku?

2017-05-22 15:41 Ewa Karpiel

Często zastanawiamy się, czy na balkonie w bloku możemy uprawiać rośliny, które (teoretycznie) najlepiej czują się w gruncie. Obawiamy się, że nie przetrwają. Nic bardziej mylnego. Ku naszej radości możemy hodować krzewy i drzewka w donicach! Ponadto mamy wiele odmian roślin i krzewów  karłowatych, które wolniej rosną i są idealne do uprawy na balkonach. Zobaczcie inspirujący miejski balkon w krzewach.

Krzewy na balkonie w bloku świetnie czują się w donicach. Ich karłowate odmiany, jak i wiedza na temat ich hodowli, umożliwia stworzenie zacisznego zagajnika wśród odcieni zieleni, nawet na niewielkiej przestrzeni miejskiego balkonu. Zainspirujcie się miejskim "krzewonarium" z prawdziwego balkonu!

Krzewy na balkonie w bloku: zielono mi w zielone lata dni…

Właścicielka 2,5 m² balkonu w bloku z wielkim wyczuciem potrafiła stworzyć namiastkę miejskiego ogrodu. Niewielki balkon dla osoby, która kocha przyrodę, nie jest przeszkodą by na niewielkim metrażu zmieścić różnorodną i nie małą ilość roślin. Wybór padł na rośliny zielone, rzadko kwitnące. Przestrzeń zbudowano odcieniami zieleni i fakturą liści. Niewielki balkon, gdyby nie jego południowo-zachodnia ekspozycja, właścicielka zamieniłaby najchętniej w najprawdziwszą dżunglę. Niestety, nie każda roślina wytrzyma takie warunki nasłonecznienia.

Krzewy na balkonie w bloku: 30 odmian roślin na 2,5m² !

Pokaźna kolekcja roślin na niewielkim miejskim balkonie, to głównie krzewy i byliny, które różnorodną strukturą budują fantastyczną kompozycję. Rośliny były tak dobierane, aby przetrwały upały na południowo-zachodniej ekspozycji balkonu. Na wprost od wejścia, wzdłuż krótszego boku balkonu ulokowano główną grupę roślin, które w ciekawy sposób zostały spiętrzone, tak aby zapewnić wszystkim kwiatom dostęp do światła, a jednocześnie nie przysłaniając żadnej z nich. Honorowe miejsce zajął cyprysik Lawsona, którego wiosenne przyrosty są w pięknym, cytrynowozielonym kolorze. Poniżej mały, kłujący jałowiec, dwa berberysy - wybarwiające się na czerwono odmiany, idealnej na balkon – ‘Atropurpurea Nana’. W tej kompozycji kwitnącymi roślinami są lawenda wąskolistna, wielosił ‘Brise d’Anjou’, który urzekł właścicielkę liśćmi - ciemno zielone z pięknymi, jasnymi brzegami. Kwitnie wiosną na granatowo, drobnymi kwiatami, i jest bardzo mało wymagającą rośliną. Azalia, jedna z wielu hybryd o pięknych, białych kwiatach z różowym brzegiem, również została przyjęta, pomimo że właścicielka kwitnących roślin nie lubi. Szczęśliwie, po przekwitnięciu, błyszczące, skórzaste liście azalii będą ładnym kontrastem dla iglaków. Schowane w głębi kompozycji, swoje miejsce znalazły trzmieliny o wybarwieniu liści od głębokiej zieleni po biało i żółto-zielone. Nawet malutki cis o wysokości 5cm, który cieszy swoim rozmiarem, znalazł swoje miejsce w grupie. Przy drzwiach balkonowych znalazło się miejsce na drzewko oliwne o srebrnoszarych liściach, rozmaryn i komarzycę, która chroni domowników przed męczącymi owadami. Parapet wypełniony donicami z szałwią, bazylią, tymiankiem i oregano pomieścił nawet pomidorki odmiany ‘Cherry Balcony’, które przy największym upale chowane są pod stolik. W tym miejskim "krzewonarium" znalazło się również miejsce dla właścicielki. Poranna kawa, wypita w tak zielonym otoczeniu, daje energię na cały dzień.  Wygodny, drewniany komplet, ozdobiony poduchami, dopełnia aranżację miejskiego balkonu wśród krzewów.