Najładniejsze trawy ozdobne. Trawa pampasowa, miskant chiński, kostrzewa sina i inne

2024-02-15 15:26

Trawy ozdobne to rośliny coraz chętniej wykorzystywane do ozdabiania ogrodów, balkonów i tarasów. Trawa ozdobna nadaje aranżacji lekkości, zwiewności i naturalności. Ponadto, trawy ozdobne pięknie wyglądają, a ich szum uspokaja i korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o trawach na balkon, taras i do ogrodu!

Spis treści

 1. Trawy ozdobne na balkon i taras
 2. Trawa ozdobna niska i wysoka - jak sadzić trawy ozdobne w donicach
 3. Trawy ozdobne na balkon - pielęgnacja
 4. Trawy ozdobne do ogrodu, na balkon i taras
 5. Trawy ozdobne wieloletnie - jak je zabezpieczyć na zimę?

Trawy ozdobne na balkon i taras

Trawy ozdobne to grupa roślin o charakterystycznym wyglądzie i podobnych wymaganiach uprawowych. W ostatnich latach trawy ozdobne coraz częściej są wykorzystywane do aranżacji balkonów i tarasów. Do tego celu nadaje się wiele gatunków zróżnicowanych pod względem wysokości i siły wzrostu oraz koloru i szerokości liści.

Trawa ozdobna na balkon to doskonały pomysł na efektowną i nietuzinkową aranżację. Ich smukłe liście, szeleszczące na wietrze, stworzą w naszym letnim salonie niesamowity klimat. Można z nich tworzyć efektowne kompozycje złożone z samych traw albo będące połączeniem z roślinami balkonowymi (zarówno wieloletnimi, jak i sezonowymi). Kępy długich wąskich liści dodadzą każdej balkonowej aranżacji lekkości i energii. Gatunki wysokie doskonale nadają się na roślinne parawany.

Sprawdź też: Pnącza zimozielone – akebia pięciolistkowa, wiciokrzew Henry’ego i inne. Pnącza zimozielone na siatkę i kwitnące

Trawa ozdobna niska i wysoka - jak sadzić trawy ozdobne w donicach

Zanim posadzimy trawy ozdobne na balkonie, musimy dobrze zastanowić się, jakie gatunki będą nam odpowiadać - bardzo ważne jest, by dobrać kształt i rozmiary pojemników do konkretnego rodzaju trawy ozdobnej.

Trawy ozdobne niskie

Trawy ozdobne niskie, a więc np. kostrzew, będą potrzebować niewielkich skrzynek lub doniczek - mogą to być pojemniki, w których sadzimy sezonowe rośliny balkonowe. 

Trawy ozdobne wysokie

Trawy ozdobne wysokie takie jak miskanty czy trawy pampasowe będą wymagały dużych i ciężkich pojemników, które utrzymają dużą masę zielonych źdźbeł i kwiatostanów (i zapobiegną przewróceniu się roślin).

Niezależnie, czy wybierzemy wysokie, czy niskie trawy ozdobne, w donicach należy wysypać solidną warstwę drenażu (np. z keramzytu labo drobnych kamyków).

Trawy ozdobne na balkon - pielęgnacja

Większość gatunków traw ozdobnych lubi stanowiska słoneczne. W miejscach zacienionych rosną słabiej, a ich liście są gorzej wybarwione. Dlatego idealne warunki dla traw stwarzają balkony południowe i zachodnie, na balkonie północnym, który jest najchłodniejszy i najciemniejszy trawy ozdobne nie będą czuć się już tak dobrze.

Trawy na balkonie i tarasie należy regularnie podlewać, szczególnie w upalne dni. Rośliny warto także zasilać nawozami (ostatnie nawożenie zastosować pod koniec lipca).

