Dlaczego storczyk nie kwitnie? Możliwe, że popełniasz te błędy

2023-06-29 12:57

Storczyki czasem bywają kapryśne, ale gdy zapewnimy im odpowiednie warunki, odwdzięczą się nam pięknymi kwiatami. A co jeśli mimo prób, storczyk nie wypuszcza kwiatów? Sprawdź, dlaczego storczyk nie kwitnie i jak możesz pomóc roślinie.

Storczyk nie kwitnie – możliwe przyczyny

Jeśli storczyk dopiero co przekwitł, może się zdarzyć, że na nowe kwiaty będziemy musieli poczekać. To normalne.

Jeśli jednak od miesięcy roślina nie wypuszcza nowych pąków, warto upewnić się, że ma ona odpowiednie warunki do zdrowego i swobodnego wzrostu. Może się okazać, że storczyk nie kwitnie przez błędy pielęgnacyjne.

Stanowisko dla storczyka

Jednym z powodów, dlaczego storczyk nie kwitnie jest zbyt ciemne lub zbyt nasłonecznione stanowisko. Storczyki są roślinami tropikalnymi i preferują jasne miejsca. W cieniu rośliny nie zakwitną – w palącym słońcu również.

Dlatego nie powinno się ustawiać doniczek ze storczykami na parapetach południowych. Dużo lepiej sprawdzą się okna wychodzące na wschód i zachód.

Podlewanie storczyka

Zdarza się, że storczyk nie kwitnie, ponieważ brakuje mu wody. Podlewanie storczyków to bardzo ważny zabieg, a jego częstotliwość należy dopasować do konkretnego gatunku.

Dla przykładu najpopularniejszym w Polsce storczykom Phalaenopsis nie przeszkadza okazjonalne przesuszenie. Z kolei storczyk Paphiopedilum źle znosi suszę, dlatego warto go podlewać gdy podłoże jest wciąż lekko wilgotne.

storczyk
Autor: getty images

Jak poznać, że storczyk potrzebuje wody? Specjaliści zalecają, by obserwować korzenie rośliny. Jeśli mają jasnozielony kolor oznacza to, że roślina jest odpowiednio nawodniona i można wstrzymać się z jej podlaniem kilka, kilkanaście dni. Jeśli z kolei korzenie storczyka są ciemne lub szare i wyglądają na wysuszone, to znak, że roślina potrzebuje wody.

Jak podlewać storczyki? Rośliny te preferują kąpiele wodne, chociaż nie odmówią także tradycyjnego podlewania. By przeprowadzić kąpiel wodną storczyka, wystarczy umieścić roślinę w osłonce w naczyniu z wodą. Sprawdzi się również wanna lub umywalka wypełniona wodą.

Storczyk powinien moczyć się w wodzie przez ok. 20-30 minut. Po tym czasie roślinę z osłonką wyjmujemy i odkładamy na podstawkę, by pozbyć się nadmiaru wody.

Idealna temperatura dla storczyka

Przyczyną, dla której storczyki nie kwitną może być również nieodpowiednia temperatura panująca w pomieszczeniu. Storczyki preferują ciepłe miejsca, ale nie gorące.

Eksperci zalecają, by temperatura pomieszczenia, w których trzymamy storczyki nie była niższa niż 17 stopni. Optymalną temperaturą dla storczyków jest latem 24 stopnie, a zimą 18. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może zaszkodzić storczykom i zahamować ich kwitnienie.

Storczyk
Autor: Getty Images/Dmitriy Sidor

Przycinanie storczyka

Przycinanie storczyka w nieodpowiednim momencie również może zaburzyć cykl wzrostu rośliny. Wiele osób po przekwitnięciu rośliny przycina łodygę – lepiej tego nie robić, ponieważ zazwyczaj po kilku dniach na tej samej łodydze powinien pojawić się nowy pęd. Gdy przytniemy zdrową łodygę, zahamujemy tym samym proces wzrostu i kwitnienia storczyka.

Kiedy więc przycinać storczyki? Roślinę warto przyciąć, gdy pęd uschnie całkowicie – usuwanie martwych części łodygi powinno się przeprowadzać regularnie.

To warto wiedzieć o storczykach:

Źródło: interia.pl