Storczyk wypuszcza pąki, ale te za chwilę usychają? Oto sposób, by temu zaradzić

2023-01-19 11:33

Storczyki to piękne kwiaty, jednak ich pielęgnacja nie jest taka prosta. Czasami trudno je zmusić, żeby zakwitły, a kiedy nam się już uda pobudzić je do wypuszczenia pąków, bywa że te zamiast się rozwinąć, zaczynają usychać i brązowieć. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

Usychające pąki storczyków
Autor: Getty Images/Licia Galli

Jak dbać o storczyki zimą?

Przede wszystkim należy przypomnieć, że mamy zimę! Wtedy większość roślin przechodzi w stan spoczynku i tak samo jest ze storczykami. O tej porze roku nie będą rosły jak szalone, ani nie obsypią się kwiatami. Jednak wiosna tuż tuż! Co zrobić, żeby za kilka miesięcy pojawiła się wyczekiwana łodyga, a na niej dziesiątki pąków? 

Zastanów się, w jaki sposób pielęgnujesz swoją roślinę, czy aby adekwatnie do pory roku? To nie jest ani dobry czas na nawożenie storczyków, ani obfite podlewanie. Pamiętaj, że łatwiej uratować przesuszoną roślinę niż zalaną! Storczyk powinien również mieć dużo światła.

W zimie śmiało możesz ustawić go na południowym parapecie, ale gdy słońce stanie się mocniejsze przenieś go w miejsce, gdzie światło będzie bardziej rozproszone i nie spali mu liści. Storczyk to wyjątkowo delikatna roślina, a na jego pąki trzeba chuchać i dmuchać, jeśli chcemy, aby rozwinęły się z nich piękne kwiaty.

Storczyk
Autor: Getty Images/Wirestock

3 powody, dlaczego pąki storczyka brązowieją i schną:

1. Storczyk znalazł się w pobliżu owoców

Wiedziałeś, że wiezione do Polski banany są całkowicie niedojrzałe, a kiedy przybędą na miejsce “traktuje się” je etylenem, który przyspiesza ich dojrzewanie? To właśnie ten gaz wydzielają owoce. Może on też działać niekorzystnie na niektóre kwiaty, w tym storczyki, dlatego trzymaj je z dala od owoców. 

2. Zmiany temperatury

Jak już wspomnieliśmy, storczyki są bardzo delikatne. Mogą im zaszkodzić zmiany temperatury. Dlatego jeśli kupujesz nową roślinę w kwiaciarni albo sklepie, postaraj się ją zabezpieczyć przed chłodem. Może się okazać, że wyjdziesz ze sklepu z rośliną, której pąki obiecują, że lada dzień zamieni się w przepiękne kolorowe drzewko, a już na drugi dzień nie zostanie po nich żaden ślad, ponieważ uschną albo całkiem odpadną.

W domu również musisz dbać, by storczyki nie były narażone na przeciągi. Wystarczy, że kilka razy narazisz je na gwałtowną zmianę temperatury, by w proteście zrzuciły wszystkie pąki.

3. Zmiany miejsca

Czasami wydaje ci się, że storczykowi jednak będzie lepiej w innym miejscu w domu, podczas gdy on szykuje się do kwitnięcia. Najlepiej… daj mu spokój! Ta roślina nie lubi przenoszenia. Przyzwyczaja się do swojego miejsca i to do tego stopnia, że nawet nie bardzo lubi, kiedy ktoś ją delikatnie przekręci na parapecie. Taką zmianę potrafi gwałtownie oprotestować. 

Storczyk
Autor: Getty Images/Dmitriy Sidor

Jak zapobiegać usychaniu pąków storczyków?

Aby storczyki pięknie zakwitły, już teraz trzeba spełnić kilka warunków, jakie są do tego konieczne.

  • nawilżaj powietrze - storczyk to roślina, która pobiera wodę z powietrza. W okresie grzewczym wilgotność powietrza w twoim mieszkaniu może spaść, co z pewnością odbije się na twojej roślinie. 
  • sprawdź, czy storczykowi nie jest za zimno - postaw termometr na oknie i zobacz, jaką wskaże wartość. Jeśli okaże się, że temperatura jest niższa niż 18 stopni, poszukaj mu cieplejszego miejsca.

Przeczytaj również:

Źródło: orchidbliss.com

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE