Gwiazda betlejemska gubi liście? Podpowiadamy, jak uratować gwiazdę betlejemską

2023-12-18 12:50

Gwiazda betlejemska zajmuje czołowe miejsce na liście najpopularniejszych, zimowych roślin doniczkowych. Aby cieszyć się nimi jak najdłużej, należy ustawić je w jasnym, ciepłym miejscu, z dala od przeciągów oraz przestrzegać sześciu najważniejszych wskazówek dotyczących podlewania. Czym podlewać gwiazdę betlejemską, żeby ładnie kwitła?

Spis treści

  1. Gwiazda betlejemska - jak podlewać żeby nie opadały liście?
  2. Czego nie lubi gwiazda betlejemska?
  3. Gwiazda betlejemska kolory. Jakie kolory ma gwiazda betlejemska?
Gwiazda betlejemska. Jak ją pielęgnować?

Gwiazda betlejemska - jak podlewać żeby nie opadały liście?

Używaj wody w temperaturze pokojowej. Poinsecja pochodzi z tropikalnego Meksyku, więc nie lubi zimnej wody i chłodu. Po napełnieniu konewki najlepiej odstawić wodę, aż osiągnie temperaturę pokojową.

Podlewaj miękką wodą. Poinsecje nie lubią twardej wody. Odpowiednia dla roślin jest woda opadowa (o niskiej zawartości minerałów, takich jak wapno), która jest naturalnie miękka. Warto ją gromadzić na zewnątrz do podlewania poinsecji. W regionach, w których występuje twarda woda pitna, można zmniejszyć zawartość minerałów poprzez jej przegotowanie lub pozostawienie na jeden dzień. W ten sposób usuwane są minerały. Można również zmieszać wodę z kranu z wodą destylowaną lub użyć filtra do wody.

Podlewaj tylko wtedy, gdy ziemia jest przesuszona. Poinsecja o wiele lepiej znosi krótkotrwałe przesuszenie niż stale wilgotną glebę. Dlatego podlewaj ją tylko wtedy, gdy gleba jest sucha po włożeniu palca na głębokość dwóch centymetrów lub gdy doniczka wydaje się zbyt lekka po podniesieniu. Nie należy jednak dopuścić do tego, aby ziemia była sucha jak pył.

Jeśli używasz suszarki do ubrań, możesz również użyć wody z procesu suszenia do rozcieńczenia twardej wody.

Czego nie lubi gwiazda betlejemska?

Podlewaj regularnie, ale umiarkowanie – miarką może być kieliszek do szampana. Gleba poinsecji nigdy nie powinna być całkowicie nasączona wodą. Lepiej jest podlewać mniej, ale częściej. W przypadku standardowej poinsecji w doniczce o średnicy około 13 cm wystarczy około 100 ml wody na podlewanie, czyli tyle, ile mieści się w kieliszku do szampana.

Z drugiej strony, miniaturowa poinsecja potrzebuje tylko pół kieliszka wody.

Roślinę o standardowych rozmiarach należy podlewać w ten sposób co 2-3 dni, chociaż miniaturowe poinsecje mogą wymagać codziennego podlewania ze względu na małą ilość ziemi. Jeśli rośliny stoją w bardzo ciepłym pomieszczeniu lub w pobliżu grzejnika, mogą również wymagać częstszego podlewania.

Usuń nadmiar wody. Po około 15 minutach od podlania należy usunąć nadmiar wody ze spodka lub doniczki, ponieważ poinsecja nie może stać w wodzie. Można też podlewać roślinę od podstawy, pozwalając jej czerpać wodę od dołu. W tym celu należy wlać wodę bezpośrednio do spodka lub zewnętrznej doniczki, umieścić w niej doniczkę z poinsecją i odczekać około 15 minut, aż ziemia całkowicie nasiąknie. Jeśli nastąpi to szybciej, należy dodać trochę więcej wody. Jeśli poziom wody nie zmienia się przez kilka minut, oznacza to, że roślina ma dość i czas usunąć resztę wody.

Kąpiel wodna zamiast przelewania. Dla osób, które nie mają głowy do regularnego podlewania, zbawienna może okazać się kąpiel w wodzie. Gdy ziemia jest przesuszona, należy zanurzyć na kilka minut roślinę w jej doniczce produkcyjnej z otworami drenażowymi w wiadrze lub głębokim zlewie w wodzie w temperaturze pokojowej.

Proces uruchamiania bardzo drobnych bąbelków wskazuje, że gleba wchłania wodę. Kiedy pęcherzyki powietrza przestają się wydobywać, oznacza to, że poinsecja jest odpowiednio nawodniona. Wtedy należy szybko podnieść roślinę, odczekać do całkowitego wypłynięcia wody, a następnie umieścić poinsecję w osłonce lub na spodku.

Gwiazda betlejemska kolory. Jakie kolory ma gwiazda betlejemska?