Storczyk podlewanie – jak prawidłowo podlewać storczyki Phalaenopsis? Mamy wskazówki!

2023-11-26 19:50

Storczyki Phalaenopsis to najpopularniejsze orchidee spotykane w naszych domach. Aby długo cieszyć się ich pięknem, trzeba o nie odpowiednio zadbać. W pielęgnacji storczyków bardzo ważne jest podlewanie. Przekonaj się, jak podlewać storczyki Phalaenopsis, by dobrze rosły i ślicznie kwitły.

Storczyki Phalaenopsis, zwane potocznie falenopsisami, lubią wysoką wilgotność powietrza, ale długo utrzymujący się nadmiar wody w podłożu może spowodować gnicie korzeni, a w konsekwencji śmierć rośliny. Dlatego tak ważne jest prawidłowe podlewanie storczyka.

Spis treści

  1. Storczyk podlewanie - jak często podlewać? Skąd wiadomo, kiedy falenopsis potrzebuje podlewania?
  2. W jaki sposób podlewać storczyki Phalaenopsis?
  3. Jaką wodą podlewać storczyki?

Storczyk podlewanie - jak często podlewać? Skąd wiadomo, kiedy falenopsis potrzebuje podlewania?

Storczyki Phalaenopsis -nie przechodzą okresu spoczynku, co oznacza, że podlewa się je okrągły rok.Nie można dokładnie określić częstotliwości podlewania storczyków Phalaenopsis. Trzeba sprawdzać na bieżąco stan roślin, by stwierdzić, czy potrzebują wody. Jak to zrobić? Najlepszym sposobem jest obserwowanie korzeni. Aby było to możliwe, storczyk powinien być uprawiany w przezroczystym pojemniku. Jeśli korzenie są jasnozielone, storczyk nie potrzebuje wody, natomiast gdy zmieniają barwę na srebrzysto-białawą – konieczne jest podlewanie. Ważne jest to, że przed kolejnym podaniem wody storczykom Phalaenopsis, konieczne jest całkowite przeschnięcie podłoża, w którym rosną.

Uwaga! Zmiana koloru korzeni na ciemnozielony świadczy o tym, że storczyk był podlewany zbyt obficie! Trzeba wtedy zaprzestać podlewania i poczekać, aż korzenie staną się srebrzystobiałe.

Pamiętajmy o tym, że przy wysokich temperaturach, z którymi mamy do czynienia w przypadku letnich upałów bądź w okresie grzewczym, storczyki należy podlewać częściej niż wtedy, gdy temperatury są niższe. Ale zawsze dokładne terminy podlewania trzeba określić samodzielnie na podstawie obserwacji korzeni.Mniej szkodliwe dla storczyka jest przesuszenie niż nadmierna wilgoć.

Przeczytaj też:

Dlaczego storczyk nie kwitnie? Możliwe, że popełniasz te błędy

W jaki sposób podlewać storczyki Phalaenopsis?

Falenopsisy możemy podlewać w dwojaki sposób.

  • Pierwszą metodą jest podlewanie tradycyjne – wodę lejemy bezpośrednio na podłoże w doniczce. Ważne, by woda była nalewana powoli – tylko wtedy przepływając przez podłoże może je dobrze nawilżyć. Nadmiar wody spływa do podstawki bądź osłonki - trzeba pamiętać, by ją wylać po podlaniu, bowiem korzenie rośliny nie mogą stać w wodzie! Podlewając w ten sposób zwróćmy uwagę, by nie moczyć liści, aby uniknąć ewentualnego rozwoju chorób grzybowych albo oparzenia liści, jeśli po podlaniu storczyk będzie wystawiony na kontakt z promieniami słonecznymi.
  • Drugim sposobem nawadniania falenopsisów – polecanym przez specjalistów - jest podlewanie przez zanurzanie w wodzie. Doniczkę z rośliną umieszczamy (zanurzoną do połowy) w pojemniku (np. w misce) z wodą i pozostawiamy w niej na około pół godziny – czas ten może być dłuższy, bowiem jest uzależniony od wielkości doniczki. Ważny, by podłoże w doniczce zostało dobrze nawilżone. Po tym czasie wyjmujemy doniczkę z wody, lekko strząsamy nadmiar wody i odstawiamy na podstawkę bądź do osłonki.
Podlewanie storczyka
Autor: GettyImages Najlepiej zamoczyć doniczkę ze storczykiem w większym pojemniku wypełnionym wodą na około 30 minut, aby podłoże dobrze nasiąkło

Jaką wodą podlewać storczyki?

Najlepszą wodą do podlewania storczyków jest deszczówka (jeśli mamy możliwość jej zbierania). Równie dobra jest woda pochodząca z odwróconej osmozy albo woda destylowana. Nie wolno podlewać storczyków wodą prosto z kranu (o ile ten nie ma zamontowanego filtra). Woda, którą podlewamy nasze storczyki nie powinna zawierać zbyt dużo wapna i nie zawierać chloru, a taka zwykle jest woda pochodząca z wodociągów. Jeśli dysponujemy wyłącznie wodą wodociągową, przed użyciem jej do nawadniania roślin, trzeba ją „zmiękczyć” przez przegotowanie i odstawienie na kilka dni lub przefiltrowanie. Do podlewania storczyków można też wykorzystać kupioną w sklepie mineralną wodę niegazowaną.Pamiętajmy o tym, że woda do podlewania storczyków powinna być miękka i mieć temperaturę pokojową.

Storczyki Phalaenopsis będą się dobrze rozwijać, jeśli właśnie w ten sposób będą nawadnianie.

Poznaj inne gatunki storczyków:

Jak dobrze znasz storczyki? Sprawdź, czy rozpoznasz te najpopularniejsze

Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się ten storczyk?
Storczyk Vanda
Storczyki - pielęgnacja. Podlewanie storczyków
Nasi Partnerzy polecają