Lampiony i latarenki ogrodowe. Tak stworzysz magiczną atmosferę na tarasie i balkonie - ZDJĘCIA

2024-05-22 9:08

Nie ma nic lepszego niż ciepłe, letnie wieczory spędzone na tarasie lub balkonie. Aby dodać swojemu miejscu jeszcze więcej uroku i stworzyć przytulną atmosferę, warto sięgnąć po lampiony i latarenki ogrodowe. Na rynku dostępnych jest wiele modeli lampionów drewnianych, metalowych i szklanych. Jaki lampion wybrać?

Spis treści

  1. Wybieramy lampion na balkon i taras
  2. Lampiony drewniane
  3. Lampiony metalowe
  4. Lampiony szklane
  5. Wideo: Modne lampy ogrodowe

Letnie ciepłe wieczory z przyjemnością spędzamy na świeżym powietrzu: w ogrodzie lub na tarasie, a jeśli mieszkamy w bloku – na balkonie. Modnym elementem wystroju tych miejsc stały się w ostatnim czasie lampiony na świece. Nie tylko dekorują one nasze letnie salony, ale są również źródłem nastrojowego światła.

>>Przeczytaj też: Wyjątkowa przestrzeń przed domem: wybieramy oświetlenie zewnętrzne!

Wybieramy lampion na balkon i taras

Wybór odpowiedniego lampionu na balkon czy taras zależy przede wszystkim od naszych upodobań. Pod uwagę powinniśmy wziąć również wielkość wnętrza oraz styl jego aranżacji, a także materiał, z którego zrobiono lampion.

  • Rozmiary lampionu. Jeśli dysponujemy dużym powierzchniowo tarasem albo ogrodowym patio, możemy udekorować je lampionami sporych gabarytów. W sprzedaży są nawet takie o wysokości bliskiej 100 cm. Na mały balkon wystarczające są niewielkie lampiony i latarenki. Pamiętajmy, aby do każdego lampionu dobrać świecę odpowiedniej wielkości. Do tych najmniejszych wystarczą świeczki typu T-lights, do największych – duże, masywne świece. Najlepiej, aby świece były spójne kolorystycznie zarówno z lampionem, jak i balkonowo-tarasową aranżacją. Na taras czy balkon warto wybrać świece zapachowe, te o zapachu geranium będą dodatkowo odstraszać komary i inne niepożądane owady. Lampiony i latarenki mniejszych rozmiarów doskonale nadają się do dekoracji ustawionych na dworze stołów, przy których spożywamy letnie wieczorne posiłki.
  • Styl lampionu. Oferta lampionów w sklepach stacjonarnych i internetowych jest ogromna. Dlatego z łatwością możemy dopasować produkt do stylu, w którym zaaranżowany został nasz balkon czy taras. Punkty sprzedaży oferują więc lampiony w stylu klasycznym, nowoczesnym, prowansalskim, skandynawskim, vintage, orientalnym, rustykalnym.
  • Materiał lampionu. W sprzedaży dostępne są lampiony wykonane z różnych materiałów. Najczęściej w ofertach sklepów spotkać można lampiony drewniane i metalowe oraz produkty powstałe z połączenia tych dwóch materiałów. Cechą wspólna dla wszystkich lampionów są szklane ścianki będące osłoną płomienia z umieszczonej wewnątrz świecy. Znajdziemy też lampiony wykonane w całości ze szkła.

>>Przeczytaj też: Oświetlenie ogrodowe. Lampiony, latarenki czy świeczniki? A może girlandy LED?

Lampiony drewniane

Lampiony drewniane mogą być wykonane z drewna pozyskanego z różnych gatunków drzew, zarówno rodzimych, jak i egzotycznych (te drugie są bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne).Lampiony z drewna mogą mieć prostą, geometryczną formę – takie najlepiej pasują do balkonu czy tarasu urządzonego w nowoczesnym stylu. Spotkać można tez produkty w stylu orientalnym, ozdobione misternymi wzorami i kolorowymi detalami. Drewniana konstrukcja lampionów może mieć zachowany kolor drewna (te znakomicie prezentują się w najbliższym otoczeniu roślin) albo być malowana na rozmaite barwy, często pastelowe. Dużą popularnością cieszą się lampiony w białym kolorze.

>>Przeczytaj też: Lampy ogrodowe na balkon i taras. Jak oświetlić balkon, taras i jego otoczenie

Lampiony metalowe

Wśród metalowych lampionów niezwykle popularne są niewielkie latarenki skandynawskie, w których umieszcza się małe świeczki (najczęściej T-lights). W nowoczesnych aranżacjach doskonale prezentują się lampiony w kształcie wąskiego i wysokiego prostopadłościanu, których metalowa konstrukcja może być różnie zabarwiona (kolor zależy albo od rodzaju zastosowanego materiału, albo od farby, którą została pomalowana).

>>Przeczytaj też: Aranżacja tarasu: oświetlenie zewnętrzne, czyli jak oświetlić ogród i taras?

Lampiony szklane

Lampiony całe wykonane ze szkła to świetny sposób na stworzenie magicznej atmosfery na balkonie, tarasie czy ogrodowym zakątku. Te przeznaczone do ustawienia na podłodze powinny być na tyle ciężkie, by nie przesuwał ich wiatr. Natomiast te, które możemy powiesić na gałęziach ogrodowych drzew mogą być mniejsze i lżejsze.

Wideo: Modne lampy ogrodowe