Sprawdź też: Słoneczniki na balkonie i tarasie: jak pielęgnować słoneczniki w doniczkach

Trawy ozdobne do ogrodu, na balkon i taras

Jak widać, jest wiele gatunków i odmian traw ozdobnych, które śmiało możemy sadzić w doniczkach w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Duża różnorodność odmian i łatwość w uprawie daje liczne możliwości do tworzenia z traw pięknych kompozycji:

 • Hakonechloa smukła – trawa o liściach paskowanych, żółtych, z cienkim zielonym paskiem pośrodku. Osiąga od 30 do 90 cm wysokości. Nie lubi miejsc bardzo nasłonecznionych (słońce może przypalać delikatne liście) ani zacienionych (tutaj może tracić rysunek liści).
 • Imperata cylindryczna ‘Red Baron’ – o czerwonych liściach, dorasta do 40–50 cm wysokości.
 • Kostrzewa popielata (kostrzewa sina) – tworzy małe kępki zimozielonych, niebieskawych lub srebrzystozielonych liści, dorastających do około 40 cm wysokości.
 • Miskant chiński ‘Gold Bar’ –jeden z najmniejszych miskantów, tworzy małe kępy poprzecznie paskowanych liści.
 • Miskant chiński ‘Cute One’ – dorasta zaledwie do 40 cm, ma cienkie, zielone liście.
 • Ostnica mocna ‘Pony Tails’ – trawa o cieniutkich, przewieszających się liściach i luźnych, zwiewnych kwiatostanach. Dorasta do 60 cm wysokości, ale ze względu na przewieszające się liście, jej wysokość jest mniejsza.
 • Rozplenica japońska ‘Fireworks’ – ma biało-zielone liście, jesienią przebarwiające się na malinowo (im więcej słońca, tym liście są intensywniej zabarwione). Dorasta do 40 cm wysokości. Dekoracją tej trawy są również charakterystyczne kwiatostany o różowawym kolorze.
 • Rozplenica japońska ‘Little Honey’ – trawa o niewielkich rozmiarach (dorasta do 20 cm wysokości, a podczas kwitnienia do 30 cm) tworząca małe kępki, ostrych, bardzo cienkich liści z biało zabarwionym nerwem.
 • Rozplenica purpurowa ‘Vertigo’ – ma purpurowowiśniowe, ostre, sztywne liście oraz bardzo mocne i rozbudowane korzenie. Nie nadaje się do zimowania na zewnątrz.
 • Rozplenica oścista ‘Sky Rocket’ – jedyna rozplenica o paskowanych liściach (zielonych z białymi marginesami).
 • Trzcinnik ostrokwiatowy ‘Karl Foerster’ – trawa wysoka (dorasta do 180 cm), obficie kwitnie już od czerwca.
 • Trzęślica modra ‘Variegata’ – tworzy gęste kępy łukowato wygiętych, dwukolorowych (w zielone oraz żółto-kremowe paski) liści, które osiągają od 20 do 30 cm długości. Pędy kwiatostanowe dorastają do 50 cm wysokości.
 • Turzyca ‘Bronze Form’ – dorasta do 30 cm wysokości, ma wąskie, brązowawe, łukowato wygięte liście.

Trawy ozdobne wieloletnie - jak je zabezpieczyć na zimę?

Trawy ozdobne wieloletnie także zimą mogą być atrakcyjne, warto je jednak odpowiednio przygotować na niskie temperatury. Część nadziemna traw zasycha na zimę zmieniając kolor źdźbeł na słomkowobrązowy – w takiej formie pozostają aż do wiosny, często również nie tracąc dekoracyjnych kwiatostanów.

Aby jednak przetrwały do następnego sezonu, trawy ozdobne w donicach należy – podobnie jak inne gatunki roślin wieloletnich zdobiących balkony i tarasy – odpowiednio zabezpieczyć na zimę. Najlepiej pojemnik wstawić do kartonu wyłożonego od spodu i po bokach styropianem bądź słomą, a na wierzchnią warstwę podłoża nałożyć ściółkę (np. z kory).

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych