Storczyki będą rosły jak szalone. Wystarczy dodać kilka kropel… soku

2024-06-13 20:48

Storczyki nie są trudne w uprawie, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki. Dotyczy to również podłoża, które w przypadku tych kwiatów jest kluczowe dla ich odpowiedniego wzrostu. Jeśli chcemy, by nasze storczyki rosły w błyskawicznym tempie, warto dodać do ziemi kilka kropel soku z popularnego owocu.

storczyk
Autor: getty images

Spis treści

  1. Sok z cytryny do storczyków
  2. Jak podlewać storczyki?

Sok z cytryny do storczyków

Storczyków nie sadzimy w zwykłej ziemi, ponieważ jest ona zbyt zbita i ciężka. Te egzotyczne kwiaty potrzebują podłoża lekkiego i przepuszczalnego, które pozwoli na stałe napowietrzanie korzeni i swobodne odprowadzanie wody.

W sklepach ogrodniczych możemy kupić specjalne mieszanki do storczyków. Zazwyczaj mają w swoim składzie korę sosnową, mech, łupiny orzecha kokosowego, torf, węgiel drzewny i keramzyt.

Jednym, z powodów, dla których niektóre storczyki rosną bardzo szybko, a inne nie są różnice w podłożu, a także stopień jego zakwaszenia. Orchidee uwielbiają kwaśne podłoże, dlatego wielu specjalistów zaleca podlewanie kwiatów wodą z dodatkiem kilku kropel cytryny.

Nie należy jednak przesadzić – zbyt zakwaszona gleba może negatywnie odbić się na zdrowiu i stanie rośliny. Sok z cytryny używany w niewielkich ilościach nie powinien jednak kwiatom zaszkodzić.

Jak podlewać storczyki?

Storczyki najlepiej reagują na podlewanie deszczówką, ponieważ ma ona wiele cennych składników, które pomagają storczykowi rosnąć i zachować zdrowy wygląd.

Jeśli jednak nie mamy możliwości zebrania deszczówki, przegotowana i odstana woda będzie dobrą alternatywą. Bezwzględnie należy unikać podlewania storczyków twardą wodą prosto z kranu, która do tego jest zbyt zimna lub zbyt ciepła. Storczyki preferują wodę miękką (bez wapnia) o temperaturze pokojowej.

Jeśli mamy możliwość przygotowania wody do storczyków w filtrze do odwróconej osmozy lub mamy dostęp do wody destylowanej – dobrze jest jej użyć i podlać nią nasze orchidee.

Co ile należy podlewać storczyki? Zazwyczaj wystarczy to robić co 7-14 dni. Latem co tydzień, zimą, co dwa tygodnie.

By sprawdzić, czy roślina potrzebuje wody, wystarczy spojrzeć na jej korzenie (dlatego zaleca się hodować storczyki w przezroczystych doniczkach). Jeśli korzenie są zielone, a ziemia przykleja się do nich, należy wstrzymać się z podlewaniem.

Storczyk Phalaenopsis
Autor: agencjafree/living4media
Storczyki dla początkujących