Sąsiadki myślały, że w lipcu już za późno na sadzenie. W sierpniu będą mi zazdrościć!

2025-07-08 7:01

W lipcu ogród i balkon już tętnią życiem! Choć wielu ogrodników skupia się wtedy jedynie na pielęgnacji roślin, nie brakuje takich odmian, które warto wysiać lub posadzić właśnie teraz. Jakie kwiaty jeszcze zdążą zakwitnąć w tym roku, a które zachwycą w przyszłym roku? Oto co sadzić w lipcu!

Spis treści

  1. Letni ogród nie zna próżni – dlaczego warto siać i sadzić w lipcu?
  2. Kwiaty jednoroczne – błyskawiczni bohaterowie rabaty
  3. Byliny i rośliny dwuletnie – inwestycja w przyszłość
  4. Na co uważać, sadząc kwiaty w lipcu?
  5. Co sadzić w lipcu? Zdjęcia

Letni ogród nie zna próżni – dlaczego warto siać i sadzić w lipcu?

Część ogrodników zamyka już sezon wysiewów z nadejściem lipca, skupiając się na podlewaniu, nawożeniu i walce ze szkodnikami. Tymczasem lipiec to doskonały moment na kolejne fale kwitnienia i zaplanowanie rabat na drugą połowę sezonu.

Wysokie temperatury i długie dni sprzyjają szybkiemu wzrostowi wielu gatunków jednorocznych. 

Odpowiednio dobrane kwiaty wysiane lub posadzone w lipcu zakwitną jeszcze przed końcem lata lub na początku jesieni, wypełniając luki na rabatach po przekwitłych wczesnowiosennych gatunkach. Ponadto wiele bylin i dwuletnich roślin warto siać właśnie teraz – z myślą o przyszłorocznym sezonie.

Kwiaty jednoroczne – błyskawiczni bohaterowie rabaty

Jeśli zależy nam na szybkim efekcie i kolorach jeszcze w tym roku, warto zasiać jednoroczne rośliny, które mają krótki okres wegetacji. Oto kilka sprawdzonych gatunków:

Nagietek lekarski

Nagietek wysiany w lipcu zakwitnie już po 6–8 tygodniach. To roślina niezwykle odporna na suszę i upały, przyciąga pożyteczne owady.

Chaber bławatek

Choć najczęściej chabry sieje się wczesną wiosną, nic nie stoi na przeszkodzie, by wysiać go latem – zakwitnie w sierpniu, zdobiąc ogród intensywnym błękitem.

Chaber bławatek - właściwości i zastosowanie

i

Autor: GettyImages

Nasturcja bulwiasta

Nasturcja szybko rośnie, doskonale maskuje puste przestrzenie na rabatach, a jej jadalne kwiaty i liście wprowadzą smak do letnich sałatek. Wysiana w lipcu będzie kwitnąć do pierwszych przymrozków.

Kosmos podwójnie pierzasty

Ten eteryczny kwiat zakwita po 6–7 tygodniach od siewu. Lipcowy wysiew to gwarancja kwitnienia aż do jesieni. Jego delikatne, pierzaste liście kosmosu podówjnie pierzastego pięknie komponują się z innymi kwiatami lata.

Surfinia

Surfinie można sadzić właściwie od wczesnej wiosny przez całe lato. O tej porze roku szkoda bawić się z nasionami, lepiej kupić gotowe sadzonki, które będą cieszyć cię kwiatami do pierwszych przymrozków.

Pelargonia

Jeśli zależy ci na długim, powtarzalnym kwitnieniu, postaw na pelargonie. To kolejny pewniak, który szybko ozdobi twój balkon lub ogród. Zrezygnuj z nasion, postaw na sadzonki.

Pelargonia na balkonie

i

Autor: Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom/ Materiały prasowe Aranżacja balkonu z pelargoniami

Byliny i rośliny dwuletnie – inwestycja w przyszłość

Wysiane teraz rośliny przezimują w formie młodych rozet liściowych, a zakwitną w kolejnym roku.

Malwa ogrodowa

Ta majestatyczna roślina potrzebuje nieco czasu, by osiągnąć pełną krasę. Wysiana w lipcu malwa dobrze ukorzeni się przed zimą i zakwitnie latem przyszłego roku. Jej strzeliste kwiatostany świetnie wyglądają w tle rabaty.

Dzwonek ogrodowy

Dwuletnia klasyka ogrodów wiejskich. Wysiany w lipcu zdąży się rozwinąć i przygotować do zimy, by w kolejnym sezonie oczarować nas dzwonkami w odcieniach bieli, różu i fioletu.

Bratek ogrodowy

Choć kojarzą się głównie z wiosną, bratki warto wysiać także w lipcu – wtedy jesienią będzie można posadzić gotowe rozsadniki do skrzynek balkonowych lub rabat, gdzie przetrwają zimę i zakwitną na nowo w marcu.

Bratek ogrodowy

i

Autor: materiał prasowy Flora Dania/ Materiały prasowe Bratek ogrodowy.

Na co uważać, sadząc kwiaty w lipcu?

Lipcowe siewy i nasadzenia wymagają większej troski niż te wiosenne. Przede wszystkim zadbaj o:

  • nawadnianie: świeżo posiane lub posadzone rośliny potrzebują regularnego podlewania, zwłaszcza podczas upałów,
  • cień: warto delikatnie zacienić kiełkujące nasiona przy pomocy siatki lub włókniny

Co sadzić w lipcu? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Długo kwitnące byliny idealne na balkon. Feeria barw od lata aż do jesieni

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu