Seler zwyczajny - Apium graveolens

2022-04-29 21:44

Seler zwyczajny to popularne warzywo uprawiane w ogrodach przydomowych. Jadalny jest spichrzowy, bulwiasty korzeń selera oraz nać (pierzaste liście, z ząbkowanymi krawędziami wyrastające na długich, nagich łodygach).

Seler zwyczajny
Autor: Gettyimages Seler zwyczajny

Seler najlepiej rośnie na glebach niezbyt ciężkich, żyznych, o odczynie zbliżonym do obojętnego, bogatych w próchnicę. Nie powinno się go uprawiać na glebach podmokłych, zakwaszonych lub ze zbyt dużą zawartością wapnia. Seler najlepiej uprawiać w miejscach nasłonecznionych.Na glebach uboższych seler uprawia się w pierwszym roku po oborniku, natomiast na glebach zasobniejszych – w drugim roku po oborniku. Nie należy uprawiać selera w tym samym miejscu po sobie oraz po następujących warzywach: pietruszka, marchew, cebula, por, koper.

Seler korzeniowy uprawia się z rozsady. Najlepiej kupić gotową rozsadę dobrej jakości. Rośliny sadzi się do gruntu, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się powyżej 12 st. C - najlepiej sadzić po 15 maja. Rozsadę sadzi się w rozstawie 40 x 40 cm (gdy jest uprawiany razem z przedplonem) lub 30 x 20 cm (gdy uprawiany jest bez przedplonu).Seler ma wysokie potrzeby wodne. Gdy jest sucho należy co kilka dni podlewać rośliny, a w okresie wzrostu i rozwoju korzenia (sierpień-wrzesień) konieczne jest codziennie nawadnianie. Podczas wzrostu należy odchwaszczać i spulchniać ziemię wokół roślin.W miarę wzrostu selera można obrywać i użytkować jego liście oraz młode korzenie. Nie należy obrywać zbyt dużo liści z jednej rośliny, ponieważ spowoduje to, że korzeń będzie mniejszy. Seler zawiera witaminy A, B1, B2, B6, PP, E i C oraz aminokwasy.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Zimozielone Nie
Kategoria Warzywa
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Seler zwyczajny – dlaczego warto jeść selery?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE