Wyjątkowa przestrzeń przed domem: wybieramy oświetlenie zewnętrzne!

2016-04-21 18:28 Anna Szeweluk

Oświetlenie na zewnątrz domu to rzecz, której nie możemy pominąć przy aranżacji ogrodu lub tarasu czy nawet balkonu. Obecność oświetlenia- ułatwi poruszanie się po ogrodzie po zmroku, a także- wprowadzi na taras nastrojową atmosferę wieczorem. Właściwie dostosowane do naszych warunków i potrzeb oświetlenie zewnętrzne, sprawi że przestrzeń przed domem będzie wyjątkowa.

Jakie rodzaje oświetlenia zewnętrznego są dostępne na rynku i czym kierować się przy ich wyborze? W pierwszej kolejności- musimy zastanowić się jaką funkcję ma pełnić oświetlenie. Czy ma ono ułatwiać nam komunikację w ogrodzie wieczorami, czy też ma pełnić funkcję jedynie dekoracyjną?

Oświetlenie zewnętrzne: funkcyjne

Wybierając oświetlenie, które ma pomóc nam oświetlić konkretną strefę, musimy przede wszystkim zastanowić się nad jej charakterem. Inny rodzaj lamp powinniśmy wybrać by oświetlić ścieżkę w ogrodzie, zupełnie inny zaś jeśli chcemy rzucić światło na stół jadalniany. Przy wyborze rodzaju oświetlenia, bardzo ważne jest, by zwrócić uwagę na siłę i kolor emitowanego światła. Przy różnym natężeniu światła dziennego, efekt będzie zupełnie innny. Jeżeli oświetlenie ma doświetlać nam ścieżkę lub konkretną część ogrodu, należy dokładnie rozplanować rozmieszczenie lamp- tak by oświetlało równomiernie swoim światłem pożądaną przez nas strefę. W tej roli świetnie sprawdzą się lampy solarne- zasilane panelem słonecznym zamieniającym światło słoneczne w energię, pozwalają zaoszczędzić energię i ograniczyć wpływ na środowisko. Włączając się automatycznie- lampy delikatnie oświetlają interesujące nas elementy ogrodu lub biegnące w nim ścieżki. Co istotne- żywotność tego typu lamp jest wyjątkowo długa. Ciekawą propozycją jest także oświetlenie ogrodowe o niskim napięciu. Wykorzystuje się je najczęściej do podświetlania wybranych elementów architektury np. efektownych roślin czy wodospadów. Dobrą propozycją do ogrodu lub na taras są z pewnością lampy LED. Charakteryzuje je wyjątkowo długa żywotność a także- są one w stu procentach przyjazne dla naszego środowiska naturalnego. Zastosowanie tego rodzaju lamp zewnętrznych, pozwala na zaoszczędzenie nawet do 90% energii.

Oświetlenie zewnętrzne: dekoracyjne

W roli oświetlenia dekoracyjnego, świetnie sprawdzają się lampy wiszące. Subtelne papierowe lampiony dają delikatne światło rozproszone, które wprowadzi na nasz taras lub balkon, niezwykle nastrojową atmosferę. Nie bójmy się zastosować ich w liczbie mnogiej- możemy powiesić je także na różnej wysokości. Z pewnością stworzymy w ten sposób wyjątkowo ciekawy efekt. Na rynku dostępne są także wszelkiego rodzaju- małe diody świetle np. LED, zasilane na różne sposoby. Bez problemu znajdziemy te zasilane na baterie, solarne lub nawet takie podłączane do prądu- choć te ostatnie są najmniej praktyczne w zastosowaniu na zewnątrz. Odpowiednio dobrane do nich- wdzięczne oprawy, stworzą delikatny, nastrojowy efekt, migoczących punkcików. Na balkonie lub tarasie, świetnie sprawdzają się latarenki. Zapalane każdorazowo na tilight lub świeczkę, możemy postawić je na stoliku kawowym, stole ogrodowym lub parapecie. Jeżeli chcemy oświetlic stół jadalniany na tarasie- dobrym połączeniem są papierowe, podwieszane lampy nad stołem, a na nim- dodatkowo ustawione latarenki lub lampy stołowe na energię słoneczną.

Zobacz też: Świetne pomysły na taras: aranżacja przestrzeni przed domem >>>