Dlaczego storczyki trzeba uprawiać w przezroczystych osłonkach? Powód jest bardzo ważny

2022-12-09 14:55

Storczyki to popularne kwiaty, które są stosunkowo proste w uprawie - oczywiście, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki. Oprócz oświetlonego stanowiska i systematycznego podlewania, storczyki potrzebują także właściwej osłonki, najlepiej przezroczystej.

storczyki w przezroczystych osłonkach
Autor: getty images

Osłonka do storczyka

Większość storczyków dostępnych w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach hodowanych jest w przezroczystych osłonkach. Nie jest to przypadek.

Transparentne pojemniki skrywają najważniejszą część storczyka – system korzeniowy. To właśnie jego obserwacja jest kluczowa dla zachowania rośliny w dobrym zdrowiu.

Storczyki mają dość duże wymagania świetlne – zwłaszcza jeśli chodzi o korzenie. W naturalnych warunkach kłącza storczyków są stale wystawione na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu zbawienny dla rośliny proces fotosyntezy może przebiegać bez komplikacji.

To właśnie między innymi dlatego storczyki w warunkach domowych hoduje się w przezroczystych osłonkach. Stałe doświetlanie korzeni jest kluczowe dla dobrostanu rośliny. Ale to nie wszystko.

Transparentne osłonki lub szklane doniczki, w których można trzymać storczyki pozwalają również na monitorowanie korzeni w celu sprawdzenia, czy roślina potrzebuje podlania.

Storczyk dużo lepiej znosi przesuszenie niż przelanie, a większość chorób atakuje najpierw system korzeniowy. Warto więc często przyglądać się kłączom.

Jak poznać, że storczyk potrzebuje wody? Wystarczy spojrzeć na korzenie: jeśli są zielone i jędrne, lepiej wstrzymać się z podlewaniem. Jeśli natomiast są jasne i zbyt miękkie (wysuszone), należy zafundować storczykowi odżywczą kąpiel!

Czy storczyki koniecznie trzeba trzymać w przezroczystych osłonkach? Jest to zalecane, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by storczyk z osłonką włożyć do ozdobnej doniczki. Większość gatunków nie potrzebuje aż tak częstego doświetlania korzeni.

Mimo to warto co jakiś czas wystawiać samą osłonkę ze storczykiem na działanie promieni słonecznych. Można też zaopatrzyć się w przyciemniane osłonki, które nie są aż tak transparentne, ale jednocześnie pozwalają promieniom słonecznym przenikać przez ścianki.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE