Modne doniczki balkonowe i tarasowe. Jak wybrać najlepsze? Dużo zdjęć!

2024-05-16 17:32

Aranżując taras, musimy odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie: jakie donice na taras wybrać? Podobnie sytuacja wygląda w przypadku urządzania balkonu. Modne doniczki na balkon i taras muszą być nie tylko ładne, ale i również odpowiednio eksponować posadzone w nich kwiaty. Jak wybrać najlepsze donice na taras i balkon?

Spis treści

 1. Jakie donice na taras wybrać? Duże donice na taras
 2. Nowoczesne donice na taras
 3. Doniczki na balkon na balustradę, wiszące, podłużne
 4. Jakie doniczki na balkon wybrać?
 5. Jak dobrać doniczki do kwiatów?
 6. Jak dobrać rozmiar doniczki do kwiatów?
 7. Doniczki decoupage na balkon i taras DIY
 8. Piękne doniczki na balkon i taras. Inspiracje

Jakie donice na taras wybrać? Duże donice na taras

Nawet niepozorne rośliny ustawione na balkonie lub tarasie nabiorą wyrazu, jeśli umieścimy je w dużych donicach. Zbiór donic i osłonek na balkon i taras powinien być utrzymany w tym samym stylu, np. romantycznym czy nowoczesnym, bądź donice powinny być w podobnej kolorystyce, podkreślającej barwę kwiatów balkonowych i całej aranżacji balkonu.

Pamiętaj, że niskie rośliny przykują uwagę w dużych i małych donicach umieszczonych na różnej wysokości. Wybierając duże doniczki na balkon i taras zyskujemy podwójnie. Zimą korzenie rzadko przemarzają, latem są odporne na przesuszenie. Gdy zauważymy, że rośliny na balkonie czy tarasie marnieją, warto sprawdzić, czy donica nie jest za mała. Jeśli wybierzemy różne gatunki roślin o urozmaiconych kształtach, dla równowagi wybierzmy donice, skrzynki balkonowe, doniczki o podobnej formie i stylistyce.

Jeśli rośliny mają zdobić nasłoneczniony taras lub balkon, koniecznie posadźmy je w dużych masywnych donicach. Najlepiej jest wybrać donice ceramiczne lub drewniane, ponieważ utrudniają parowanie i przegrzewanie się gleby. 

UWAGA. Odradzamy sadzenie roślin w plastikowych i metalowych doniczkach, ponieważ kumulują one ciepło.

Jeśli wybierzemy kwiaty balkonowe o zwisających pędach, najlepsze dla nich będą doniczki, które można powiesić, np. modne plecione makramy. Dobrym pomysłem jest też np. ustawienie doniczek na zioła na kwietniku-regale. Takie rozwiązanie ma same plusy, oszczędzamy miejsce, porządkujemy przestrzeń balkonu i tworzymy efektowne kompozycje kwiatowe  w donicach. Ponadto pod wpływem słońca zioła uwalniają olejki eteryczne roznoszące się po całym balkonie (niektóre z nich skutecznie odstraszają insekty, np. melisa, mięta, tymianek czy oregano).

Nowoczesne donice na taras

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów donic na taras. Różne kształty, różne materiały i różne style. Wśród bogatej oferty, z pewnością każdy znajdzie donice pasujące do balkonu i tarasu. Jakie doniczki wybrać, by podkreślić urok roślin balkonowych, jak z ich pomocą stworzyć wyjątkową ozdobą aranżację tarasu?

Rośliny hodowane w doniczkach dają ogromne możliwości aranżacyjne. W prosty sposób możemy zmieniać wygląd dekoracji balkonu lub tarasu, dobierając różne doniczki i ustawiając je w dowolnych konfiguracjach. Jeśli zdecydujemy się na wzbogacenie swojego tarasu roślinami w pojemnikach, pamiętajmy o odpowiednim wyborze materiału i kształtu doniczki do potrzeb rośliny. Najważniejszą kwestią przy wyborze donicy na taras jest upewnienie się, że dany model ma system odprowadzania wody i nadaje się do przechowywania na zewnątrz.

Jeśli wybieramy donice na taras z przeznaczeniem trzymania ich na zewnątrz przez cały rok, zwróćmy uwagę na odporność materiału na zmienne warunki atmosferyczne. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się doniczki z kamienia lub drewna impregnowanego. Rozmiar doniczki dobrze jest dobrać w zależności od rodzaju rośliny. Te, które rosną wolno – zadowolą się mniejszą doniczką, dla rośliny szybko rosnącej – wybierzmy od razu doniczkę większą.

Przy wyborze doniczek, które ustawimy na zewnątrz, weźmy pod uwagę także ich kształt i wagę. Celem uniemożliwienia przewrócenia ich przez silny wiatr wybierzmy te cięższe i bardziej stabilne. Jeśli jednak mamy w planach częstą zmianę aranżacji tarasu i przestawianie roślin doniczkowym – wygodniejsze będą doniczki lżejsze, wykonane z tworzyw sztucznych.

Duża donica na taras
Autor: materiał prasowy Na zdj. donica marki Elho.

Doniczki na balkon na balustradę, wiszące, podłużne

Balkonowe aranżacje bardzo często uzupełniane są kwiatami w doniczkach. Właśnie trwa sezon na to, aby nasze rośliny wyeksponować w dekoracji balkonu. Doniczki na balkon umiejętnie dobrane i skomponowane z roślinnością, mogą przez cały rok stanowić bardzo estetyczną dekorację balkonu. Nowe kolory i formy doniczek na balkon świetnie ozdobią każdy balkon.

Prosty patent na stylową aranżację balkonu to kwiaty w ładnych doniczkach. Doniczki na balkonie świetnie podkreślają urodę kwiatów. Nowe kolory i formy doniczek ułatwiają dekorowanie balkonu. W aranżacji balkonu możemy wykorzystać doniczki wiszące, mocowane na balustradzie, wykonane z ceramiki, bądź wyplatane rattanem. Wybór jest duży.

Przy wyborze doniczek na balkon należy kierować się zarówno ich użytecznością jak i estetyką, która musi być zgodna ze stylem panującym na balkonie. Donica musi zagwarantować trwałość zabezpieczającą utrzymanie w niej dobrego podłoża o odpowiedniej wilgoci, od którego zależy trwałość kwiatów.  

Jakie doniczki na balkon wybrać?

To, jakie modele będą pasować do naszego balkonu, zależy w dużej mierze od stylu, w którym została urządzona balkonowa przestrzeń. Doniczki metalowe wykorzystywane są w nowoczesnych aranżacjach balkonu. Drewniane osłony są bardziej naturalne i doskonale prezentują się w towarzystwie rattanowych mebli.

Doniczki na balkon wykonane z plastiku, żywicy oraz włókien szklanych są najpopularniejsze (i najtańsze), ponadto występują w wielu kształtach i kolorach, więc z łatwością możemy dobrać je do naszego balkonu. Ceramiczne donice na balkon są najkorzystniejsze dla roślin, umożliwiają swobodne oddychanie rośliny. Są trwałe, a przede wszystkim bardzo estetyczne.

Doniczka wisząca
Autor: materiał prasowy pl.granddeco.com Ceramiczna doniczka wisząca.

Jak dobrać doniczki do kwiatów?

Zbytnia przypadkowość w doborze dekoracyjnych doniczek i osłonek na doniczki może odjąć uroku całości kompozycyjnej. Dobrze jest więc wcześniej przemyśleć koncepcję aranżacji, aby dokonać świadomych zakupów doniczek. Podpowiadamy, jakie kupić doniczki, jak tworzyć zestawienia kolorów i faktur dekoracyjnych doniczek i osłonek na kwiaty oraz kiedy możemy sobie pozwolić na bardziej dekoracyjne donice na taras.

Jeśli lubimy, by na naszym balkonie lub tarasie wręcz "kipiało od kwiecia", warto pomyśleć o ujednoliceniu wyglądu doniczek i osłon. W przypadku bardzo różnorodnych kwiatów (wysokich i niskich, zielonych i kwitnących, szerokolistnych i strzelistych, itd.) eksponowanych obok siebie, wybierzmy podobne osłonki na doniczki (np. białe szkliwione, kamionkowe wypalane, cynowe), różnicując ich wysokość, szerokość oraz kształt.

Dokonując wyboru np. cynowych wiaderek, możemy w jednej aranżacji użyć zarówno pojedynczych, wysokich i wąskich osłonek, jak i niskich, szerokich - wymarzonych na kompozycje z kilku roślin. Nasz wybór dekoracyjnych doniczek i osłonek na kwiaty może pójść również w stronę bardziej eleganckich, ceramicznych i wypalanych donic, np. w neutralnym kolorze białym. Wówczas aspektem wyróżniającym je kompozycyjnie może być ich faktura: żłobione w poprzeczne i pionowe pasy lub znakowane w jakikolwiek inny sposób ciekawie zagrają nam z zielenią roślin.

Jak dobrać rozmiar doniczki do kwiatów?

Dobranie odpowiedniej wielkości doniczki dla kwiatów jest istotne dla ich zdrowia i rozwoju. Jak dobrać rozmiar doniczki do kwiatów? Przyjmuje się, by donica miała średnicę o 2 do 3 cm większą od rośliny. Ale to nie wszystko. Na co jeszcze zwrócić uwage?

 • Na rozmiar korzeni: doniczka powinna być wystarczająco duża i głęboka, aby pomieścić korzenie rośliny. Jeśli korzenie mają zbyt ciasno, są skrępowane, może to prowadzić do problemów ze wzrostem rośliny.
 • Zachowaj proporcje: rozmiar doniczki powinien być proporcjonalny do wielkości irośliny. Nie powinna być zbyt mała ani zbyt duża w porównaniu do jej rozmiaru.
 • Pamiętaj o przyszłym wzroście: jeśli sadzisz roślinę, która będzie szybko rosła, możesz wybrać nieco większą doniczkę, aby uniknąć konieczności przesadzania jej zbyt szybko.

Doniczki decoupage na balkon i taras DIY

Co w przypadku, kiedy chcemy wyróżnić nasz balkon lub taras? Nic prostszego, wystarczy samodzielnie ozdobić donice, np. techniką decoupage, okleić naturalnym sznurkiem, wykleić korkiem lub przyozdobić wstążkami.

Doniczki wykończone techniką decoupage, pomogą stworzyć na balkonie prawdziwą galerię sztuki — możemy dowolnie bawić się formą i wzorami. Masz domowy zielnik? Ciekawym pomysłem jest udekorowanie doniczki motywem zasianych ziół i warzyw.

Piękne doniczki na balkon i taras. Inspiracje

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Pomysłowa doniczka na kwiaty domowe.