Spis treści
- Jak dobrać rośliny balkonowe, gdy nie masz czasu na ich pielęgnację?
- Pelargonia
- Begonia stale kwitnąca
- Aksamitka
- Werbena
- Gazania
- Portulaka
- Sukulenty
- Wskazówki dla zapracowanych właścicieli balkonów
Marzysz o balkonie tonącym w kwiatach, ale nie masz czasu na ich codzienną, wymagającą pielęgnację? Przeraża Cię wizja codziennego podlewania, nawożenia i walki ze szkodnikami? Mamy dobrą wiadomość! Są rośliny balkonowe idealne dla osób zapracowanych. Im nie trzeba poświęcać dużo uwagi. Te kwiaty przez cały sezon będą zdobić balkon, nie wymagając od Ciebie nadmiernego wysiłku.
Jak dobrać rośliny balkonowe, gdy nie masz czasu na ich pielęgnację?
Kluczem do sukcesu jest postawienie na rośliny o niewielkich wymaganiach, które dobrze radzą sobie w trudnych warunkach. Warto postawić na gatunki odporne na zmienne warunki atmosferyczne, porażanie przez choroby i szkodniki, a także tych, które nie wymagają częstego podlewania bądź nawożenia. Oto osiem kwiatów balkonowych idealnych dla osób zapracowanych.
Pelargonia
Pelargonia uznawana jest za królową balkonów. Znana jest ze swojej wytrzymałości na niekorzystne warunki i obfitego kwitnienia. Jest odporna na upały i brak wody i przystosowana do silnego nasłonecznienia W uprawie na balkonach najlepiej sprawdzają się odmiany pelargonii rabatowej i pelargonii bluszczolistnej. Dostępne są w wielu kolorach – mogą być białe, różowe, purpurowe, fioletowe, pomarańczowe, czerwone, w różnych odcieniach. Kwiaty pelargonii mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne.

i
Begonia stale kwitnąca
Begonia stale kwitnąca to kolejna roślina, która nie sprawi problemów. Jest odporna na choroby i szkodniki, dobrze znosi suszę. Doskonale sprawdza się na nasłonecznionych balkonach, ale poradzi sobie także w lekkim półcieniu. Kwitnie nieprzerwanie przez cały sezon, aż do pierwszych przymrozków. W sprzedaży jest wiele odmian begonii stale kwitnącej, różniące się m.in. kolorem liści i kwiatów. Kwiaty mogą być różowe, białe, pomarańczowe, czerwone.
Aksamitka
Łatwymi w uprawie roślinami, które można uprawiać na balkonie, są też aksamitki. Do wyboru są różne gatunki aksamitek, różniące się m.in. pokrojem, wysokością roślin oraz wielkością i kolorem kwiatów, ale wszystkie kwitną nieprzerwanie od lipca do późnej jesieni. Kwiaty aksamitek są w wielu odcieniach żółci, pomarańczy i czerwieni. Aksamitki są odporne na suszę i choroby, a dodatkowo odstraszają niektóre szkodniki.

i
Werbena
Na balkonach najczęściej spotyka się odmiany werbeny ogrodowej o zwisających pędach, która najatrakcyjniej prezentują się w wiszących pojemnikach albo skrzynkach zamocowanych na balkonowych balustradach. Werbena kwitnie od lipca do jesieni. Jej drobne, pięciopłatkowe kwiaty, w zależności od odmiany mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; mogą być jednolite lub z tzw. oczkiem. To roślina odporna na suszę i choroby, nie wymaga intensywnej pielęgnacji.
Gazania
Gazania to roślina o pięknych, jaskrawych kwiatach, które otwierają się w słoneczne dni. Jest odporna na suszę i dobrze znoszą upały. Gazania nie wymaga częstego nawożenia i jest stosunkowo odporna na choroby. W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo odmian gazanii o kwiatach w kolorze białym, kremowym, żółtym, pomarańczowym, bordowym, różowym i czerwonym, także dwukolorowych lub posiadających na płatkach szeroki pas w kontrastowym kolorze.
Portulaka
Portulaka to roślina o płożącym pokroju, która obsypana jest drobnymi, kolorowymi kwiatami, które mogą być pojedyncze lub pełne, w różnych kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, łososiowym, różowym, czerwonym. U większości odmian zamykają się w czasie pochmurnych dni. Portulaka dobrze sprawdza się w uprawie pojemnikowej Jest bardzo odporna na suszę i dobrze rośnie w pełnym słońcu. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji i jest idealna dla osób zapracowanych.

i
Sukulenty
Jeśli naprawdę nie masz czasu na pielęgnację roślin na balkonie, idealnym wyborem są sukulenty. To rośliny, które magazynują wodę w swoich liściach i łodygach, dzięki czemu mogą przetrwać długie okresy suszy. Dzięki temu wymagają rzadkiego podlewania, co jest bardzo wygodne dla osób, które nie maja czasu na regularne podlewanie. W pojemnikach na balkonie można sadzić różne gatunki rozchodników i rojników, a także eszewerie.
Wskazówki dla zapracowanych właścicieli balkonów
Oprócz wyboru odpowiednich gatunków roślin, warto zastosować kilka trików, które ułatwią pielęgnację roślin balkonowych.
- Wybierz odpowiednie podłoże: postaw na specjalne podłoże do roślin balkonowych, które dobrze zatrzymuje wilgoć.
- Zastosuj hydrożel: sadząc rośliny balkonowe dodaj do podłoża hydrożel, który magazynuje wodę i oddaje ją roślinom w miarę potrzeby.
- Użyj doniczek z systemem nawadniania: doniczki takie same dozują wodę, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o codziennym podlewaniu.
- Zainwestuj w automatyczny system nawadniania: jeśli masz większy balkon, rozważ zainstalowanie automatycznego systemu nawadniania, który sam będzie podlewał rośliny o określonych porach.
Nie przegap:
- Urządzasz balkon albo taras? Oto 10 hitów, które musisz tam mieć! Bez nich będą nijakie!
- Pięknie i bezproblemowo na balkonie przez cały rok? Posadź krzewy ozdobne! Do wyboru masz te kwitnące, ozdobne z liści i iglaki!