Świece zapachowe: jak wybierać? Świece parafinowe, stearynowe i z wosku pszczelego

2017-04-26 15:29

Świece zapachowe z powodzeniem łączą dwie funkcje: emitują nastrojowe światło oraz roztaczają przyjemny aromat. A jakie świece zapachowe warto wybrać? Dużo zależy od rodzaju wosku, a także użytych olejków. Okazuje się np., że najpowszechniejsze świece parafinowe nie mają najlepszego wpływu na zdrowie!

Spis treści

  1. Świece zapachowe: wybierz olejki naturalne
  2. Świece zapachowe parafinowe
  3. Świece zapachowe stearynowe
  4. Świece zapachowe z wosku pszczelego
  5. Świece zapachowe z innych rodzajów wosku
  6. Dodatki dekoracyjne we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Świece zapachowe: wybierz olejki naturalne

Trudno jednoznacznie powiedzieć, które świece zapachowe są najlepsze. Często można trafić na takie modele, które owszem, przyjemnie doświetlają wnętrze, ale z zapachem jest już gorzej – niekiedy wręcz trudno go wyczuć. Wszystko zależy od jakości olejków eterycznych użytych do aromatyzowania wosku. Można niestety założyć, że najtańsze modele świec zapachowych nie czarują wyrazistym zapachem. Im cena wyższa, tym większa szansa, że trafimy na idealny model. Wiele firm specjalizuje się w produkcji świec zapachowych i choć cena za sztukę jest wysoka, mamy gwarancję, że przyjemny aromat zagości w domu. Ponadto uważnie czytajmy skład świeczek! O rodzajach wosku będzie poniżej, natomiast istotne jest to, by olejki zapachowe były jak najbardziej naturalne. Chodzi bowiem o ich spalanie – substancje syntetyczne (sztuczne) mogą emitować do powietrza bardzo szkodliwe substancje.

Zobacz też: Jak zrobić świece zapachowe? >>>

Świece zapachowe parafinowe

Najstarsze świece wykonywano z łoju i tłuszczu zwierzęcego. Były naturalne i praktyczne, ale gorzej z zapachem. Prawdziwą rewolucję przyniósł wosk pszczeli. Już w XVII wieku zaczęły się perfumiarskie eksperymenty ze świecami. Współczesne świece w zdecydowanej większości wykonywane są z parafiny. I niestety – nie jest to najlepsza wiadomość. Dlaczego?

Parafinę pozyskuje się z ropy naftowej, smoły (!) węgla brunatnego lub łupkowej, z torfu albo syntetycznie. Producenci świec parafinowych pomijają temat tego, że podczas spalania świec do powietrza uwalniają się substancje potencjalnie bardzo szkodliwe dla zdrowia (m.in. benzen i toluen). Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku świec zapachowych, które często zapalamy na długi czas oraz w większej grupie. Pamiętajmy więc o regularnej wentylacji pomieszczeniach, a najlepiej wybierzmy świece zapachowe z innych rodzajów wosku.

Świece zapachowe
Autor: materiały prasowe IKEA Świece zapachowe w roli dekoracji wnętrza

Świece zapachowe stearynowe

Świece stearynowe, w przeciwieństwie do parafinowych, uznawane są za ekologiczne. Można zatem spotkać je pod nazwami świece ekologiczne, ekoświece czy bioświece. Do ich produkcji wykorzystuje się mieszaninę kwasów tłuszczowych (najczęściej stearynowego i palmitynowego). Ale aby świece stearynowe były naprawdę ekologiczne, kwas stearynowy powinien być pozyskany naturalnie (np. z łoju wołowego czy oleju palmowego). Wybierając więc świece zapachowe stearynowe, warto się upewnić, czy na pewno nie mają dodatku parafiny (i w jakiej proporcji) oraz czy powstały z wykorzystaniem tylko naturalnych surowców.

Nie przegap: Styl ekologiczny we wnętrzach >>>

Świece zapachowe z wosku pszczelego

Przez długi czas jedyne słuszne świece, dziś – niestety – duża rzadkość. Wynika to z trudności w pozyskiwaniu wosku pszczelego, podczas gdy np. parafina jest kilkadziesiąt (!) razy tańsza. Ale jeśli tylko mamy taką możliwość, wybierajmy świece zapachowe wykonane właśnie z wosku pszczelego. Są naturalne, nie emitują szkodliwych substancji, a ponieważ wosk pszczeli spala się bezwonnie, poczujemy tylko aromat dodanego olejku. Ponadto gdy świeca się pali, do powietrza dostają się jony ujemne, które pomagają je oczyścić. A co ważne, świece z wosku pszczelego palą się dłużej niż np. parafinowe.

Warto wiedzieć: zawsze sprawdzajmy skład świecy. Może się okazać np., że „świeca z wosku pszczelego” zawiera w swoim składzie dużo parafiny!

Świece zapachowe z innych rodzajów wosku

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się świece z innych, ekologicznych rodzajów wosku. Dobry przykład stanowią świece zapachowe z wosku sojowego, pozyskiwanego w 100% naturalnie. Co prawda miłośnicy ekologicznego stylu życia mają niekiedy do nich zastrzeżenia, ponieważ wiele plantacji soi składa się z roślin modyfikowanych genetycznie. Niemniej, świece zapachowe sojowe są o wiele korzystniejsze dla zdrowia niż parafinowe, a poza tym dłużej się palą (wygrywają też ze stearyną). Rozlany wosk sojowy można zaś bardzo łatwo usunąć.

W sklepach można też spotkać świece zapachowe z wosku palmowego. Jak sugeruje nazwa, powstaje on na bazie oleju palmowego.

Zrób to sam: świece ozdobne – łatwa i efektowna dekoracja DIY

Dodatki dekoracyjne we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Świece zapachowe to przy okazji znakomite dekoracje dla domu. A jakie jeszcze drobiazgi są godne polecenia? Poszukaj inspiracji w galeriach.

Sonda
Ile masz w domu roślin?