Storczyk Cymbidium

2022-04-13 14:44

Cymbidium to jeden z popularnych rodzajów storczyków. Pochodzi z podnóża Himalajów, dlatego jest przystosowany do chłodnych warunków uprawy. Trzeba o tym pamiętać uprawiając go w naszych mieszkaniach.

Spis treści

  1. Cymbidium -  opis storczyka
  2. Cymbidium - dlaczego storczyk nie kwitnie
  3. Cymbidium uprawa i przesadzanie
  4. Szkodniki na cymbidium

Cymbidium -  opis storczyka

Cymbidium tworzy krótkie, cylindrycznie zgrubiałe pseudobulwy, otoczone pochwami liściowymi. Liście ma długie, wąskie, skórzaste. Ozdobą rośliny są długie, osadzone na sztywnych pędach, okazałe kwiatostany złożone z 10–25 kwiatów o średnicy 6–15 cm. W zależności od odmiany kwiaty mają różny kształt, wielkość i barwę: białą, oliwkowozieloną, różową, kremową, zieloną, czerwoną, kasztanową, nawet brązową. Istnieją też odmiany dwukolorowe. Kwiaty mają intensywnie zabarwioną warżkę, która często jest purpurowa lub nakrapiana. Piękne kwiatostany są bardzo popularnymi i cenionymi kwiatami ciętymi o wyjątkowej trwałości (do półtora miesiąca).

Cymbidium - dlaczego storczyk nie kwitnie

Cymbidium kwitnie raz w roku, kwiaty utrzymują się od 1 do 3 miesięcy. Gdy wszystkie kwiaty opadną, a pęd kwiatowy uschnie, można go nisko wyciąć, uważając, aby nie uszkodzić pseudobulwy i liści. Cymbidia nie wypuszczają pędów kwiatostanowych drugi raz z tej samej pseudobulwy, wyrastają one wyłącznie z nowych pseudobulw, które dojrzały w danym sezonie. Stare pseudobulwy nie są już aktywne i po 2 latach zazwyczaj zrzucają liście. Ponieważ stanowią jednak magazyn wody i pożywienia dla nowych przyrostów, więc lepiej ich nie usuwać. Aby cymbidium zakwitło, konieczne jest obniżenie temperatury nocą od początku maja do końca października poniżej 14 st. C. Najlepiej w tym okresie roślinę wystawić na zewnątrz (do ogrodu lub na balkon) i ustawić w miejscu jasnym, ale ze światłem rozproszonym (np. pod drzewem lub krzewem). Jesienią, po przeniesieniu rośliny do mieszkania, trzeba jej zapewnić dużo światła (najlepiej ustawić ją przy południowym lub wschodnim oknie). Miejsce to jednak powinno być chłodne. Przeniesienie roślin z wykształconymi pąkami do ciepłego pomieszczenia (powyżej 14 st. C) może spowodować u bardziej wrażliwych odmian opadnięcie pąków.

Cymbidium uprawa i przesadzanie

Cymbidium lubi wysoką wilgotność powietrza, ale toleruje dość suche powietrze panujące zazwyczaj w naszych mieszkaniach. Aby podwyższyć wilgotność powietrza, można postawić donicę z rośliną na tacy z keramzytem wypełnionej wodą (roślina nie powinna „stać” w wodzie, bo wtedy mogą zgnić jej korzenie). Wiosną, latem i jesienią, cymbidium należy być często i obficie podlewać, a zimą nawadnianie ograniczyć. Z wyjątkiem okresu tuż po przesadzeniu, podłoże powinno być stale wilgotne. Korzystne jest też spryskiwanie liści, ale tylko przy ładnej pogodzie i wodą odpowiedniej jakości (deszczówką lub wodą destylowaną). Od III do IX zasilamy co tydzień nawozami dla storczyków, a od października do lutego – raz w miesiącu nawozem o mniejszej zawartości azotu.

Cymbidia przesadzamy tylko wtedy, gdy podłoże uległo rozkładowi, ponieważ storczyki te nie lubią naruszania bryły korzeniowej. Podłoże powinno być lekkie, porowate, zdolne utrzymać część wilgoci, ale doskonale odprowadzające wodę. Jeżeli rośliny wymagają podzielenia lub przesadzenia, należy to wykonywać wiosną, po zakończeniu kwitnienia. Cymbidia wytwarzają ogromny system korzeniowy i wyrastają z doniczek szybciej niż inne storczyki.

Do przesadzenia wybieramy doniczkę o takiej wielkości, aby po umieszczeniu rośliny w jej środku pozostało dość miejsca na co najmniej dwuletni przyrost. Należy usunąć wszystkie martwe korzenie oraz stare podłoże, wykonując to ostrożnie, aby nie uszkodzić żywych korzeni. Jeżeli przesadzając chcemy równocześnie podzielić roślinę, to trzeba dzielić tak, aby każda część miała – oprócz nowego przyrostu – trzy lub cztery zielone pseudobulwy. Jeżeli nie uszkodzi to całej rośliny, to przy przesadzaniu należy wyciąć wszystkie stare, bezlistne pseudobulwy.

Szkodniki na cymbidium

Na liściach cymbidium często żerują przędziorki. Aby się ich pozbyć, należy raz w miesiącu zrobić roślinie prysznic wodą o temperaturze pokojowej. Jeżeli szkodniki mimo wszystko znów się pojawią trzeba w odstępach tygodniowych dokonać 3 oprysków odpowiednim środkiem owadobójczym.

Poznaj inne storczyki:

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Barwa kwiatów brązowa
Pokrój wzniesiony
Termin kwitnienia X - III
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE