Pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica

2022-04-01 14:23

Pokrzywa zwyczajna należy do rodziny pokrzywowatych (Urticaceae). W stanie naturalnym rośnie w Europie, Azji, Afryce Północnej, Ameryce Północnej.

Pokrzywa zwyczajna
Autor: Gettyimages Pokrzywa zwyczajna

Spis treści

  1. Pokrzywa - zastosowanie
  2. Pokrzywa -  opis rośliny
  3. Pokrzywa zwyczajna - roślina lecznicza
  4. Uprawa pokrzywy

Pokrzywa - zastosowanie

Pokrzywa rośnie w lasach, zaroślach, na polanach, przy drogach, w sadach, pod płotami i budynkami, w rowach, a także w przydomowych ogrodach. Pokrzywa często jest traktowana jako chwast, a to bardzo cenna roślina lecznicza i kosmetyczna (jest składnikiem wielu mieszanek ziołowych, herbatek, preparatów ziołowych, naturalnych kosmetyków), używa się jej jako paszy dla zwierząt, sporządza z niej barwnik, jest też użytkowana w ogrodnictwie (naturalne preparaty).

Pokrzywa -  opis rośliny

Pokrzywa zwyczajna to roślina wieloletnia, rozłogowa, mało wymagająca. Osiąga wysokość od 0,5 m do nawet 2 m. Kwitnie od czerwca do października, kwiaty mają zielony kolor. Łodyga pokrzywy jest czterokanciasta, łykowata. Liście pokrzywy są ząbkowane, ciemnozielone, pokryte od spodu parzącymi włoskami, powodującymi podrażnienia skóry ludzi i zwierząt. Rozłogi pokrzywy (korzenie) sięgają nawet do 45 centymetrów głębokości.

Pokrzywa zwyczajna - roślina lecznicza

Surowcem zielarskim są liście pokrzywy i korzenie. Liście zbiera się od maja do września (najlepiej w maju). Suszy się je w miejscu zacienionym i przewiewnym rozłożone w cienkiej warstwie. Korzenie pokrzywy wykopuje się po sezonie. Liście i korzenie pokrzywy zawierają wiele składników: flawonoidy, garbniki, karotenoidy, sole mineralne (wapń, fosfor, magnez, mangan, żelazo, potas i krzem), chlorofil, acetylocholinę, serotoninę, histaminę, fitosterole, śluzy, kwasy organiczne, witaminy (A, B2, C, E i K).

Pokrzywa działa oczyszczająco (oczyszcza organizm z toksyn i kwasu moczowego), moczopędnie i odtruwająco, wzmacnia układ odpornościowy, ma działanie antybakteryjne i antywirusowe. Łagodzi schorzenia skórne oraz stany zapalne stawów. Pomaga zwalczać katar sienny (działa przeciwhistaminowo). Ze względu na dużą zawartość żelaza, przyczynia się do wzrostu liczby czerwonych krwinek (przeciwdziała niedokrwistości, anemii), a dzięki działaniu ściągającemu hamuje krwawienia. Wpływa na emisję enzymów z trzustki, przez co obniża poziom cukru we krwi. Działa przeciwłojotokowo, poprawia stan cery, paznokci i włosów. Wspomaga trawienie (przez pobudzenie żołądka do wydzielania soków trawiennych). Korzeń pokrzywy hamuje rozrost tkanek prostaty, ma też działanie przeciwgrzybicze.

Pokrzywę zwyczajną stosuje się w leczeniu między innymi: niedokrwistości i zaburzeniach krzepliwości krwi, łagodnych stanów zapalnych przewodu pokarmowego, łagodnych stanów zapalnych dróg moczowych, reumatyzmu, chorób skórnych, łupieżu i łojotoku, biegunek, kataru siennego, anemii. Zewnętrznie wykorzystuje się pokrzywę w leczeniu trudno gojących się ran, wyprysku, do pielęgnacji skóry przetłuszczającej się, wspomagająco w łysieniu i łupieżu oraz jako środek poprawiający kondycję włosów, paznokci i skóry. Korzeń stosowany jest u mężczyzn w łagodnym rozroście gruczołu krokowego.

Uprawa pokrzywy

Uprawa pokrzywy zwyczajnej w ogrodzie jest bardzo łatwa. Roślina nie ma specjalnych wymagań glebowych, najlepiej jednak rośnie na glebach żyznych i wilgotnych na stanowiskach zacienionych. Pokrzywę rozmnaża się przez odkłady (przyginanie łodyg do ziemi) oraz przez rozłogi (kłącza wychodzące spod ziemi). Ogrodnicy często przygotowują preparat z pokrzywy, który używają jako naturalny nawóz do podlewania oraz do oprysku innych roślin (jako środek ochrony roślin).

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość 50 cm - 2 m
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł ciemnozielona
Poznaj lecznicze właściwości pokrzywy - do czego można wykorzystać pokrzywę [WIDEO]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE