Dodaj czerwoną cebulę do storczyków. Nie rozpoznasz swoich kwiatów

2022-11-10 13:38

Storczyki to jedne z najbardziej popularnych kwiatów hodowanych w polskich domach. Trudno się dziwić – falenopsis to nie tylko piękna ozdoba wnętrza, ale również całkiem niewymagająca roślina! By zapewnić storczykom bujne kwitnienie i zdrowy wzrost, warto przygotować domowy nawóz. Potrzebny będzie jeden składnik.

cebula i storczyk
Autor: getty images

Naturalny nawóz do storczyków

W Polsce najchętniej hodujemy storczyki z rodzaju falenopsis. Roślina jest bardzo prosta w uprawie i ma niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Kwitnie pięknie i często, dekorując swoje łodygi różnokolorowymi płatkami.

Zdarza się, że nasz storczyk nagle traci kwiaty, opada lub żółkną mu liście. Zamiast od razu uciekać się do chemicznych nawozów, lepiej skorzystać z naturalnych, domowych sposobów zasilania rośliny. Jednym z nich jest nawóz z czerwonej cebuli.

Dlaczego akurat z czerwonej cebuli? Czerwona cebula ma dużo więcej cennych składników i przeciwutleniaczy niż odmiana biała i żółta.

Co więcej, czerwona cebula zawiera potas, siarkę, wapń, magnez, żelazo, mangan, miedź, cynk, a także witaminy z grupy B, witaminę E oraz duże ilości witaminy C (dlatego w przeszłości stosowano ją do łagodzenia objawów szkorbutu).

Takie nagromadzenie dobroczynnych składników aż prosi się, by je wykorzystać jako odżywczy i nawóz do roślin. Wystarczą dwie aplikacje mikstury, by storczyk wypuścił nowe pąki, a jego liście zyskały na objętości i jędrności.

PRZECZYTAJ TEŻ: Chcesz, by twoja sansewieria szybciej rosła? Wystarczy jeden produkt, który masz w lodówce

Jak zrobić nawóz z czerwonej cebuli?

Nawóz z czerwonej cebuli do storczyków jest dziecinnie prosty w przygotowaniu. Potrzebujesz:

  • jednej dużej cebuli czerwonej (lub dwóch mniejszych),
  • letnią, przegotowaną wodę
  • szczelnego pojemnika ze szkła lub plastiku, koniecznie z pokrywką
  • ściereczkę kuchenną
  • świeżą gazę lub pieluchę tetrową
  • niewielką butelkę z zakrętką

Obierz cebulę i wrzuć łupiny do pojemnika. Nie wyrzucaj cebuli – wykorzystaj ją do sałatki lub innej potrawy! Zalej łupiny ciepłą wodą tak, by przykryła je całkowicie. Zamknij szczelnie pojemnik, owiń ściereczką i odstaw w ciemne, chłodne miejsce na 3 dni.

Po upływie tego czasu przecedź płyn przez gazę lub pieluchę tetrową do buteleczki. By ułatwić sobie zadanie, możesz użyć lejka. Nawóz do storczyków jest gotowy!

Jak często stosować nawóz do storczyków?

Wystarczy, że podlejesz storczyki nawozem z cebuli raz w tygodniu. Po dwóch tygodniach zauważysz, że roślina wygląda dużo lepiej – liście są jędrne i bujne, a na łodygach pojawiają się nowe pąki. Nawóz z czerwonej cebuli możesz stosować również do innych roślin kwitnących, które potrzebują ożywienia.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE