Lampy ogrodowe na balkon i taras. Jak oświetlić balkon, taras i jego otoczenie?

2019-09-04 12:59

Lampy ogrodowe zamontowane na balkonie czy tarasie pozwolą korzystać z zielonych salonów także po zmroku. Warto zatem zadbać o odpowiednie oświetlenie balkonu oraz tarasu i jego bezpośredniego otoczenia. Prezentujemy porady i przegląd oświetlenia: lampy ogrodowe na balkon i taras.

Spis treści

  1. Lampy ogrodowe: oświetlenie na balkon
  2. Lampy ogrodowe do oświetlenia tarasu
  3. Oświetlenie otoczenia tarasu – lampy ogrodowe przy schodach i oczku wodnym
  4. Wideo: modne lampy ogrodowe

Jeśli chcemy latem spędzać miłe chwile na balkonie bądź tarasie także po zmroku, konieczne jest zainstalowanie tam oświetlenia. Ułatwi ono nie tylko bezpieczne poruszanie się, lecz także wprowadzi przytulną atmosferę nastrojowego wieczoru. W sprzedaży mamy do wyboru bogatą gamę lamp ogrodowych zewnętrznych o różnych kształtach, przeznaczeniu i sposobie mocowania. W jakie lampy wyposażyć nasz balkon, a jakie zamontować na tarasie i w jego najbliższym otoczeniu?

Lampy ogrodowe: oświetlenie na balkon

Urządzając balkon. zawieszamy na balustradach skrzynki balkonowe z kwitnącymi roślinami, ustawiamy donice z krzewami i bylinami oraz meble ogrodowe: stół z krzesłami, a jeśli balkon ma większe rozmiary, również ławkę, a nawet leżak. Aby korzystać z małego balkonowego ogrodu także po zmroku, konieczne jest wyposażenie go w praktyczne lampy ogrodowe. Do oświetlenia balkonu najczęściej stosuje się oprawy kinkietowe montowane na ścianach budynku. Liczbę punktów świetlnych dobieramy, uwzględniając wielkość balkonu – dla małego wystarczy jedna lampa balkonowa, dla większych może być ich kilka.

Na balkonie doskonale sprawdzają się ogrodowe lampy przenośne z zamontowanym panelem słonecznym, które dzięki temu, że nie posiadają kabla, mogą być ustawiane w dowolnych miejscach. Takimi lampami możemy nie tylko oświetlać stół, lecz także podkreślić piękno wyjątkowych okazów roślin balkonowych.

Lampy ogrodowe do oświetlenia tarasu

Taras przy domu oświetlamy po to, by można było również w letni wieczór zjeść na nim kolację z rodziną, spotkać się z przyjaciółmi, urządzić przyjęcie albo posiedzieć z książką. Światło na tarasie nie może oślepiać – powinno być dyskretne i rozproszone. Do wyboru mamy wiele typów lamp, które mogą być mocowane na słupkach różnej wysokości albo montowane na ścianach budynków (kinkiety i latarnie). W sprzedaży są także zewnętrzne lampy stojące, które można postawić na podłodze tarasu w dowolnym miejscu.Na tarasie zadaszonym do zamontowania lampy ogrodowej wykorzystać możemy płaszczyznę dachu. Najczęściej punkt świetlny montowany jest centralnie nad stołem. Można też lampę zawiesić w kilku punktach, szczególnie gdy taras jest duży.

Innym sposobem oświetlenia tarasu jest zamontowanie ruchomych reflektorków. Ich światło można kierować na konkretne miejsca, które w danej chwili wymagają oświetlenia (np. na ruszt stacjonarnego grilla podczas przygotowywania letniego przyjęcia).

Do oświetlenia tarasu – podobnie jak balkonu – znakomicie nadają się przenośne lampy zasilane panelem słonecznym. Możemy je stawiać w dowolnych miejscach – albo bezpośrednio na podłodze, albo na stołach, ławach czy skrzyniach.

Przeczytaj też: Aranżacja tarasu: jak oświetlić taras? >>>

Oświetlenie otoczenia tarasu – lampy ogrodowe przy schodach i oczku wodnym

Jeśli z tarasu do ogrodu prowadzą schody, dla naszego bezpieczeństwa trzeba zadbać także o odpowiednie oświetlenie stopni. Lampy przy schodach powinny być zamontowane w taki sposób, aby nie oślepiały, a dobrze oświetlały poszczególne stopnie. W zależności od ukształtowania terenu, szerokości schodów i naszych preferencji możemy zamontować lampy na niższych lub wyższych słupkach umiejscowionych po jednym lub obu bokach schodów. Bardziej dekoracyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie taśm LED rozpiętych wzdłuż stopni bądź policzków schodów.

Wybierając lampy do oświetlenia najbliższego otoczenia tarasu, zdecydujmy się na oprawy utrzymane w tej samej stylistyce co oprawy zamontowane bezpośrednio na tarasie.

Lampy ogrodowe warto zamontować także przy oczku wodnym zlokalizowanym w pobliżu tarasu. Światło wokół zbiornika wodnego pozwoli podziwiać jego uroki również po zmroku. Lampami można oświetlić taflę wody lub rośliny posadzone przy brzegu. Ciekawy efekt dadzą lampy zainstalowane pod wodą lub lampy pływające.

Nie przegap: Klasy szczelności lamp IP. Co warto wiedzieć? >>>

Wideo: modne lampy ogrodowe

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE