Drzewko bonsai. Historia stylu, gatunki, pielęgnacja. Jak zacząć?

2022-04-04 12:44

Miniaturowe wersje drzew są znane od wieków i cieszą się niesłabnącą popularnością. Drzewko bonsai to ponadczasowa i uniwersalna ozdoba, która sprawdzi się we wnętrzach o różnych stylach, a zwłaszcza w przestrzeniach inspirowanych estetyką Kraju Kwitnącej Wiśni.

Drzewko bonsai
Autor: getty images Formowanie drzewka zaczyna się od pozyskania rośliny. Najczęściej kupuje się je w sklepie w postaci tak zwanego “prebonsai” - czyli materiału, który jest gotowy do cięcia i drutowania.

Spis treści

  1. Jaki gatunek wybrać na drzewko bonsai?
  2. Drzewko bonsai: jak zacząć?
  3. Drzewko bonsai: miejsce
  4. Jak pielęgnować drzewko bonsai?

Tradycja formowania niewielkich drzewek bonsai narodziła się w Chinach, podczas panowania dynastii Cin. Popularna stała się wtedy sztuka tworzenia miniaturowych krajobrazów, na które składały się skały, wzgórza, strumyki i drzewa umieszczane w naczyniu. Karłowate rośliny zostały prawdopodobnie przywiezione do Japonii przez buddyjskich mnichów. Właśnie tam rozkwitła sztuka tworzenia bonsai, które znamy i cenimy do dziś.

Jaki gatunek wybrać na drzewko bonsai?

Wśród wielbicieli bonsai popularnością cieszą się przede wszystkim długowieczne drzewa o zdrewniałych pędach. Wśród odmian liściastych znajdują się między innymi fikusy (Ficus beniamina oraz Ficus retusa), klon palmowy, wiązy, irgi czy buk pospolity. Z kolei gatunki iglaste, które dobrze sprawdzą się w tej formie pielęgnacji to sosna, jałowiec czy cis.

ZOBACZ TEŻ: Iglaki na pniu. Gatunki, pielęgnacja, przycinanie

Drzewko bonsai: jak zacząć?

Formowanie drzewka zaczyna się od pozyskania rośliny. Najczęściej kupuje się je w sklepie w postaci tak zwanego “prebonsai” - czyli materiału, który jest gotowy do cięcia i drutowania. Najlepiej kupować je wiosną i latem - wtedy też wykonuje się przycinanie gałęzi.

Gdy mamy już za sobą wybór gatunku i zakup rośliny, możemy przystąpić do jej kształtowania. Sztuka formowania bonsai zakłada, że karłowate drzewko powinno jak najbardziej przypominać swój pierwowzór. Należy więc starać się zachować naturalne piękno rośliny i jej proporcje.

Do cięcia najlepiej wykorzystywać dobrze naostrzone kleszcze, które sprawdzą się lepiej niż sekator i nie pozostawią na długo śladów na roślinie. Czym kierować się podczas przycinania gałęzi? Na pewno warto uważnie przyjrzeć się już ukształtowanym drzewom z podobnego gatunku.

Istnieje również kilka zasad, dzięki którym można zdecydować, czy dana gałąź powinna zostać usunięta. Powinno się przycinać gałęzie, które znajdują się na tej samej wysokości pnia, te, które są nienaturalnie powykręcane oraz zbyt grube, które pojawiają się czasem w pobliżu wierzchołka rośliny.

ZOBACZ TEŻ: Krzewy owocowe do ogrodu, jadalne, szczepione na pniu. TOP 7 najpopularniejszych gatunków

Drzewko bonsai: miejsce

Warto pamiętać, że klasyczne bonsai najlepiej czuje się na zewnątrz. Decydując się na bonsai w ogrodzie, warto jednak pamiętać o umiejscowieniu drzewka na podeście, aby ułatwić mu dostęp do światła oraz zapewnić sobie komfort w czasie pielęgnacji. Egzotyczne odmiany drzew, które przywykły do wysokich temperatur można natomiast uprawiać również w domu.

Należy jednak pamiętać o tym, by regularnie obracać rośliny, jeśli są oświetlane tylko z jednej strony oraz zapewniać im odpowiednią ilość wody. Intensywnie cięte rośliny są szczególnie podatne na szkodliwe skutki przesuszenia.

ZOBACZ TEŻ: Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe? Przyczyny i zapobieganie

Jak pielęgnować drzewko bonsai?

Pielęgnacja karłowatego drzewka to wyzwanie, jednak jego wyjątkowy wygląd wynagradza starania właścicielom. O czym warto pamiętać? Podstawą jest odpowiednie nawilżanie rośliny. Podlewając ją, trzeba dążyć do tego, by woda została wchłonięta przez podłoże, jednocześnie mając na uwadze to, by nie przelać rośliny - gnicie korzeni szybko ją uśmierci. Ważne jest również regularne przesadzanie drzewek bonsai - zaleca się zmieniać im donice o około 2 lata.

Istotna jest też kontrola wilgotności powietrza wokół rośliny i jej zraszanie. Najważniejsza w pielęgnacji jest jednak znajomość wymagań konkretnego gatunku i uważna obserwacja rośliny. Z czasem pozwala zyskać niezbędne doświadczenie, dzięki któremu uprawa bonsai staje się nie wyzwaniem, a przyjemnością.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: