Gnojówka z pokrzywy. Jak zrobić naturalny nawóz?

2022-05-30 14:52
Pokrzywa zwyczajna
Autor: Gettyimages Pokrzywa zwyczajna

Każdy, kto choć raz miał kontakt z pokrzywą wie, dlaczego roślina ta nie cieszy się dobrą sławą. Prawda jest jednak taka, że kryje ona w sobie mnóstwo cennych właściwości. Wykorzystujemy ją nie tylko w kuchni, ale także jako kompost w naszym ogrodzie. Oto jak go przygotować.

Spis treści

  1. Nawóz z pokrzywy - zalety
  2. Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy?
  3. Gnojówka z pokrzywy – co podlewać?
  4. Jak często możemy podlewać rośliny gnojówką?
  5. Nawóz z pokrzywy - idealny środek na mszyce

Nawóz z pokrzywy - zalety

Jednym ze sposobów odżywiania gleby jest korzystanie z naturalnych nawozów, bądź ich mieszanek. Wzbogacają one ziemię we wszelkie niezbędne składniki odżywcze, potrzebne do wzrostu i rozwoju roślin. Do nawozów organicznych zaliczamy m.in. torf, kompost, a także gnojówkę, którą możemy zrobić np. z pokrzywy. Po pierwsze, nie tylko pozbywamy się chwastów, które są konkurencją dla pozostałych roślin, ale przy okazji znajdujemy dla nich pożyteczne zastosowanie. Po drugie, pokrzywa zawiera mnóstwo cennych właściwości, takich jak kwas mlekowy czy flawonoidy, które wspomagają rozkład kompostu.

Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy?

Aby przygotować nawóz, trzeba najpierw zerwać młode ziele jeszcze przed kwitnieniem. Pokrzywę tniemy na mniejsze części i układamy w szklanym lub plastikowym naczyniu. Następnie zalewamy rośliny wodą – idealna będzie do tego deszczówka. Przyjęło się, że gnojówkę z pokrzywy do podlewania rozrabiamy w proporcji 1:10 (1 litr pokrzywy na 10 litrów wody). Oczywiście stosunek ten można dowolnie modyfikować, w zależności od tego, jaką ilość kompostu chcemy uzyskać.

Gotową mieszankę należy przykryć gazą i ustawić w zacienionym miejscu. Pamiętajmy, by całkiem nie zamykać pojemnika, gdyż w ten sposób odcina się dopływ tlenu, który jest niezbędny dla procesu fermentacji. Przez ten czas codziennie zaglądamy do naszego roztworu i mieszamy go (ostrożnie: będzie nieprzyjemnie pachnieć!). Po ok. 2 tygodniach powstanie nasza gnojówka. Prawidłowo zrobiona powinna mieć zielono-brunatny kolor. Ostateczna barwa zależy jednak od temperatury, w której odbywa się fermentacja – im chłodniej, tym jaśniejszy odcień.

Gnojówka z pokrzywy – co podlewać?

Przede wszystkim jest to doskonały naturalny nawóz dla wielu warzyw, takich jak pomidory, ogórki, jak również marchwi, pietruszki, selera czy buraka – poprawia ich smak i jakość. Świetnie nadaje się też do odżywiania owoców (np. truskawek i borówek) oraz roślin ozdobnych.

Jak często możemy podlewać rośliny gnojówką?

Naturalne nawozy stosuje się zwykle raz w tygodniu, ale warto mieć na uwadze indywidualne potrzeby roślin. Np. warzywa typu czosnek, cebula, groch czy fasola nie powinny być nią podlewane. Kompostu z pokrzywy nie lubią także rododendrony oraz wrzosy.

Nawóz z pokrzywy - idealny środek na mszyce

Jeżeli mamy niewielki ogródek lub uprawiamy warzywa na działce rekreacyjnej, możemy wykorzystać fermentującą gnojówkę jako środek do zwalczania chorób grzybowych (szara pleśń, mączniak prawdziwy i rzekomy) oraz szkodników (mszyce, miseczniki). Aby pozbyć się mszyc, które są wyjątkowo uciążliwe, trzeba rozcieńczyć gnojówkę, przefiltrować ją i przelać do opryskiwacza. Następnie rozprowadzamy "preparat" na liściach roślin, gdzie żerują mszyce.

Zamiast tradycyjnej gnojówki, można też zastosować wyciąg z pokrzywy – robi się go w podobny sposób co kompost, tyle że czas przygotowania wynosi zaledwie dobę. Proporcje są identyczne, czyli 1 kg pokrzywy zalewamy 10 litrami wody. Do oprysków wykorzystujemy roztwór oraz wodę w stosunku 1:5. Korzystanie z tej metody jest równie skuteczne, co stosowanie gnojówki – i tak samo naturalne.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022